Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Misje u stóp krzyża

Parafia w pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dziwnówku

Niedziela szczecińsko-kamieńska 36/2013, str. 4

[ TEMATY ]

parafia

Ks. Robert Gołębiowski

W najbliższą sobotę przeżywać będziemy Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. To bardzo głębokie święto uświadamiające nam znaczenie i wartość świętego znaku zbawienia w naszym osobistym życiu. Podczas tegorocznych wakacji tajemnica krzyża wpisana została w letni wypoczynek w postaci peregrynacji po nadmorskich parafiach Relikwii Krzyża Świętego oraz Krzyża Wiary Świętego Ottona. W tej pięknej pielgrzymce docieramy już do ostatniego etapu, który odbył się w parafii św. Maksymiliana M. Kolbego w Dziwnówku, a potem również w parafii konkatedralnej w Kamieniu Pomorskim.

Reklama

Dziwnówek to stosunkowo niewielka miejscowość oraz parafia (powstała 27 czerwca 1992 r.), ale patrząc na dynamizm tutejszej posługi duszpasterskiej, należy z wielkim szacunkiem docenić wszystkie dokonania. Wystarczy chociażby przypomnieć, że jest to jedyna parafia ze wszystkich położonych na bałtyckim Wybrzeżu, która co roku przyjmuje pielgrzymujący krzyż. Tak się składa, że to tutaj zbiegają się krańcowe trasy wiodące ze Świnoujścia z jednej z strony, a z drugiej od Mrzeżyna. Wielką rolę w tym dziele odgrywa proboszcz parafii poświęconej męczennikowi naszych czasów świętemu Maksymilianowi ks. Zbigniew Niemasik. Z ogromnym entuzjazmem i duchem czci dla krzyża podejmuje już trzeci raz Relikwie Krzyża Świętego w swojej wspólnocie, opracowując przy tym bardzo wartościowy program modlitewno-adoracyjny. Ks. Zbigniew poświęcił się temu, by przez cały czas pobytu relikwii przybliżyć wiernym prawdę o krzyżu. Relikwie wraz z Krzyżem Świętego Ottona przebywały w parafii przez cztery dni, od czwartku 22 sierpnia do poniedziałku 26 sierpnia, kiedy to oddawaliśmy cześć NMP Częstochowskiej. Tegoż dnia krzyże udały się również na dłuższy pobyt do Kamienia Pomorskiego.

Relikwie Krzyża Świętego dotarły do Dziwnówka z parafii garnizonowej z Dziwnowa. Ponownie kapelan tutejszego garnizonu ks. ppłk Zenon Sodzawiczny wraz z gronem oddanych oficerów i żołnierzy niezwykle godnie przewieźli w asyście wojskowej krzyże do kościoła w Dziwnówku, malowniczo położonego nad Zalewem Kamieńskim. Uroczystego wprowadzenia dokonał ks. kan. Bogdan Przybysz. Czas peregrynacji wypełniony był duchem modlitwy, ekspiacji, osobistej adoracji i pokornego trwania parafian, jak i licznych turystów oraz kuracjuszy u stóp krzyża. Sferę refleksji nad tajemnicą krzyża objęli swą troską zarówno ks. proboszcz Zbigniew Niemasik, jak i znani nam z trasy nawiedzenia - o. Augustyn Lewandowski, trynitarz, oraz szczególnie ks. Piotr Zawada, pallotyn pochodzący z Jarszewa k. Kamienia Pomorskiego, który jest autorem książki o historii obrazu Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego z Brzozdowiec. Czas pobytu relikwii w Dziwnówku powiązany był także z renowacją Misji Świętych, które przed rokiem prowadził także przed Chrystusem Ukrzyżowanym ks. Piotr Zawada. Powitanie relikwii powiązane było najpierw z modlitwą różańcową za zmarłych kapłanów pracujących w tej parafii oraz z prośbą o nowe powołania. Drugi dzień rozpoczął się o godz. 8 możliwością skorzystania ze spowiedzi św., a następnie odprawiono Mszę św. W południe odmawiano modlitwę „Anioł Pański” o godz. 15 Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a o godz. 18 odprawiono Drogę Krzyżową. O godz. 19.30 wierni gromadzili się na centralnej Eucharystii, podczas której w sobotę odnowiono przyrzeczenia małżeńskie i błogosławiono dzieci. Należy mocno zaakcentować godzinę adoracji, która trwała po apelu Jasnogórskim do godz. 22.30 z dyżurem kapłanów w konfesjonale. Natomiast w sobotę ważnym akcentem była poranna Msza św. w intencji chorych z udzieleniem sakramentu chorych, a tuż po Eucharystii odwiedzono obłożnie chorych w ich domach. Specyficzny charakter miała niedziela, gdy oprócz Mszy św., Godzinek, Koronki odbyła się także popołudniu katecheza dla gości, kuracjuszy i parafian. Wieczorem zaś o godz. 20.30 uroczyście przeniesiono relikwie do kościoła filialnego we Wrzosowie, po drodze rozważając poszczególne stacje Drogi Krzyżowej. Ostatni dzień adoracji odbył się właśnie w tym równie pięknym, jak i parafialnym kościele. Tutejsi wierni po Koronce jeszcze ponad godzinę trwali na osobistej modlitwie, później przeżyli Eucharystię, by uroczyście pożegnać znak wiary niezwykle wzruszającym świadectwem wiary, jakim było kolejne procesjonalne, z modlitwą na ustach przejście z krzyżem ponad 2 km trasy do granic parafii, gdzie czekała już delegacja wiernych z Kamienia Pomorskiego wraz z dziekanem ks. kan. Dariuszem Żarkowskim.

Po ponad 4 km pielgrzymce parafianie kamieńscy z niosącym cały czas krzyż ks. kan. Dariuszem dotarli do konkatedry, by intronizować święty znak chrześcijaństwa. Przebywał on w Sanktuarium Krzyża Świętego przez 3 tygodnie, a następnie dotarł na tydzień do parafii Matki Bożej Bolesnej w Mierzynie. Pod koniec września natomiast powróci na pielgrzymi szlak, by odwiedzić dwie ostatnie parafie dekanatu chojeńskiego, skąd w czerwcu wyruszył na nadmorskie wędrowanie.

2013-09-04 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niech każdy wie, gdzie jest Wiewiec

Niedziela częstochowska 30/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

Adrianna Zawadzka

Wierni podczas odpustu w Wiewcu

Wierni podczas odpustu w Wiewcu

Początki miejscowości i parafii Wiewiec prawdopodobnie sięgają aż XIII stulecia. Kolejne stulecia przynosiły wyzwania, którym trzeba było sprostać. Patronowali im Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel i św. Marcin

W „Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” z 1893 r. czytamy m.in., że „parafia Wiewiec leży na prawo od traktu z Brzeźnicy do Szczercowa, posiada kościół parafialny murowany, dom przytułku dla ubogich, młyn, karczmę (...). Kościół parafialny istniał tu już zapewne w XIII wieku, jak świadczą o tym wzmianki w aktach kapituły. Wieś sama jest siedzibą rodu Jastrzębczyków. Kościół był wzniesiony pw. św. Marcina, słynął w nim z dawna obraz Matki Bożej, uważany za cudowny. Obecny kościół murowany stanął staraniem parafian rokiem 1861”.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Kapłaństwo nie jest za zasługi

2021-09-28 12:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Sześciu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło szatę duchowną podczas uroczystej mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję