Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 40/2013, str. 6

Małżeństwa i rodziny

„Polska odnawia małżeńskie śluby”

W dniach 21-22 września na Jasnej Górze odbyła się 29. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin pod hasłem: „Polska odnawia małżeńskie śluby”. W modlitwie uczestniczyły delegacje rodzin ze wszystkich diecezji - w sumie kilka tysięcy osób.

W sobotę 21 września rozważanie Apelu Jasnogórskiego wygłosił biskup rzeszowski Jan Wątroba, przewodniczący Rady ds. Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski. Mówił, że „polskim rodzinom brakuje czasu dla siebie, brakuje dialogu, akceptacji, wyrozumiałości, cierpliwości, przebaczenia; wielu brak perspektyw, brak pracy, własnego domu, tak często brak podstawowych środków do życia; i wciąż brakuje mądrej, spójnej, dalekowzrocznej polityki prorodzinnej w naszym kraju, który coraz bardziej się wyludnia i starzeje”. Ksiądz Biskup prosił Maryję, aby wspomagała parlamentarzystów w uchwalaniu zdrowego programu prorodzinnego dla Polski.

Reklama

Centralnej Mszy św. w niedzielę 22 września przewodniczył na Szczycie Jasnogórskim bp Wątroba. W tym roku organizacją pielgrzymki zajęła się diecezja opolska, stąd też obecność bp. Andrzeja Czai z Opola, który koncelebrował Eucharystię. Wokół ołtarza licznie zgromadzili się duszpasterze rodzin na czele z krajowym ich duszpasterzem ks. Przemysławem Drągiem. W homilii bp Czaja mówił o problemach, jakie dotykają współczesne rodziny. Wymienił m.in. bezrobocie, konieczność emigracji za pracą, życie w ubóstwie. W czasie Mszy św. miały miejsce: odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, złożenie przyrzeczeń przez nowych doradców życia rodzinnego oraz zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Polski.

Wspominali mord na polskiej ludności

Pamięć o Polakach pomordowanych na Kresach

Pielgrzymka Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów odbyła się 21 września. Przybyli przedstawiciele Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni na czele z prezesem Szczepanem Siekierką, w sumie ok. 150 osób. Pielgrzymi wspominali tragiczny mord polskiej ludności na południowo-wschodnich Kresach Rzeczypospolitej. Swą modlitwą uczcili pamięć dziesiątek tysięcy niewinnych ofiar - dzieci, kobiet i starców okrutnie zamordowanych na ziemi wołyńskiej, poleskiej, stanisławowskiej, tarnopolskiej, lwowskiej, lubelskiej, rzeszowskiej i przemyskiej przez organizację ukraińskich nacjonalistów w latach 1939-47. Według różnych danych, ofiarą działań OUN-UPA padło od 80 do 200 tys. Polaków.

Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył ks. inf. Tadeusz Pater, duszpasterz Kresowian. W homilii przypomniał, że wraz z okrucieństwem II wojny światowej wydarzyła się ogromna zbrodnia ukraińskich nacjonalistów, „której efektem miało być całkowite wyniszczenie narodu polskiego oraz innych nacji na terenach, które ich zdaniem miały być częścią niepodległego Państwa Ukraińskiego”.

Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich

Z Maryją przez życie

Reklama

Pielgrzymka Sodalicji Mariańskich odbyła się 21 września. Miała charakter dziękczynny za 450. rocznicę powstania Prima Primaria, którą założył jezuita ks. Jan Leunis. Przybyło kilkaset osób, na czele z o. Emilio de Cardenasem, moderatorem Federacji Sodalicji Mariańskiej w Polsce. Pielgrzymkę poprzedziła nowenna przygotowująca do sodalicyjnego wyznania wiary.

- Kto jest osobą, której towarzyszy Matka Boża, ten rozwiąże każdy problem, bo szczególnie w Roku Wiary musimy pamiętać o jednym: że dla człowieka wierzącego nie ma sytuacji przegranej. Niech ta prawda nam towarzyszy. Z Matką idźmy w następny rok i kolejne jubileusze - mówił w homilii bp Długosz.

Podczas Mszy św. nastąpiło zawierzenie Matce Bożej uczniów szkoły prowadzonej przez Federację Sodalicji Mariańskich, miały także miejsce przyrzeczenia kandydackie i ślubowania sodalicyjne. Bp Długosz poświęcił Tryptyk Matki Bożej, który ma peregrynować w różnych wspólnotach.

Leśnicy

Ponad 10 tys. osób zgromadziła 17. Pielgrzymka Leśników. 21 września w pielgrzymce pod hasłem: „Bądźmy opiekunami stworzenia” wzięli udział pracownicy leśnictwa, gospodarki wodnej i parków narodowych, dyrektorzy regionalni, dyrektorzy nadleśnictw, członkowie Bractwa Leśnego, przedstawiciele instytutów naukowych, szkół wyższych i szkół średnich. Obecni byli: przedstawiciele parlamentu, Ministerstwa Środowiska, dyrekcja deneralna Lasów Państwowych z dyrektorem generalnym Adamem Wasiakiem. Jak co roku, przybył także były minister środowiska Jan Szyszko. Obecny był również bp Edward Janiak, krajowy duszpasterz leśników. Mszy św. przewodniczył na Szczycie Jasnogórskim biskup diecezji rzeszowskiej Jan Wątroba.

Ludzie Morza

Marynarze, pracownicy stoczni i portów z Gdańska, Gdyni, Szczecina, Świnoujścia, Kątów Rybackich, Jastarni, ich rodziny i duszpasterze - w sumie kilkaset osób - zawierzali 21 września br. Jasnogórskiej Pani swoje życie, pracę i przyszłość. Obecny był o. Edward Pracz, europejski koordynator Duszpasterstwa Ludzi Morza. Dla uczestników 31. Pielgrzymki Ludzi Morza Mszę św. odprawił biskup diecezji pelplińskiej Ryszard Kasyna, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza.

Krótko

17 września, w 74. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę, na Jasnej Górze miały miejsce rocznicowe uroczystości, zorganizowane przez Związek Sybiraków w Częstochowie i Urząd Miasta Częstochowy. Przed Cudownym Obrazem została odprawiona Msza św., której przewodniczył ks. gen. Stanisław Rospondek, opiekun żołnierzy i kombatantów w archidiecezji częstochowskiej. Wystawiono poczty sztandarowe.

18 września pod hasłem: „Wiara jest światłem na mojej drodze” odbywało się 13. Forum Młodzieży Szkół Katolickich, w którym uczestniczyło blisko 2 tys. uczniów szkół katolickich z całej Polski. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-09-30 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: dziękujemy za św. Józefa

– Dzisiaj dziękujemy Bogu Ojcu za wielkiego patrona Kościoła i wszystkich rodzin – św. Józefa – powiedział 19 września biskup senior Antoni Długosz w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Tego dnia miejscowy kościół parafialny Świętej Rodziny był kolejnym kościołem stacyjnym archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa wyznaczonym przez abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję