Reklama

Niedziela Podlaska

Spotkania ze służbą zdrowia i chorymi

Na zaproszenie biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza do Drohiczyna przybył przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych abp Zygmunt Zimowski. Podczas swej wizyty 6 września wieczorem spotkał się on ze służbą zdrowia z diecezji drohiczyńskiej w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie. Na spotkaniu obecni byli: wykładowcy medycyny, lekarze, dyrektorzy szpitali, pielęgniarki, a także siostry zakonne posługujące chorym, personel szpitalny i kapelani. Na temat powstania i działalności Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych mówił pochodzący z Węgrowa ks. prał. dr Dariusz Giers - kapłan diecezji drohiczyńskiej, pracujący w niej od wielu lat.

Abp Zimowski wygłosił natomiast referat zatytułowany: „Troska o człowieka chorego i cierpiącego w nauczaniu bł. Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka”. Na podstawie encyklik, adhoratacji i nauczania papieskiego ukazał Jana Pawła II jako nieustraszonego obrońcę życia ludzkiego, który pokazywał w swym nauczaniu wartość życia ludzkiego, był chorym wśród chorych, cierpiącym wśród cierpiących, a także wielkim w życiu, w śmierci i po śmierci. Benedykt XVI natomiast w swym nauczaniu ukazywał służbę zdrowia jako wyzwanie dla współczesnego świata, co można odnaleźć w jego trzech encyklikach: „Deus caritas est”, „Spe salvi” i „Caritas in veritate”. Natomiast papież Franciszek podkreśla rolę wiary, która stanowi światło i pociechę w cierpieniu, nadaje mu sens. Naucza, że cierpienie jest też szkołą wiary, życia i człowieczeństwa oraz że należy odkryć i żyć dynamiką wiary, nadziei i miłości.

Reklama

Dyrektor szpitala w Bielsku Podlaskim Bożena Grotowicz i kapelan ks. kan. Jarosław Kuźmicki w imieniu wszystkich podziękowali Księdzu Arcybiskupowi. W ramach dyskusji zabrali głos także inni, w tym prof. Lech Chyczewski z Białegostoku, który wyraził wdzięczność za wszelkie wspieranie ze strony instytucji kościelnych etycznego podchodzenia do zagadnień medycznych, w tym badań naukowych.

Bp Antoni Dydycz otrzymał od abp. Zimowskiego medal „Dobrego Samarytanina” za duchowe wspieranie służby zdrowia i chorych, zaś współorganizator spotkania, rektor WSD w Drohiczynie ks. prał. prof. dr hab. Tadeusz Syczewski okolicznościową watykańską monetę.

W następnych dniach gość z Watykanu spotkał się też z siostrami albertynkami, personelem oraz podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Jabłonnie Lackiej oraz lekarzami i personelem medycznym szpitali w Bielsku Podlaskim i Węgrowie. Podczas tych spotkań miały miejsce modlitwa w intencji chorych i pokoju na świecie, a w szczególności w Syrii, a także odwiedziny chorych w ich pokojach i na oddziałach oraz spotkania z dyrekcją, lekarzami i pielęgniarkami.

W spotkaniach tych uczestniczyli także: bp Antoni Dydycz, miejscowi duszpasterze, władze samorządowe oraz sekretarz Księdza Arcybiskupa ks. kan. dr Piotr Supierz i ks. prał. dr Dariusz Giers.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W intencji chorych

[ TEMATY ]

chorzy

Anna Wyszyńska

W niedzielę 4 grudnia, tak jak w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, w sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Gidlach została odprawiona Msza św. w intencji chorych

Skarb, który szukał nas

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Bo daje nadzieję

2021-07-25 11:33

Norbert Polak

Bogdan „Kryzys” Krzak był gościem spotkania w parafii pw. św. Brata Alberta w Nowej Hucie

Bogdan „Kryzys” Krzak był gościem spotkania w parafii pw. św. Brata Alberta w Nowej Hucie

    Czterech ojczymów, papierosy, alkohol, rozbój… i trzy proste słowa, które zmieniły życie.

    23 lipca gościem na plantach kościoła św. Brata Alberta w Nowej Hucie był Bogdan „Kryzys” Krzak. Obecnie jest ojcem 4 dzieci i dziadkiem 7 wnucząt oraz instruktorem terapii uzależnień. To wiara pomogła mu poukładać życie i pójść do ludzi, których darzył niechęcią. Dziś jest gotowy na wszystko i wie, że Jezus ciągle towarzyszy człowiekowi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję