Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

W Bestwinie poświęcono niezwykły ośrodek

Dla członków Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Razem” niewątpliwie był to najpiękniejszy i najważniejszy dzień od wielu lat. Grupowy dom stałego pobytu dla osób niepełnosprawnych intelektualnie został uroczyście oddany do użytku i poświęcony.

Ten szczęśliwy dzień rozpoczął się Mszą św. w bestwińskim kościele sprawowaną przez: biskupa Tadeusza Rakoczego, proboszcza katedry lwowskiej ks. prał. Jana Nikla, dziekana wilamowickiego ks. prał. Michała Bogutę, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego oraz proboszcza z Bestwiny ks. Cezarego Dulkę.

Reklama

W homilii Ksiądz Biskup mówił o relacjach, jakie zachodzą między ludźmi zdrowymi a sprawnymi inaczej. Stosunek do ludzi chorych, upośledzonych jest lustrem naszego człowieczeństwa. W przestrzeni Pana Boga jest miejsce dla osób z różnymi zaburzeniami, a człowiek zraniony stanowi dla nas wyzwanie. Miarą człowieczeństwa jest opieka, jaką otacza się najsłabszych i chorych. Tylko gdy uznaje się prawa i godność najsłabszych, uznaje się prawa człowieka. Hierarcha podzielił się także wspomnieniami z roku 2009 i ówczesnej swojej wizyty w Bestwinie, gdy dane było mu poświęcać plac budowy pod dom stałego pobytu.

Rangę celebracji podniosło sprowadzenie do Bestwiny relikwii św. arcybiskupa Józefa Bilczewskiego. Właśnie jego stowarzyszenie „Razem” wybrało na patrona domu. Sama budowa trwała pięć długich lat, lecz dzięki pomocy przede wszystkim rodziców chorych, wielu instytucji samorządowych, firm i osób prywatnych, pod dach budynku wprowadzi się 22 podopiecznych.

Członek Zarządu Stowarzyszenia Tadeusz Sowiński wyjaśnia, skąd wzięła się idea budowy tego ośrodka. Nie jest to przecież obiekt, który ma służyć korzyściom materialnym, wręcz przeciwnie, generuje koszty utrzymania. Decyzję podjęto w trosce o tych najbardziej bezbronnych, którzy - gdy rodziców na świecie zabraknie - sami nie poradzą sobie w życiu. Rodziny pragnęły zapewnić im bezpieczne życie i co najważniejsze - stały rozwój wspomagany przez terapię i rehabilitację. Dlatego też wewnątrz znalazło się miejsce na sale warsztatowe, kuchnię czy też estradę, gdzie grupa teatralna wystawi swoje spektakle.

Reklama

Po uroczystym przecięciu wstęgi, biskup Tadeusz Rakoczy poświęcił dom, witraż św. arcybiskupa Józefa Bilczewskiego w sali widowiskowej oraz krzyże, które zawisną w pokojach podopiecznych.

Część artystyczną przygotowało koło teatralne podopiecznych stowarzyszenia „Razem”, wystawiając wzruszające przedstawienie pt. „Życie”. Muzyczny prezent ofiarował także zespół „Bel Canto” z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bestwinie.

2013-10-02 09:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

(Nie)pełnosprawni – aktywni kulturalnie

Niedziela Ogólnopolska 36/2015, str. 46-47

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

pomoc

Archiwum Fundacji Oczami Brata

Warsztaty muzyczne

Warsztaty muzyczne

– Potrafią tworzyć, i jest to niesamowita twórczość artystyczna, niekiedy bogatsza od tej, której autorami są osoby w pełni zdrowe – mówi Paweł Bilski, inicjator projektu „(Nie) pełnosprawni – aktywni kulturalnie”, którego kolejna edycja już we wrześniu i październiku w Częstochowie

Idea ta ma na celu promocję uzdolnionych artystycznie niepełnosprawnych osób. Ale nie tylko. Wydarzenia odbywające się w ramach tej akcji z udziałem osób pełnosprawnych oswajają z niepełnosprawnością, integrują, uwrażliwiają na potrzeby innych, a przede wszystkim uczą miłości i akceptacji drugiego człowieka. Przed nami cztery wydarzenia – gra miejska, salon poezji, happening przy częstochowskim ratuszu i przegląd teatralno-muzyczny. Na te spotkania, których organizatorem jest Fundacja Oczami Brata, zaproszeni są nie tylko niepełnosprawni artyści, ale także wolontariusze i osoby pragnące włączyć się w tę akcję lub wspomóc ją.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję