Reklama

Niedziela Legnicka

Spotkanie młodych zakończone

Jezus - total detox

W dniach 22-25 sierpnia w Legnickim Polu w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej odbywało się 20. Spotkanie Młodych Diecezji Legnickiej. Do Legnickiego Pola przybyło ponad 300 osób, w większości młodzież ze szkół gimnazjalnych i średnich na czterodniowy maraton modlitwy, konferencji, śpiewu i chrześcijańskiej zabawy

Niedziela legnicka 36/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

festiwal

młodzi

spotkanie

ludzie

Ks. Waldemar Wesołowski

Dzień 1.

Pierwszego dnia przybyłych uczestników powitał biskup legnicki Stefan Cichy oraz wójt gminy Aleksander Kostuń. Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią z udziałem o. Leona Knabita OSB, benedyktyna z Tyńca, który wygłosił kazanie. Mówił o potrzebie odbijania się od dna. - Nie ma takiego dna, od którego nie można się odbić. Łaska Chrystusa jest mocniejsza niż ludzkie słabości. O. Knabit przypomniał też wezwanie papieża Franciszka, który prosi wiernych, w tym również młodzież do wychodzenia z Ewangelią na ulice. Po Mszy św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do tzw. ogrodu Eden, do którego dostęp miał każdy, kto chciał sam na sam z Jezusem spotkać się w ciszy. W ogrodzie Eden dyżurował także ksiądz, który służył posługą w konfesjonale. Wieczorem odbył się energetyczny koncert zespołu „Space of Grace”, który wystąpił z muzyką gospel. Pierwszy dzień zakończyła procesja eucharystyczna i Apel Jasnogórski.

Dzień 2.

Drugiego dnia rekolekcji z uczestnikami spotkał się ks. Radosław Siwiński oraz członkowie wspólnoty Ewangelizacja Nadmorska. Mówili o swoich doświadczeniach głoszenia Ewangelii na bałtyckich plażach. - Spotykamy się z wielkim zainteresowaniem ludzi, choć czasem jest i zdziwienie, że jesteśmy z Kościoła katolickiego. Wielu bowiem nie spotkało się jeszcze z taką formą ewangelizacji - mówi Ilona z Koszalina. - Ewangelizowanie na plaży uczy również i nas zaufania w Bożą Opatrzność. Wychodzimy bowiem bez pieniędzy, bez jedzenia, bez zapewnionego noclegu. Nikt z nas nigdy nie wrócił głodny, Pan Bóg troszczy się o nas, bo to Jego dzieło - dodała Wioletta z Krakowa. O godz. 12.30 Mszy św. przewodniczył ks. Sławomir Augustynowicz z Głuszycy, inicjator spotkań. Homilię wygłosił znany duszpasterz akademicki z Wrocławia ks. Stanisław „Orzech” Orzechowski, który mówił o grzechu w życiu wierzących, o spowiedzi i trwaniu w czystości młodych. Po południu miała miejsce konferencja ks. Krzysztofa Żmigrodzkiego oraz członków wspólnoty Cenacolo, zajmującej się chłopcami uzależnionymi od nałogów. Wieczorem młodzież uczestniczyła w nabożeństwie Drogi Krzyżowej z inscenizacjami pomagającymi zrozumieć mękę Chrystusa. - Po nabożeństwie w kościele na podłodze leżał krzyż. Każdy mógł podejść, ucałować i przytulić się do Chrystusa, by lepiej zrozumieć to, co Jezus uczynił dla nas” - powiedziała Monika, animatorka. Dzień zakończył Apel Jasnogórski.

Dzień 3.

Reklama

Trzeciego dnia Spotkania Młodych sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej pękało w szwach. Dojechało bowiem wiele osób, które zakończyły pracę i inne obowiązki. Wielu przyjechało również ze względu na szczególnego gościa ks. Piotra Pawlukiewicza z Warszawy. Zanim jednak odprawiona została Msza św. z kazaniem ks. Piotra, młodzież uczestniczyła w drugiej konferencji przeprowadzonej przez ks. Radosława Siwińskiego i grupę Ewangelizacji Nadmorskiej. Podczas Mszy św., której przewodniczył ks. Jacek Saładucha, wieloletni duszpasterz młodzieży i organizator Spotkań Młodych w Krzeszowie, homilię wygłosił ks. Piotr Pawlukiewicz. Mówił o prawdziwej, chrześcijańskiej wolności. Po południu Legnickie Pole coraz bardziej zapełniało się młodzieżą i starszymi. Do Spotkania Młodych dołączyli również przedstawiciele najwyższych władz parlamentarnych. Warto było, gdyż ks. Piotr Pawlukiewicz mówił o niebezpieczeństwie kreowania przez człowieka własnej rzeczywistości i o tym, jak Pan Jezus ratuje człowieka z tego problemu. Wieczorem zaś odbyły się dwa kolejne wydarzenia: rekonstrukcja historyczna związana z wojnami prusko-napoleońskimi, które rozegrały się na nieodległych terenach, oraz koncert zespołu „Bethel”, który wprowadził klimaty muzyki reggae.

Wielki finał i podsumowanie

W niedzielę odbył się wielki finał 20. Spotkania Młodych w Legnickim Polu. Po porannych modlitwach młodzież spotkała się z Anną Golędzinowską, która przyjechała na to spotkanie specjalnie z Włoch. Była modelka opowiadała o dramatycznym dzieciństwie, drodze do sławy i pieniędzy. Ta droga, jak się okazało, była drogą do piekła. Życie w Mediolanie, wielkie salony mody, polityka i wielki świat okazały się pułapką. Z piekła wydobył ją Jezus, który obdarzył Anię wiarą i miłosierdziem. Dziś świadczy o Jezusie i opowiada o swojej miłości do Niego. Podczas tego spotkania można było nabyć książkę pt. „Ocalona z piekła”, w której opisuje dokładnie historię swojego życia i nawrócenia. Można też było zdobyć autograf autorki. Kolejnym momentem dnia była Eucharystia pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego, który w homilii mówił o potrzebie dawania świadectwa wiary. Po południu zaplanowano prezentacje wszystkich grup dyskusyjnych oraz kolejne spotkanie i świadectwo. Gościem był raper Mirek „Kolah” Kolczyk, który podzielił się świadectwem swojej wiary. 20. Spotkanie Młodych zakończyło się nabożeństwem zatytułowanym: „Ja was pokrzepię” oraz nocną adoracją Najświętszego Sakramentu.

Tegoroczne Spotkanie Młodych przebiegało pod hasłem: „Jezus - Total Detox” i nawiązywało do słów Jezusa z Ewangelii według św. Mateusza: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”. Podczas czterech dni młodzież rozważała bloki tematyczne: dno, detox, terapia i wolność. Relacje ze spotkania, rozmowy, konferencje oraz galerie zdjęć dostępne są na stronie diecezjalnego Radia Plus Legnica.

2013-09-04 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieło Pana Boga

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 40/2015, str. 1

[ TEMATY ]

spotkanie

Karolina Krasowska

Koncert uwielbienia

Koncert uwielbienia

W sobotę 26 września w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze odbyły się Rejonowe Dni Młodzieży – modlitewno-formacyjne spotkanie, przygotowujące do Światowych Dni Młodzieży, które w przyszłym roku odbędą się w Krakowie

Rejonowe Dni Młodzieży są organizowane w całej naszej diecezji. Myśl przewodnia spotkań to słowa: „Błogosławieni czystego serca”, pochodzące z drugiego roku przygotowań do ŚDM. W sobotnim spotkaniu wzięli udział młodzi ludzie z zielonogórskich dekanatów Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, św. Jadwigi oraz z dekanatów Nowa Sól, Kożuchów i Sulechów. Spotkanie uświetnił koncert uwielbienia w wykonaniu zespołu „Amen Band Reaktywacja” na czele z liderem grupy Mikołajem Budniakiem. Głównym punktem wieczoru była Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Tadeusz Lityński. – Wszyscy jesteśmy młodzi i wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi, dlatego też chcemy w tym dziele uczestniczyć. (…) Jest to ogromna szansa dla naszego Kościoła diecezjalnego, bowiem tu przyjadą ci, którzy będą się dzielili swoją wiarą, będą się modlili w naszej intencji i chcemy też ich godnie podjąć. Dlatego też przygotowaniem do tego spotkania z młodymi ludźmi, którzy na kilka dni zagoszczą w naszej diecezji, również jest ten wieczór. Chcemy te sprawy omodlić, bo zawsze jest to dzieło Pana Boga – powiedział Ksiądz Biskup. W spotkaniu uczestniczyła Eliza Kamińska z parafii pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie. – Jesteśmy tutaj z grupą wolontariuszy. Przyjechaliśmy, żeby bardziej się przygotować do Światowych Dni Młodzieży i poznać to, o co tak naprawdę w tym chodzi, całą ideę tego spotkania. Oprócz tego przyjechaliśmy też na koncert, aby posłuchać zespołu, który przygotowuje duchowo i modlitewnie do tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: kiedy wreszcie zaczniemy żyć Ewangelią?

2021-09-26 13:25

[ TEMATY ]

wiara

Vatican News

Czy potrafimy zbudować wspólnotę z ludźmi, których los stał się dla nas tak boleśnie konkretny, a ich cierpienie niemal na wyciągnięcie ręki? - pyta bp Damian Muskus OFM w związku z 107. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy. Jak podkreśla, uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest „jedną z największych duchowych chorób naszych czasów”.

Bp Muskus podkreśla, że podejrzliwość i nieufność wobec ludzi, którzy „chodzą innymi drogami”, ma długą tradycję i niechlubne skutki. „Uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest jedną z największych duchowych chorób naszych czasów. Jak pokazuje dzisiejsza Ewangelia, przytrafia się ona także tym, którzy są najbliżej Jezusa” – pisze hierarcha na swoim facebookowym profilu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję