Reklama

Niedziela Kielecka

W 33. rocznicę Porozumień Sierpniowych

Czy o taką Polskę walczył ks. Jerzy Popiełuszko?

W tym roku gościem specjalnym obchodów 33. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych był związany z ruchem solidarnościowym biskup senior Edward Frankowski - gość z diecezji sandomierskiej. 31 sierpnia przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej i wygłosił homilię, nagrodzoną przez zebranych brawami. Organizatorem obchodów była świętokrzyska „Solidarność”.

W homilii bp Frankowski przypomniał okoliczności tworzenia „Solidarności”, międzyludzkie więzi, które ona inicjowała, okoliczności i przebieg stanu wojennego. Odniósł się także do trudnej sytuacji związku i Polaków w czasach obecnych.

Reklama

Zauważył, że „niegdyś «Solidarność» połączyła Polaków w nadziei, że coś od nich zależy (...). Miliony Polaków stawało się lepszymi, bo wierzyli, że ich wysiłek zmieni ojczyznę” - mówił bp Frankowski, przypominając szczegóły tworzenia związku w Kielcach, kieleckie strajki oraz internowanie ponad 300 osób. Stan wojenny nazwał wielką krzywdą narodu, a za „zabicie «Solidarności»” uznał Okrągły Stół. - Bezpieka rozpisała wtedy scenariusz (...). Polacy stali się przedmiotem politycznych gier - podkreślał. Wskazał także na ogromną rolę Jana Pawła II i jego pielgrzymek do ojczyzny oraz homilii, które odradzały ducha narodu. Tak działo się np. 3 czerwca 1991 r. w Kielcach.

- Przez Polskę przetacza się dzisiaj fala deprawacji - mówił bp Frankowski. Przejawy niszczenia morale społeczeństwa to np. naruszenie niepodważalności tradycyjnej rodziny, promocja dewiacji i ideologii gender, aborcji i eutanazji, ataki mediów laickich na rodzinę, wzrastające bezrobocie, masowe wyjazdy młodych ludzi za granicę, odbieranie zasiłków, utrata pracy przez ludzi po 50. roku życia, deptanie godności pracowników. - Dzisiaj jest zagrożone dziedzictwo „Solidarności”, a choć 21 postulatów Porozumień Sierpniowych znanych jest w całym świecie, liberałowie je lekceważą i uważają, że to zabytek wpisany na listę UNESCO - mówił bp Edward Frankowski. Jego zdaniem, wciąż wprowadzane są w życie „antypracownicze ustawy”. Rządowi zarzucił sprzedaż majątku narodowego i zamiar „dobrania się do składek budżetowych związku”. - Każdy, komu bliski jest los Polaków, kto czuje się zagrożony i poniżony (...) powinien iść solidarnie po ulicach Warszawy i dać wyraz swej solidarności - mówił w Kielcach bp Edward Frankowski, nawiązując do zaplanowanej we wrześniu akcji protestacyjnej związku. Podkreślił, że postaw patriotycznych uczono zawsze w bazylice katedralnej. -Czy o taką Polskę walczył ks. Jerzy Popiełuszko? - zapytał. Podczas Mszy św. został poświęcony sztandar Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” NSK Bearings Polska S.A.

Uroczystość kościelną poprzedziło złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą powstanie NSZZ „Solidarność”, a po Mszy św. uczestnicy obchodów zebrali się na placu przez kielecką bazyliką przed pomnikiem kapelana „Solidarności” bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Reklama

Podpisanie porozumienia w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r., które zostało zawarte między komisją rządową a Komitetem Strajkowym, oraz powstanie „Solidarności”, stały się początkiem przemian, które w 1989 r. doprowadziły do obalenia komunizmu. Wśród 21 postulatów, które Komitet Strajkowy podpisał ze stroną rządową, znalazły się m. in. zapisy o powstaniu wolnych związków zawodowych, zniesieniu cenzury, skróceniu wieku emerytalnego, zwiększeniu liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach oraz o 3-letnich płatnych urlopach wychowawczych.

W Kielcach 33 lata temu - 29 sierpnia 1980 r. - jako pierwsza stanęła Fabryka Łożysk Tocznych „Iskra”. Strajki objęły w następnych dniach POLMO-SHL, Chemar, Premę, Transbud. Przedstawiciele pięciu zakładów podpisali w „Iskrze” Międzyzakładowy Komitet Założycielski Kieleckich Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych. 15 września 45 przedstawicieli 11 zakładów pracy podpisało deklarację wstąpienia do NSZZ „Solidarność”. 19 października 1980 r. ukazał się pierwszy numer pisma „Solidarność Świętokrzyska” - od trzeciego numeru wychodzący jako „Biuletyn NSZZ «Solidarność» Regionu Świętokrzyskiego”. Do końca grudnia 1981 roku - internowano 312 osób z województwa kieleckiego.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel w sprawie śledztwa dot. zabójstwa Bł. ks. J. Popiełuszki

[ TEMATY ]

ks. Jerzy Popiełuszko

Archiwum prof. Mirosława Piotrowskiego

Prof. Mirosław Piotrowski

Prof. Mirosław Piotrowski

W imieniu uczestników konferencji naukowej pt. "O prawdzie w życiu publicznym - Bł. ks. Jerzy Popiełuszko w 30 rocznicę zbrodni", przeprowadzonej w Lublinie 21 listopada 2014 r. przesyłam kopię apelu, przekazanego Panu Prokuratorowi Generalnemu o niezwłoczne zarządzenie badania śledztwa w sprawie kierowania wykonaniem zabójstwa Bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które obecnie prowadzone jest przez Instytut Pamięci Narodowej - Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie.
Apel wraz z 41 podpisami uczestników sympozjum przesłany został adresatowi.

CZYTAJ DALEJ

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej

[ TEMATY ]

Matka Boża

pl.wikipedia.org

Przez wiele stuleci Kościół obchodził dwa święta dla uczczenia cierpień Najświętszej Maryi Panny: w piątek przed Niedzielą Palmową – Matki Bożej Bolesnej i 15 września – Siedmiu Boleści Maryi.

Pierwsze święto wprowadzono najpierw w Niemczech w roku 1423. Drugie święto ma nieco inny charakter. Czci Bożą Matkę jako Bolesną i Królową Męczenników nie tyle w aspekcie chrystologicznym, co historycznym, przypominając ważniejsze etapy i sceny dramatu Maryi i Jej cierpień. To święto zaczęli wprowadzać serwici.

CZYTAJ DALEJ

Solidarność świętowała

2021-09-16 15:34

Agnieszka Dziarmaga

W 41. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, pod tablicą upamiętniającą powstanie „Solidarności” oraz pod pomnikiem bł. ks. J. Popiełuszki przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz członkowie „Solidarności” złożyli kwiaty. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Tu rodziła się Solidarność”. - Nikt nie ma prawa robienia interesów na dziedzictwie „Solidarności”– mówił w homilii podczas Mszy św. bp Jan Piotrowski. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, licznie zebrani kielczanie i członkowie „Solidarności”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję