Reklama

90-lecie „Gościa Niedzielnego”

Był rok 1923. Śląsk dopiero co pozbył się kajdan niemieckiej dominacji. Państwo polskie również zajęte było porządkowaniem swych struktur. Społeczeństwo borykało się z niezliczoną ilością podziałów. Narażeni byliśmy wówczas nie tylko na napięcia narodowe, bo mniejszość niemiecka nie ułatwiała wówczas duszpasterzom życia, ale dochodziły do nich nie mniej burzliwe napięcia polityczne. Część opowiadała się za sanacją, część za endecją czy chadecją, a do tego dochodziły jeszcze silne gdzieniegdzie ruchy lewicowe. Słowem, potrzebna była siła zdolna do porządkowania przestrzeni publicznej. Temu celowi miało służyć m.in. powołanie polskich struktur Kościoła katolickiego. Najpierw administratura apostolska, a później nowa diecezja - miały się stać swoistym narzędziem pokoju. Wraz z powołaniem do życia nowych struktur na rynku wydawniczym pojawił się nowy tytuł prasy katolickiej „Gość Niedzielny”. W kontekście historycznych napięć bardzo symptomatyczne są słowa ks. Augusta Hlonda, który w swej arcypasterskiej zachęcie na pierwszej stronie nowego tygodnika napisał: „W uroczystej chwili staje przed nami nasz śląski «Gość Niedzielny». Witam go z radością i błogosławię mu na drogę, bo przychodzi jako przyjaciel ludu z otwartym słowem prawdy. Nie chce nikomu schlebiać. Nie służy żadnemu stronnictwu politycznemu ani nie jest wyrazem interesów jakiegoś odłamu społeczeństwa”.

Choć od napisania tamtego tekstu minęły dziesiątki lat, rola prasy katolickiej niewiele się zmieniła i współczesna Redakcja stoi przed podobnymi wyzwaniami: każdemu człowiekowi, niezależnie od jego poglądów i doświadczeń, nieustannie głosić chrześcijańskie przesłanie nadziei. „Gość Niedzielny” starał się to robić w przeciągu ostatnich dziewięćdziesięciu lat i na pewno nie zejdzie z drogi wyznaczonej mu przez pierwszego biskupa katowickiego. Choć na przestrzeni lat zmieniał się, nigdy nie sprzeniewierzył się swemu podstawowemu powołaniu do głoszenia Ewangelii. Jeśli zaś się zmieniał, to raczej w odniesieniu do formy i języka, stając się przez to coraz atrakcyjniejszym. Swojemu „starszemu bratu” tygodnik „Niedziela” gratuluje jubileuszu i życzy dalszych sukcesów.

2013-09-30 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Transfuzja miłości

2021-09-19 17:50

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Katarzyna Krawcewicz

Fraternia Franciszkańska „Effatha” z parafii św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze kolejny raz zachęcała do oddawania krwi w ramach akcji Transfuzja Miłości.

Akcja trwa od czerwca i odbędzie się we wszystkich zielonogórskich parafiach. Tym razem krwiobus przyjechał do parafii Miłosierdzia Bożego, gdzie 19 września można było oddać krew, napić się dobrej kawy, spróbować domowego ciasta i posłuchać fajnej muzyki. Organizatorzy podkreślają, że krew jest bezcennym darem i warto dzielić się nią z innymi.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję