Reklama

Niedziela Podlaska

Biskupi z Litwy, Białorusi i Łotwy w Drohiczynie

W dniach 21-23 września odbyło się spotkanie Zespołów przy Konferencjach Episkopatów Polski i Litwy z udziałem biskupów z Łotwy i Białorusi. Tematem tegorocznego spotkania było przeżywanie Roku Wiary

Niedziela podlaska 40/2013, str. 8

[ TEMATY ]

biskup

Ks. Artur Płachno

Biskupi Zespołu, któremu przewodniczy bp Jerzy Mazur z Ełku, tym razem przybyli na zaproszenie bp. Antoniego Pacyfika Dydycza. Zespół rozpoczął swoje spotkanie od udziału w uroczystościach rozpoczęcia peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji ełckiej, w Suwałkach. Następnym punktem pierwszego dnia była wizyta w Łomży. Główna część spotkania odbyła się w Drohiczynie, a jej centrum stanowiła Msza św. koncelebrowana w niedzielę 22 września w Serpelicach - rodzinnej parafii bp. Dydycza i była to okazja do uczczenia jego 50. rocznicy święceń kapłańskich.

Reklama

- Spotkania odbywają się od 1995 r. Zrodziły się podczas Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Wigrach w 1994 r. - mówił biskup ełcki Jerzy Mazur, przewodniczący Zespołu. - Przez wiele lat Zespół działał tylko w kontaktach z Episkopatem Litwy, natomiast od 3 lat poszerzyliśmy formułę spotkań na Białoruś i Łotwę. Spotykamy się w duchu dialogu w celu wspólnego działania, dzielenia się doświadczeniami naszych Kościołów - kontynuował bp Jerzy Mazur.

Spotkania odbywają się dwa razy w roku, jedno w Polsce, a drugie za granicą. Ze strony litewskiej Komisji Episkopatu Litwy ds. kontaktów z Episkopatem Polski jej przewodniczącym jest ordynariusz diecezji wiłkowyskiej bp Rimantas Norvila. Oprócz niego w spotkaniach uczestniczą także biskupi koszedarski Jonas Ivanauskas i pomocniczy wileński Arūnas Poniškaitis. Z Białorusi przybył bp Antoni Dziemianko z Pińska oraz z Rygi abp Zbigniew Stankiewicz, metropolita ryski. Stronę polską reprezentowali oprócz przewodniczącego, biskupi drohiczyński Antoni Dydycz i pomocniczy łomżyński Tadeusz Bronakowski. Obecny był przełożony polskiej Prowincji Opatrzności Bożej Zgromadzenia Marianów ks. Paweł Naumowicz.

Księża Biskupi, realizując program spotkania, odwiedzili oprócz Suwałk, Łomży, Drohiczyna i Serpelic także Leśną Podlaską oraz Janów Podlaski. W Drohiczynie sprawowali Mszę św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego, a zakończyli swoją wizytę w Białymstoku.

2013-10-02 09:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prał. Rafał Markowski - biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej

[ TEMATY ]

biskup

Warszawa

Artur Stelmasiak

Ks. Rafał Markowski, 55-letni rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym tejże archidiecezji. Urodził się 16 kwietnia 1958 roku w Józefowie koło Otwocka. W 1982 ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1982 w archikatedrze warszawskiej, z rąk kard. Józefa Glempa. W latach 1982-1985 pracował duszpastersko jako wikariusz w parafii św. Mikołaja w Warce.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Papież do katechetów: potrzeba „nowego alfabetu” w głoszeniu Ewangelii

2021-09-17 21:22

[ TEMATY ]

Watykan

katecheci

papież Franciszek

Vatican News

„Katecheci to ludzie, którzy niestrudzenie głoszą Ewangelię miłosierdzia; to osoby potrafiące tworzyć więzi i bliskość, które pozwalają lepiej zasmakować w Słowie Bożym i liturgii eucharystycznej, przynosząc owoce dobrych uczynków”. Tę definicję katechety Papież Franciszek przedstawił podczas audiencji dla odpowiedzialnych za komisje ds. katechezy w episkopatach Europy.

Uczestniczą oni w spotkaniu nt. nowego dyrektorium o katechezie, które zostało opublikowane w zeszłym roku. Zorganizowała je watykańska Dykasteria ds. Nowej Ewangelizacji. Doświadczenia wypracowane na europejskim gruncie zostaną następnie przedstawione katechetom na innych kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję