Reklama

Niedziela Legnicka

Różańcowy szturm do nieba

Niedziela legnicka 40/2013, str. 1

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

Ks. Waldemar Wesołowski

Październik jest miesiącem, w którym częściej bierzemy do ręki różaniec. W tym czasie we wszystkich kościołach gromadzą się wierni na wspólną modlitwę różańcową. W wielu miejscach Polski ludzie zbierają się przy kapliczkach lub domach, aby wspólnie rozważać tajemnice życia Jezusa i Jego Matki. Różaniec jest modlitwą medytacyjną, która wymaga skupienia. To znaczy, że wypowiadając słowa tej modlitwy, staramy się równocześnie rozważać tajemnice, wnikać w ich sens i odczytywać je w perspektywie naszego życia. Różaniec składa się z tajemnicy: radosnej, światła, chwalebnej i bolesnej. Może właśnie dlatego stał się on tak bardzo popularną i lubianą modlitwą zarówno ludzi prostych, jak i świętych.

Za twórcę Różańca uważa się św. Dominika. W Polsce rozpowszechniał go jego uczeń św. Jacek Odrowąż. Legenda głosi, że św. Dominikowi objawiła się Matka Boża i poleciła, by nie tylko głosił kazania, lecz połączył je z odmawianiem tzw. Psałterza Maryi, czyli 150 razy „Zdrowaś Maryjo” i 15 razy „Ojcze nasz”. Od tej pory św. Dominik przeplatał swoje nauki modlitwą różańcową, w której rozważał wraz ze słuchaczami treści zawarte w naukach. Ostateczny kształt modlitwy różańcowej ustalił w XV wieku dominikanin Alamus la Roche - liczbę 150 razy „Zdrowaś Maryjo” na wzór 150 psalmów, przeplatanych modlitwą „Ojcze nasz”. Aby rozpowszechnić modlitwę założył on pierwsze Bractwo Różańcowe. Dzięki zakonowi dominikańskiemu modlitwa różańcowa już w XV wieku stała się znana w całym Kościele.

Reklama

Różaniec był ulubioną modlitwą bł. Jana Pawła II. Zawdzięczamy mu włączenie do Różańca tajemnic światła. Wiele razy przy różnych okazjach widywaliśmy Papieża z różańcem w ręku. Kiedy ogłaszał Rok Różańca, powiedział: „Pragnę, aby modlitwą różańcową została raz jeszcze objęta wielka sprawa pokoju. Znajdujemy się w obliczu sytuacji międzynarodowej pełnej napięć, chwilami grożącej wybuchem. W niektórych miejscach świata, gdzie konflikt jest szczególnie ostry, jasno widzimy, jak mało skuteczne są próby rozwiązań politycznych, choć zawsze są one konieczne - jeśli zaciekłość nie pozwala ludziom popatrzeć na innych sercem, by z nadzieją podjąć dialog”. Słowa wypowiedziane wiele lat temu pozostały aktualne.

„Różaniec okazuje się modlitwą szczególnie wskazaną. Buduje on pokój, m.in. przez to, że odwołując się do łaski Boga, jednocześnie składa w tym, kto go odmawia, ów zalążek dobra, z którego mogą wyrosnąć owoce sprawiedliwości i solidarności w życiu osobistym i wspólnotowym. Myślę o narodach, a także o rodzinach. Jak wielki pokój zapanowałby z pewnością w życiu rodzinnym, gdyby powrócił zwyczaj odmawiania Różańca w rodzinach!” - podkreślał bł. Jan Paweł II. Na apel Ojca Świętego odpowiadają zwłaszcza członkowie Żywego Różańca. Niemal w każdej parafii, w każdym kościele są grupy dorosłych i dzieci, które zanoszą do Boga, za wstawiennictwem Maryi modlitwy w różnych potrzebach. Dzięki Paulinie Jaricot Żywy Różaniec już od lat wspiera w szczególny sposób misyjną działalność Kościoła zarówno przez modlitwę, jak i ofiary materialne.

Pierwsza sobota października w diecezji legnickiej jest czasem Pielgrzymki Żywego Różańca do krzeszowskiego sanktuarium, na którą co roku przybywa kilka tysięcy miłośników modlitwy różańcowej. W dniach 7-13 października, kolejny raz w Krzeszowie będzie trwało Jerycho Różańcowe. Przez siedem dni i nocy zanoszona będzie modlitwa za Kościół, Ojca Świętego i ojczyznę.

2013-10-02 09:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi polowi z całego świata będą modlić się z Franciszkiem o pokój na świecie

[ TEMATY ]

modlitwa

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty Franciszek będzie jutro wraz biskupami polowymi z całego świata celebrował Mszę św. w mauzoleum Fogliano di Redipulgia (ok. 30 km od Triestu), w intencji ofiar wojen światowych oraz konfliktów zbrojnych toczących się obecnie na świecie. Eucharystię z papieżem koncelebrować będzie m.in. bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego. Mauzoleum Fogliano di Redipuglia jest miejscem spoczynku ponad 100 tysięcy żołnierzy I wojny światowej. W tym rejonie przebiegała linia frontu podczas I wojny światowej.

Wizyta Ojca Świętego potrwa kilka godzin. Najpierw Franciszek odwiedzi cmentarz żołnierzy armii austro-węgierskiej, a następnie na włoskim cmentarzu – memoriale odprawi z biskupami polowymi z całego świata Mszę św. w intencji ofiar wojen światowych oraz konfliktów zbrojnych toczących się na świecie.

CZYTAJ DALEJ

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Daj im się wyśpiewać!

2021-09-16 20:46

Fot. Lumen de Lumine

Pod hasłem „Daj im się wyśpiewać!” rozpoczęły się przesłuchania do chóru Pueri Cantores Sanctae Hedvigis w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Chór tworzą młodzi chłopcy, ale w tym roku nabór rozpoczął się również do sekcji dziewczęcej. Spotkania organizuje Łukasz Czartowski, absolwent Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie, dyrygent zespołu Schola Gregoriana Vratislaviensis – Lumen de Lumine i prezes Fundacji o tej samej nazwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję