Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Rodziny Pomorza na Górze Chełmskiej

„Rodzina chrześcijańska - solą ziemi” to motto tegorocznej XVII Diecezjalnej Pielgrzymki Rodzin na Górę Chełmską koło Koszalina.

Dzisiaj świętujemy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. (...) Chcemy tu, w Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, prosić Pana Boga o nowe siły, o wierność w powołaniu małżeńskim, o Boże błogosławieństwo dla naszych rodzin. O to, abyśmy byli solą ziemi, świadkami miłości Bożej w naszym życiu przez słowo i przez czyn - powiedział do pielgrzymów diecezjalny duszpasterz rodzin ks. dr Andrzej Wachowicz.

- W roku poświęconym Pani Skrzatuskiej z radością i z ufnością kierujemy wzrok ku Maryi. Dzisiaj tradycyjnie już siedemnasty raz pielgrzymujemy tu na Górę Chełmską do Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej Królowej Przymierza - powiedziała w słowach powitania s. Maria Anastazja Komor, radna prowincjalna Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi. - Pod hasłem „Rodzina chrześcijańska - solą ziemi” przeżywamy dzisiejsze liturgiczne i świąteczne spotkanie. Maryja przyjmuje nas z matczyną dobrocią i ufnością. Uroczystość Wniebowzięcia kieruje nasze spojrzenia w niebo ku Bogu. Ona wie, że dzisiaj nie jest łatwo być „solą ziemi” w rozumieniu ewangelicznej soli, która nadaje Boży smak życiu i zachowuje w świeżości naszą wiarę. Ale Maryja jest także Tą, która pierwsza, podążając za Jezusem, dała nam przykład, jak żyć, by sól naszej wiary nigdy nie zwietrzała. Niech Ona dzisiaj przygarnie was wszystkich do swojego serca. Wszystkich tu zgromadzonych. I wyprosi dla każdej z rodzin Bożą pomoc we wszystkich potrzebach. I Boże błogosławieństwo!

Reklama

15 sierpnia na uroczystości patronalne Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Górę Chełmską przybyło 8 tys. wiernych z całego Pomorza, a także z innych regionów Polski. Pomorskie rodziny pielgrzymowały do tronu Królowej Przymierza, aby w przymierzu z Nią modlić się o duchową i moralną odnowę rodzin. Modlić się o Bożą moc i światło dla małżeństw przeżywających kryzys. Prosić Boga o odwagę prawdziwie chrześcijańskiego życia w małżeństwie i rodzinie, by dzieci i młodzież - nasza nadzieja - znalazły w nich miłość, bezpieczeństwo oraz przestrzeń swojego rozwoju.

W samo południe przy ołtarzu polowym, ustawionym na koronie Góry Chełmskiej, uroczystej Mszy św. przewodniczył pasterz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Edward Dajczak w koncelebrze z bp. dr. Krzysztofem Zadarko i bp. seniorem Tadeuszem Werno.

- Jesteśmy tu właśnie po to, by zaczerpnąć z tej największej miłości. I wnieść tę miłość w miejsce dla człowieka najpiękniejsze. Jeżeli jest zdrowa, to nie ma nic piękniejszego. Dom i rodzina! Bez niego nie ma niczego, ani narodu, ani społeczeństwa. Tu, w tej wspólnocie, razem z całą diecezją, w łączności z drugim świętym miejscem maryjnym naszej diecezji Skrzatuszem, razem jak dwie klamry - nad Bałtykiem i na południu diecezji - spinamy w modlitwie nasze zatroskane i ufne pochylenie nad każdą rodziną. Was, którzy tu jesteście szczególnie w tej Eucharystii - Siostry i Bracia - chcę Bogu powierzyć. Prosić, by Jego miłość dotykała waszych serc, i by ta miłość ciągle była obecna. W każdym domu i w każdej rodzinie. O to wołajmy do Boga - mówił Ordynariusz.

Reklama

Biskup Edward Dajczak wskazał w homilii na świętość rodziny, w której rodzi się i dojrzewa życie. Zaznaczył, że jest ono darem Boga. Darem, którego nie wolno zmarnować. - Wy, kochane rodziny, jesteście Kościołem. Rodzina jest tym miejscem, w którym tak pięknie działa Bóg. Wiara w gruncie rzeczy jest głodem za miłością. Mocnym głodem! Ale wiara jest też solidnym fundamentem życia. Ale też jest ciągłym staraniem się i szukaniem prawdy bliskości Boga, odpowiedzią na pytania. „Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła”, usłyszeliśmy dzisiaj. To może być też śpiew o nas. O każdej i o każdym. I tak naprawdę o to by chodziło, żeby o nas tak można zaśpiewać. Wystarczy to! - podkreślił Kaznodzieja.

Podczas liturgii bp Edward Dajczak przewodniczył odnowieniu przyrzeczeń sakramentu małżeństwa. Ten akt odnowienia nabiera szczególnego znaczenia świadectwa właśnie dziś, gdy w naszym społeczeństwie przeżywamy kryzys rodziny, kryzys ojcostwa i kryzys autorytetu.

Eucharystię poprzedził koncert ewangelizacyjny zespołu „Harfa. Jezioro Genezaret” ze Słupska, który stworzył prawdziwą atmosferę rodzinną.

2013-09-04 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Rodzina ma głos!" - zachęta do udziału w wyborach samorządowych

[ TEMATY ]

rodzina

wybory

Bożena Sztajner/Niedziela

Ruszyła ogólnopolska akcja społeczna „Rodzina ma głos!”. Jej organizatorzy będą zachęcali w ponad 120 miastach do czynnego udziału w listopadowych wyborach samorządowych i świadomego dokonania wyboru. W ramach akcji zostaną wręczone Certyfikaty Kandydata Przyjaznego Rodzinie. W poniedziałek w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca inicjatywę.

„Samorząd może realnie wspierać i promować wartości, które są dla nas najważniejsze. To on odpowiada za bezpieczeństwo, edukację, kulturę czy politykę społeczną. Tylko od nas i naszego głosu w listopadowych wyborach zależy, jak będzie nam się żyło w naszych małych ojczyznach. Wystarczy świadomie wybrać właściwych ludzi” – uważa Jacek Sapa, prezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, organizatora akcji.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję