Reklama

Aspekty

Mieć kontakt z bazą

KATARZYNA JASKÓLSKA: - Skąd pomysł, żeby zorganizować u nas pielgrzymkę tylko dla mężczyzn?

KS. ROBERT PATRO: - To pomysł całkowicie oddolny. Od ponad dwóch lat przy parafii pw. św. Stanisława w Zielonej Górze, gdzie mieszkam, co miesiąc są spotkania właśnie dla mężczyzn. Przychodzą tam ludzie, którzy chcą się razem pomodlić, podzielić się przeżywaną wiarą i po prostu być ze sobą. Bo oprócz aspektów formacyjnych mamy też wspólne wyjścia na kręgle, gramy w piłkę itd. I właśnie ci mężczyźni wyszli z propozycją zorganizowania takiej pielgrzymki.

- A czemu Międzyrzecz?

- Bo chcemy pielgrzymować do mężczyzn - tych, którzy jako pierwsi oddali tutaj swoje życie za Chrystusa. Chcemy się od nich uczyć. Na przykład odwagi. Nie tylko w kwestiach wiary, ale w ogóle odwagi w życiu mężczyzny, który z natury jest wezwany do tego, by być pasterzem dla swojej rodziny, by być konkretnym w podejmowaniu działań. Od Męczenników Międzyrzeckich możemy się również nauczyć tego, że wiara też jest dla mężczyzn i wcale nie muszą się tego wstydzić. A poza tym można się też od nich nauczyć składania świadectwa.

Reklama

- Czy robienie osobnego duszpasterstwa dla panów oznacza, że czegoś im brakuje w Kościele?

- To naturalne, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni chcą od czasu do czasu spotkać się tylko we własnym gronie. To nie jest jakieś izolowanie się. Faceci chcą się dzielić ze sobą swoim życiem. Widzę w tej naszej wspólnocie, że oni pomagają sobie nawzajem, wymieniają się czymś, tworzą się tam więzi i to jest bardzo cenne. Jeśli któryś z nich przeżywa jakiś kryzys, to także potrafią ze sobą rozmawiać. Bo w kryzysach mężczyźni rozmawiają przede wszystkim z mężczyznami, rzadko idą z tym do kobiet, nawet do własnych żon. A na te spotkania przychodzą różni ludzie - tacy, którzy dopiero rozeznają powołanie, są świeżo po ślubie albo mają już dorosłe dzieci. Wymiana doświadczenia życiowego jest ogromnie ważna. Ktoś, kto dopiero wchodzi w małżeństwo, może się wiele nauczyć od kogoś, kto jest mężem już naście lat. I rola kapłana w tym wszystkim też jest istotna.
Zainteresowanie takimi spotkaniami jest duże. Często chciałoby się, żeby mężczyzna był uduchowiony, ale nie bardzo wiadomo, jak się do tego zabrać. To jest jeden ze sposobów, myślę, że dobry.

- A wracając do samej pielgrzymki. Co jeszcze oprócz tego, że faceci będą się uczyć od Męczenników?

- Chciałbym, żeby też nauczyli się zginania kolan - o tym zresztą mówi hasło przewodnie wzięte z Pierwszego Listu do Tymoteusza: „Chcę więc, by mężczyźni modlili się na każdym miejscu, podnosząc ręce czyste, bez gniewu i sporu”.
Ważnym momentem będą świadectwa. Jeden mężczyzna opowie o swoim uzdrowieniu z bardzo ciężkiej choroby, kiedy właściwie otarł się o śmierć. Będą też świadectwa o relacji ojciec - syn, o adopcji i o nawróceniu.
Happening „Tylko dla twardzieli” ma być przestrzenią wyrażenia męskich pasji - faceci będą mogli pogadać o tym, czym się zajmują i podzielić się swoimi zainteresowaniami.
Chcemy też rozdać im Nowy Testament ze wstępem bp. Stefana Regmunta. Będzie wydrukowany mniej więcej w takiej wielkości jak paczka papierosów, żeby mężczyzna mógł stale mieć to przy sobie i korzystać. Ja też nie rozstaję się z Biblią i kiedy mam chwilę, to ją czytam. Dzięki temu mam kontakt z Bazą.

- Jak zgłosić swój udział w pielgrzymce?

- Nie trzeba nic zgłaszać. Można po prostu wsiąść w samochód i przyjechać. Albo popytać, czy gdzieś nie jest organizowany jakiś grupowy wyjazd.

Reklama

- A czy kobiety mogą się spodziewać, że kiedyś zostanie zorganizowana taka pielgrzymka dla nich?

- Myślę, że jeśli tylko będzie takie zapotrzebowanie, to wszystko da się zrobić.

* * *

Ks. Robert Patro, diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży, organizator pierwszej pielgrzymki mężczyzn w naszej diecezji

* * *

W sobotę 21 września odbędzie się 1. Pielgrzymka Mężczyzn do Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu. Myśl przewodnią pielgrzymki stanowić będą słowa zaczerpnięte z Pierwszego Listu do Tymoteusza (1Tm 2,8) - „Chcę więc, by mężczyźni modlili się na każdym miejscu, podnosząc ręce czyste, bez gniewu i sporu.”

PROGRAM PIELGRZYMKI:
godz. 9.30 - rozpoczęcie we wsi Święty Wojciech przy kościele, nabożeństwo odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych
godz. 10.15 - wyjście z relikwiami Pierwszych Męczenników Polskich do sanktuarium
godz. 11 - świadectwa mężczyzn, konferencja ks. dr. Grzegorza Cyrana - „Ile mężczyzny jest w mężczyźnie”
godz. 13 - Msza św. pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta
godz. 14.30 - happening „Tylko dla twardzieli”

Szczegółowe informacje:
ks. Robert Patro:
tel. (68) 451-23-53,
e-mail: r.patro@kuria.zg.pl

2013-09-10 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny bliska finału

[ TEMATY ]

rodzina

Graziako

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął w czwartek 22 maja rozporządzenie o Ogólnopolskiej Karcie Dużej Rodziny. - Czekamy teraz na przyjęcie go przez rząd. Jeżeli stanie się to w najbliższy wtorek - tak jak jest planowane - to Ogólnopolska Karta Dużych Rodzin wystartuje 16 czerwca. Liczymy na to! – piszą na swojej stronie internetowej liderzy Związku Dużych Rodzin 3+. O jej wprowadzenie w Polsce organizacja ta zabiegała od wielu lat.

Przedstawiciel Związku Dużych Rodzin 3+ uczestniczył w pracach zespołu powołanego w tym celu przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. We Francji, Hiszpanii, Portugalii czy w Niemczech karta dużych rodzin daje nie tylko wymierne korzyści finansowe, ale jest również elementem budującym pozytywny wizerunek rodzin wielodzietnych – zwraca uwagę ta organizacja.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję