Reklama

Niedziela Podlaska

Jedyne ważne słowo

Niedziela podlaska 40/2013, str. 1

[ TEMATY ]

społeczeństwo

Bożena Sztajner/Niedziela

„Zdrowe zasady, któreś posłyszał ode mnie, miej za wzorzec w wierze i miłości w Chrystusie Jezusie!”
(2 Tm 1, 13)

Używając poetyckiej przenośni, można powiedzieć, że „świat przepełniony jest słowem”. Złośliwi dopowiedzą natychmiast, że jest po prostu „przegadany”. Faktycznie, potok słów zalewa codzienność, brakuje natomiast ciszy i dojrzałej refleksji… Na tym tle próbujemy odnaleźć niezmienny sens Słowa, które nie przestaje przemawiać do człowieka, wskazując drogę, pomagając odkryć sens życia.

Reklama

Habakuk, podobnie jak wielu z nas - zniechęconych i załamanych, dotkniętych krzywdą i bólem - skarży się przed Bogiem. Wraz z prorokiem mamy przyjąć Bożą pociechę, wyrażoną w zapewnieniu, iż „sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności”. Sprawiedliwym jest każdy człowiek żyjący objawioną Prawdą, kierujący się Dekalogiem. Biblia ukazuje zaś jedynego Sprawiedliwego, wiernego do końca obietnicom Ojca: to Chrystus - nasz Odkupiciel. Jezus, tłumacząc Apostołom istotę wiary, wskazuje na swoją postawę, która oznacza wypełnianie Bożej woli w pokorze i zaufaniu. Wcielony Syn Boży może czynić cuda i z mocą rozgłaszać Dobrą Nowinę, ponieważ wie dobrze, że wszystko opiera się na niezawodnej Miłości. Nie szuka podziękowań i pochwał, czując się sługą, spełniającym jedynie swą powinność. Takimi jak On mają się stać Apostołowie, gdyż będą rozdzielać dary i łaski, które nie są ich własnością. Św. Paweł w słowach skierowanych do Tymoteusza podaje wprawdzie ogólne wskazania obowiązujące dobrego duszpasterza, ale ucieka od ogólników. Zachęca go do jednoznacznej postawy, a zarazem przypomina, że otrzymał „charyzmat Boży”, czyli „dar darmo dany”, z natury swej skierowany na innych - powinien go rozdawać, jako szafarz niebiańskich łask. Musi pamiętać, że zadanie głosiciela Ewangelii związane jest nierozdzielnie z trudnościami i przeciwnościami. Ponadto - przy pomocy Ducha Świętego - ma strzec „dobrego depozytu”, czyli skarbu wiary, by w ten sposób dać wzór postępowania wobec ludzi, do których został posłany.

Od skargi Habakuka do mocnej nauki św. Pawła przechodzimy przez osobiste spotkanie ze Słowem wcielonym. Dokładniej - przyjmujemy Słowo i pozwalamy, by Ono trwało w nas, przenikało nasze myślenie i wspierało decyzje. Cóż to oznacza w praktyce? Wiara w Boga zawsze oznacza zaufanie - niezależnie od tego, co nas w życiu spotyka i jakie trudności musimy pokonać. Zaufanie Komuś, kto nam zaufał, przekłada się na przyjęcie „zdrowych zasad”, bez których świat nie może odnaleźć sensu istnienia ani przetrwać…

2013-10-02 09:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gromy spojrzeniem rzucane

Niedziela Ogólnopolska 42/2014, str. 31

[ TEMATY ]

społeczeństwo

Gustavo Minas / photo on flickr

Badania skuteczności komunikacji dowodzą, że treść wypowiedzi (czyli przekaz słowny) tylko w 7 proc. wpływa na wiarygodność i skuteczność komunikacji. W 38 proc. decyduje o tym ton głosu, natomiast aż w 55 proc. istota przekazu zależna jest od komunikacji pozawerbalnej. Trzeba jednak stwierdzić, że problematyka mowy ciała nie była nigdy w centrum zainteresowania Ewangelistów, relacjonujących życie, działalność i nauczanie Jezusa z Nazaretu. Wszelkie wzmianki o pozawerbalnym przekazie Jezusa pojawiają się na kartach ich dzieł jakby mimochodem i nie stanowią przedmiotu analiz autorów natchnionych.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: władze Getafe zakazały procesji z figurą patronki miasta

2021-09-28 10:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

Studio Graficzne TN

Władze położonego koło Madrytu miasta Getafe są krytykowane w mediach społecznościowych i przez regionalną prasę w związku z niekonsekwencją w organizacji wrześniowych świąt regionu za zbyt przesadne restrykcje przeciwepidemiczne. Głównym tematem krytyki wobec ratusza w Getafe, w tym szczególnie burmistrz hiszpańskiego miasta Sary Hernandez, jest niekonsekwencja w egzekwowaniu restrykcji sanitarnych. Związana ze współrządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczna Partią Robotniczą (PSOE) polityk zakazała bowiem tradycyjnej procesji z figurą Matki Bożej, patronki miasta, ale również jej wystawienia w miejscowej katedrze.

W uzasadnieniu Hernandez stwierdziła, że peregrynacja wizerunku Maryi przez miasto nie może się odbyć w związku z wysokim ryzykiem dla zdrowia publicznego, występującym w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza dziękczynna w archikatedrze za beatyfikację Prymasa

2021-09-28 21:44

[ TEMATY ]

Warszawa

Eucharystia

bł. kard. Stefan Wyszyński

Agata Kowalska

- Dziękujemy dziś Bogu za jego bezgraniczne zawierzenie Soli Deo – per Mariam, samemu Bogu przez Maryję. Niech heroiczna wiara i miłość obojga nowych Błogosławionych przypomni nam nasze powołanie do świętości! - powiedział w homilii abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który przewodniczył w archikatedrze św. Jana w Warszawie dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po raz pierwszy we wtorek 28 września modlący się od lat w archikatedrze warszawskiej o beatyfikację Prymasa spotkali się wspólnie na dziękczynieniu za nią. Msze święte dziękczynne będą odprawiane odtąd w archikatedrze każdego 28 dnia miesiąca o godz. 19.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję