Reklama

Niedziela Wrocławska

Jedyna archidiecezja w Polsce

Kilkuset uczestników, ponad dwudziestu prelegentów, trzy dni wykładów, dyskusji, konwersatoriów, a także modlitwy - tak w skrócie można opisać 43. Wrocławskie Dni Duszpasterskie, które w dniach 28-30 sierpnia br. odbywały się na Papieskim Wydziale Teologicznym. Byłby to jednak skrót bardzo krzywdzący, bowiem WDD to coś znacznie więcej niż tylko naukowe sympozjum.

Reklama

Rangę spotkania podkreślił m.in. abp Stanisław Gądecki, który w wywiadzie dla Radia Rodzina przyznał, że archidiecezja wrocławska „to jedyna archidiecezja w Polsce, która interesuje się w taki sposób programem duszpasterskim”. Przyjeżdżający do Wrocławia na Dni Duszpasterskie świeccy, osoby konsekrowane i duchowni (nie tylko z metropolii wrocławskiej) mają szansę zintegrować się, wymienić doświadczenia w pracy z dziećmi i młodzieżą. Jest to również okazja do pogłębienia wiedzy teologicznej oraz umocnienia wiary. Element formacyjny jest bowiem tym, czego mówiąc o WDD nie sposób pominąć. Potwierdzają to sami katecheci uczestniczący w spotkaniu, podkreślając, że jest ono dla nich szansą na nieustanne uczenie się, by móc lepiej uczyć innych.

Wśród gości zaproszonych do udziału w tegorocznej edycji Wrocławskich Dni Duszpasterskich znaleźli się m.in.: abp Stanisław Gądecki (arcybiskup metropolita poznański, zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski), abp prof. Marek Jędraszewski (arcybiskup metropolita łódzki), o. prof. Jacek Salij OP (UKSW w Warszawie) oraz ks. dr Krzysztof Nykiel (Regens Penitencjarii Apostolskiej). Po raz pierwszy jako metropolita wrocławski uczestniczył w nich także abp Józef Kupny.

2013-09-04 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymi docierają pieszo na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Wrocław

Grażyna Kołek

Z intencją dziękczynną za łaskę wiary w 1050. rocznicę chrztu Polski na Jasną Górę docierają kolejne grupy pieszych pielgrzymów. Dziś przybyły kompanie wrocławska, legnicka i gnieźnieńska. Pielgrzymi w drodze modli się także o pokój na świecie i nowe powołania misyjne.

Najwcześniej, bo o 8.30 na błoniach jasnogórskich u głównego przewodnika ks. Stanisława Orzechowskiego zaczęły się „meldować” grupy wrocławskie.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję