Reklama

Aspekty

Paradyskie Dni Duszpasterskie

Pod hasłem: „Wierzę w Syna Bożego” w dniach 28 i 29 sierpnia odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym Paradyskie Dni Duszpasterskie. Tradycyjnie obradom, modlitwie i refleksji przewodniczył biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt. Dni Duszpasterskie gromadzą biskupów i kapłanów, którzy przed rozpoczęciem nowego roku liturgicznego spotykają się, by zaplanować działania duszpasterskie w diecezji

Spotkanie w Paradyżu rozpoczęło się wspólną modlitwą Liturgią Godzin, której przewodniczył bp Stefan Regmunt. Po niej zgromadzeni kapłani mogli wysłuchać konferencji ascetycznej „Moja wiara w Chrystusa”, wygłoszonej przez ks. prof. Bogdana Ferdka z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. - Sakramentalność kapłaństwa wyjaśnił nam Benedykt XVI na podstawie tekstów ewangelicznych. W Ewangelii według św. Jana Jezus mówi, że za nas poświęca w ofierze samego siebie, abyśmy i my byli uświęceni w prawdzie. Za nas to On wydaje się w jedynej ofierze. Jezus podkreśla, że bez Niego nic nie możemy uczynić. Bez Jezusa nie mogliby powiedzieć: to jest ciało moje, weźmijcie Ducha Świętego lub ja ciebie chrzczę. Bez Jezusa nie możemy nic uczynić. Sami nie możemy uczynić siebie kapłanami. Co więcej, kapłaństwa nie może nam dać wspólnota. To jest dar Jezusa - przypomniał ks. prof. Ferdek.

Reklama

Po konferencji nowo ustanowieni proboszczowie złożyli przed całym Kościołem wyznanie wiary i odpowiednie przyrzeczenia. - Dla mnie było to bardzo osobiste przeżycie. Jest to przecież uczestniczenie w większej odpowiedzialności w strukturze Kościoła hierarchicznego. Proboszcz to jest już ktoś, kto odpowiada osobiście przed Panem Bogiem i przed Kościołem za ludzi mu powierzonych. Jednocześnie składa się wyznanie wiary i zobowiązuje się do posłuszeństwa, podczas których przypomniałem sobie, że ci ludzie nie są moją własnością. Oni są Kościołem, a ja idę im służyć. Chodzi tu także o to, by głosić zdrową i autentyczną naukę. To, co jest istotne, to kształtowanie i budowanie żywej wspólnoty Kościoła - powiedział nowy proboszcz ks. Andrzej Kołodziejczyk z Wawrowa.

Tego dnia zgromadzeni duszpasterze mogli wysłuchać także dwóch wykładów: ks. prof. Ferdka „Jezus Chrystus - dlaczego Jedyny Pan i Zbawiciel” oraz o. Pawła Drobota, redemptorysty, który omówił temat „Jezus Chrystus - Dobra Nowina dla współczesnego świata”.

Podczas Dni Duszpasterskich był czas na dyskusję, rozmowy oraz omówienie pracy duszpasterskiej w diecezji. Podziękowano także kapłanom za udział w wakacyjnej akcji duszpasterskiej, podczas której prowadzili oazy, pielgrzymki oraz obozy z Bogiem.

2013-09-10 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas i odwaga

Niedziela Ogólnopolska 3/2017, str. 34

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

czas

Fotolia.com

„Jak ten czas szybko leci”. Stwierdzenie to, na pozór banalne, streszcza jednak w sobie wiele. Są w nim smutek i żal, są nadzieja i lęk, wreszcie – refleksja nad przemijaniem i śmiercią. Czy jest tu miejsce na odwagę?

Proste rozróżnienie na przeszłość, przyszłość i teraźniejszość nie wystarcza. Owszem, zdolność do ujmowania własnego istnienia w tych wymiarach czasu warunkuje pewien rodzaj transcendowania, przekraczania „status quo” swego istnienia i określania siebie jako istnienia ukierunkowanego ku czemuś (przyszłości), na podstawie czegoś (przeszłości), będącego w czymś (teraźniejszość). Przeszłość interpretowana jest nie tyle jako coś, co było i już nie istnieje, ile raczej jako coś, co jest podłożem dla procesu stawania się zdolnym do istnienia. Teraźniejszość natomiast rozumiana jest jako proces stawania się poprzez rozwiązywanie problemów sytuacji życiowych w aspekcie przyszłości na podstawie przeszłości. Ale to raczej przyszłość jest tym wymiarem, który nadaje pełne znaczenie przeszłości i teraźniejszości, i w tym sensie można ją traktować jako dominujący wymiar ludzkiego sposobu istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję