Reklama

Niedziela Sandomierska

Kongres Rad Parafialnych w Licheniu

Niedziela legnicka 40/2013, str. 4

[ TEMATY ]

kongres

Archiwum

W 2010 r. Kościół w Polsce zaczął realizować program duszpasterski „Kościół domem i szkołą komunii”. Od tego czasu w parafiach i diecezjach stawiamy trzy duże, programowe kroki: „W komunii z Bogiem”, „Kościół naszym domem” oraz „Być solą ziemi”. Jednym z celów zawartych w programie jest ożywienie struktur komunijnych Kościoła. Do takich m.in. należą Diecezjalna Rada Duszpasterska oraz rada parafialna. Na szczeblu krajowym i diecezjalnym podejmowane są różne działania, by obydwa ciała doradcze odpowiednio działały, a przez to, w większości tworzący je ludzie świeccy, mogli wyrażać swoje zdanie na temat działania wspólnoty Kościoła w obecnym czasie.

W diecezji legnickiej spore ożywienie przyniósł zakończony w ub.r. synod diecezjalny. Powstała nowa Diecezjalna Rada Duszpasterska oparta na wypracowanym przez synod regulaminie. Biskup legnicki wydał także stosowny dekret, którym zakończył kadencję rad parafialnych i od 1 czerwca 2012 r. zaczęły działalność nowe rady. Od kilku lat systematycznie odbywają się w Legnicy spotkania świeckich przedstawicieli rad parafialnych z terenu całej diecezji, na których omawiany jest diecezjalny program duszpasterski. Pewnie daleko jest do ideału, ale możemy stwierdzić, że następuje systematyczne ożywienie wśród laikatu zaangażowanego w życie wspólnoty Kościoła.

Reklama

Program duszpasterski przewidział również dwie inicjatywy ogólnokrajowe poświęcone ożywieniu struktur komunijnych. Pierwsza odbyła się w ub.r. w Licheniu w dniach 22-23 września i był to I Krajowy Kongres Diecezjalnych Rad Duszpasterskich pod hasłem „Rozpoznanie, dialog, współpraca”. Natomiast w tym roku w Licheniu w dniach 14-15 września odbył się I Krajowy Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich pod hasłem „Współpracownicy komunii kościelnej”.

Diecezję legnicką reprezentowało 25 osób, które czynnie uczestniczyły w zajęciach. Oczywiście, były sprawowane Msze św., Liturgia Godzin, procesja maryjna, ale nie zabrakło także prelekcji i zajęć warsztatowych. Prezentowane były również wyniki badań socjologicznych dotyczących działalności rad parafialnych w Polsce. Okazało się, że rady funkcjonują w 80% parafii, aczkolwiek, wywiady przeprowadzone z księżmi i osobami świeckimi, pokazały, że jest jeszcze w tej tematyce spora przestrzeń do zagospodarowania. Ciekawym pomysłem była praca w grupach w sobotni wieczór. Każdy z uczestników wybierał grupę według zainteresowania i mógł wziąć udział w dyskusji dotyczącej różnych tematów: jak świętować wiarę, jak dzielić się wiarą, jak służyć? Były to ciekawe i praktyczne zajęcia, bowiem można było usłyszeć, w jaki sposób realizują swoje pomysły różne środowiska w Polsce.

Oceniając kongres, wszyscy wyrażali się bardzo pozytywnie, deklarując swój udział w następnym. Wcześniej jednak będzie okazja do uczestniczenia w Kongresie Rad Parafialnych Diecezji Legnickiej, który odbędzie się 25 stycznia 2014 r. w Legnicy. Zostanie na nim poruszona tematyka planowania duszpasterskiego, a gościem specjalnym będzie ks. dr hab. Mieczysław Polak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Więcej materiałów z kongresu krajowego znajdziemy na stronach www.kongres-prd.pl oraz www.lumentv.pl.

2013-10-02 09:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radość życia konsekrowanego

Niedziela rzeszowska 42/2015, str. 7

[ TEMATY ]

kongres

S. Norberta CMBB

Siostry serafitki na Jasnej Górze

Siostry serafitki na Jasnej Górze

„Tam, gdzie są konsekrowani, zawsze jest radość” – te słowa Ojca Świętego Franciszka skierowane do osób życia poświęconego Bogu stały się zaczynem II Kongresu Młodych Osób Konsekrowanych, który odbył się w sercu Kościoła polskiego – na Jasnej Górze w dniach 23-26 września

Wpisuje się on mocno w przeżywany w Kościele powszechnym Rok Życia Konsekrowanego. Wśród różnorodności charyzmatów, posług, strojów i narodowości stworzyliśmy wspólnotę, która stała się dobrym miejscem do umocnienia więzi z Bogiem, utwierdzenia się na drodze powołania, wymiany doświadczeń. Zobaczyliśmy, jak „potężną armią Pana” jesteśmy – powiedział o. Augustyn Pelanowski OSPPE.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa poświęcona bł. kard. Wyszyńskiemu przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu

2021-09-18 09:33

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Przy kościele pw. św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie można zobaczyć wystawę "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia"

Wystawę okolicznościową skomponowano, zestawiając zdjęcia archiwalne i cytaty. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła –„gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Także obchodzącej niedawno 100 lecie niepodległości Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję