Reklama

Ze świata

Kenia

Fundamentaliści uderzyli

Kenijscy przywódcy religijni, zebrani na spotkaniu międzyreligijnym w Nairobi, potępili atak somalijskiej radykalnej bojówki islamskiej Asz-Szabab na centrum handlowe Westgate w stolicy Kenii. Napastnicy, którzy zaatakowali 21 września br., wypuścili muzułmanów po wyrecytowaniu przez nich Szahady - wyznania wiary, natomiast pozostałych wzięli jako zakładników. W zamachu zginęło 62 zakładników, a 175 zostało rannych. Wśród zabitych byli też obcokrajowcy. Fundamentaliści oświadczyli, że jest to odwet za zaangażowanie kenijskich sił bezpieczeństwa w rozwiązanie konfliktu w Somalii.

- Jako przywódcy religijni jesteśmy zaangażowani w żywotny dialog, chcąc zapewnić, by nasze relacje były nie tylko podtrzymywane, ale stały się coraz bliższe. Jesteśmy bez wątpienia przekonani, że próba siania ziaren niezgody między muzułmanami a chrześcijanami skończy się żałośnie i pozostaniemy zjednoczeni - powiedział Adan Wachu, sekretarz generalny Najwyższej Rady Muzułmańskiej w Kenii.

Serbia

1700. rocznica edyktu mediolańskiego

Reklama

W Niszu w Serbii świętowano 20 i 21 września br. 1700. rocznicę ogłoszenia przez cesarza Konstantyna edyktu mediolańskiego, który kładł kres prześladowaniom chrześcijan w Cesarstwie Rzymskim. Specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka na uroczystości był arcybiskup Mediolanu kard. Angelo Scola.

- 1700. rocznica ogłoszenia edyktu mediolańskiego wskazuje nam wszystkim, że wolność religijna jest gwarancją pokoju i nowej cywilizacji w każdym pluralistycznym społeczeństwie - przypomniał kard. Scola. Nisz jest miejscem, gdzie urodził się Konstantyn. To właśnie ten władca wydał przed 17 wiekami edykt, przyznający wolność wyznania chrześcijanom w Cesarstwie Rzymskim. Uroczystości zorganizowała Międzynarodowa Konferencja Episkopatu Świętych Cyryla i Metodego, obejmująca niektóre kraje byłej Jugosławii.

Punktem kulminacyjnym pielgrzymki młodzieży z różnych krajów południowej Europy, zorganizowanej z tej okazji przez archidiecezję belgradzką, była Msza św., której 21 września na stadionie w Niszu przewodniczył kard. Scola.

Ludzie

Abp Gerhard Ludwig Müller

Reklama

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary abp Gerhard Ludwig Müller ostrzegł przed mylnymi oczekiwaniami związanymi z reformą Kurii Rzymskiej. - Nie sądzę, abyśmy teraz, podobnie jak to się dzieje w państwie o systemie federalnym, oddawali centralne kompetencje poszczególnym krajom - powiedział w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA. Wyjaśnił, że krajowe Konferencje Biskupów „nie będą trzecią instancją między papieżem a biskupami”, bowiem ich urzędy oparte są na prawie Bożym, a konferencja episkopatu ma jedynie charakter wspólnoty roboczej.

Abp Müller wyjaśnił ponadto, że po publikacji wyczerpującego papieskiego wywiadu w „La Civiltà Cattolica” pogląd, iż nauczanie w sprawach wiary i w sprawach etycznych jest sprzeczne z duszpasterstwem, jest niewłaściwy. - Jedno jest źródłem drugiego - wyjaśnił.

Papież obdarzony jest szczególną charyzmą - uważa abp Müller. Jego zdaniem, potrafi on „połączyć naukę wiary Kościoła, której - jak podkreśla - jest bezgranicznie wierny, w szczególne osobiste spotkanie z człowiekiem”.

Turcja

Zostały resztki szkół

W Turcji mniejszości religijne mają obecnie 22 szkoły. 16 należy do wspólnoty ormiańskiej, 5 - do greckoprawosławnej i 1 - do żydowskiej. Tymczasem w 1894 r., a więc pod koniec istnienia Imperium Osmańskiego, było ich 6437. Gdy w 1923 r. powstała Republika Turecka, ich liczba szybko spadła do 138. Było to związane z nacjonalistyczną polityką państwa, które chciało stworzyć jedyny model „obywatela tureckiego”. Istnienie szkół mniejszości uważane było za przeszkodę w realizacji tego zamiaru. Dane te przynosi raport opublikowany przez Fundację Historii Gospodarczej i Społecznej Turcji (Tarih Vakfi). W Turcji dominuje islam. Wyznaje go ponad 99,5 proc. mieszkańców kraju.

Cudzysłów

Zachód nie jest wcale zainteresowany rzeczywistymi reformami demokratycznymi na Bliskim Wschodzie, lecz kieruje się wyłącznie interesami gospodarczymi i jest równocześnie gotowy wspierać je militarnie.

Abp Louis Raphaël I Sako, chaldejski patriarcha Babilonii

Krótko

Do Watykanu codziennie napływa z całego świata średnio 2 tys. listów adresowanych do papieża Franciszka. Ich liczba w ostatnim czasie znacznie wzrosła. Niektóre nie mają znaczków pocztowych ani adresu na kopercie, a jedynie imię Papieża.

W Egipcie sąd administracyjny zakazał wszelkiej działalności Bractwu Muzułmańskiemu i orzekł konfiskatę mienia tej organizacji.

W Niemczech chadecja odniosła bezapelacyjne, największe od 20 lat zwycięstwo w wyborach do Bundestagu. Jest jednak problem, bo zabrakło kilku mandatów, aby rządzić samodzielnie, a dotychczasowy koalicjant, liberałowie, nie dostali się do parlamentu.

W Holandii odnotowano w 2012 r. aż 4188 przypadków eutanazji. Wśród nich 55 osób cierpiało na demencję lub choroby psychiczne. Czy wymagana przez prawo prośba była w ich przypadku świadoma?

Pakistan nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Epicentrum było umiejscowione w słabo zaludnionym terenie, ale i tak śmierć poniosło ponad 300 Pakistańczyków.

Siergiej Ławrow - minister spraw zagranicznych Rosji, powiedział, że użyta w Syrii rakieta, która przeniosła trujący sarin, mogła pochodzić z Polski.

Wiktor Janukowycz, prezydent Ukrainy, poinformował, że sprawa zwolnienia byłej premier Julii Tymoszenko zostanie rozstrzygnięta do 21 października br. Zwolnienie Tymoszenko jest warunkiem podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE.

W ramach manewrów Zapad 2013 wspólnie ćwiczyły wojska białoruskie i rosyjskie. Według rosyjskiego scenariusza, ćwiczono tłumienie dywersji wspieranej przez Polskę.

Teatro Brancaccio - znany rzymski teatr przygotowuje się do wystawienia musicalu o Janie Pawle II. Premierę wielkiej produkcji pt. „Karol Wojtyła. Prawdziwa historia” zapowiedziano na styczeń przyszłego roku.

2013-09-30 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Krzysztof Świertok

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję