Reklama

Niedziela Legnicka

Jarmark św. Bartłomieja

Stowarzyszenie „Nasza Nowa Wieś” i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Legnickim Polu zorganizowały w sobotę 24 sierpnia w Nowej Wsi Legnickiej Jarmark św. Bartłomieja. Jak co roku, wspaniała zabawa, wiele konkursów i występów przyciągnęło setki mieszkańców wsi oraz osób z sąsiednich miejscowości.

Reklama

To rodzinne święto odbyło się w dzień odpustu ku czci św. Bartłomieja, który jest patronem kościoła w Nowej Wsi Legnickiej. Odpust parafialny powiązano z dożynkami. Koniec sierpnia to czas końca żniw, również dla rolników w Nowej Wsi. Jak na święto plonów przystało, był wieniec dożynkowy upleciony przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich i chleb upieczony z mąki z tegorocznego zboża. Wieniec został poświęcony podczas Mszy św., której przewodniczył o. Damian Stachowicz OFM, franciszkanin z Legnicy. Starostowie dożynek - Elżbieta Żółkiewska i Józef Dynaryński złożyli na ołtarzu bochen chleba jako podziękowanie za otrzymane plony z nadzieją, że tego daru nikomu w parafii nie zabraknie. W homilii o. Damian zwrócił się do mieszkańców, aby w swoim życiu naśladowali św. Bartłomieja, by byli pokorni i prości w wierze, by dali się prowadzić w wierze, tak aby mieć możliwość bliskości spotkania z Bogiem. Na zakończenie Mszy św. głos zabrał proboszcz parafii ks. Jan Dziewulski, który podziękował wszystkim za przybycie i wspólną modlitwę.

Następnie wszyscy udali się na teren przy świetlicy wiejskiej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości odpustowych i zainaugurowano Jarmark św. Bartłomieja. Zgodnie z tradycją dożynek starostowie przekazali poświęcony wcześniej chleb wójtowi Gminy Legnickie Pole Aleksandrowi Kostuniowi oraz sołtysowi wsi Henrykowi Babuśce. Organizatorzy jarmarkowego spotkania przygotowali wiele atrakcji sprawnościowych i muzycznych. Można było posłuchać kapeli „Polanie”, grupy kabaretowej KGB ze Śląska oraz zespołu „Zemsta Posejdona”. Warto wiedzieć, że ten ostatni to zespół istniejący od kilku lat, składający się głównie z mieszkańców Nowej Wsi oraz tych, którzy kiedyś mieszkali w tej miejscowości. Śpiewają szanty i muzykę biesiadną. Obok zmagań konkursowych można było obejrzeć pokazy straży pożarnej z Legnicy. Obecni byli także strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej z sąsiedniej miejscowości - Raczkowa, którzy wytrwale pomagali podczas konkursów sprawnościowych.

Podczas jarmarku nie mogło zabraknąć degustacji domowych wypieków i swojskiego jadła, które przygotowały gospodynie. Podczas spotkania odbył się także turniej sołectw należących do Gminy Legnickie Pole. W tym roku do rywalizacji stanęły drużyny z Nowej Wsi Legnickiej oraz z Koiszkowa. Po kilku niełatwych konkurencjach, m.in.: bieg do kotła po zupę, supersztafeta łakomczuchów, jazda na trawie, degustacja nalewek czy przeciąganie ciągnika na czas, zwycięską drużyną okazała się grupa z Koiszkowa. Drugie miejsce przypadło gospodarzom. Następnie, zgodnie z ponadpiętnastoletnią tradycją, przeprowadzono konkurs w rzucie broną o wielką nagrodę sołtysa wsi. Ta konkurencja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na listę zawodników wpisało się blisko dwadzieścia osób zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W związku z tym zawody przeprowadzono w dwóch kategoriach. W kategorii kobiet najdalej broną rzuciła Magdalena Kacperkiewicz, a w kategorii mężczyzn Michał Michalak. Zwycięzcą gratulujemy nie tylko siły, ale i odwagi! Nowością tegorocznego jarmarku było nadanie tytułu „Zasłużony dla Nowej Wsi Legnickiej” osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się dla miejscowości i jej mieszkańców. Wyróżnienie przyznano Bronisławowi Sabatowi oraz pośmiertnie - Tadeuszowi Zdrzałce. Obaj wyróżnieni przez wiele lat dali się poznać, jako dobrzy sąsiedzi oraz mieszkańcy zatroskani o dobro wsi. Dodajmy, że właśnie w intencji wyróżnionych sprawowano Mszę św. odpustową. Całość świętowania ku czci św. Bartłomieja zakończyła zabawa taneczna na świeżym powietrzu z zespołem o „wdzięcznej” nazwie KGB ze Śląska.

2013-09-04 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bolesławiec. Festyn parafialny ze Skaldami

[ TEMATY ]

festyn

K. Gąsiorowski & K. Sosnowski

W sobotę 24 września 2016 wspólnota parafialna bolesławieckiej Bazyliki maryjnej świętowała Festyn Rodzinny. W tym roku Festyn zainaugurował także XX Dni Kultury Chrześcijańskiej w Bolesławcu.

Od wielu już lat parafia Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja wraz ze Stowarzyszeniem byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando organizuje rodzinne święto. Główne cele, jakie stawiają sobie organizatorzy to uwielbienie Boga, integracja wspólnoty parafialnej, ale też i mieszkańców miasta, odkrywanie młodych talentów oraz zbieranie funduszy na kolejne prace renowacyjne bolesławieckiej Bazyliki.

CZYTAJ DALEJ

Dzieciątko z Atocha

Niedziela Ogólnopolska 1/2019, str. 30

[ TEMATY ]

Hiszpania

Archiwum

Mały Pan Jezus z Atocha

Mały Pan Jezus z Atocha

Główne sanktuarium Dzieciątka z Atocha znajduje się w Meksyku i tam czcią wiernych jest otoczona oryginalna figurka Małego Pana Jezusa, jednak autentyczne początki historycznej „działalności” Dziecięcia miały miejsce w Hiszpanii

Hiszpania była wówczas pod okupacją Maurów. W Atocha, na przedmieściach Madrytu, wielu katolików zostało uwięzionych przez muzułmanów z powodu wyznawanej wiary. Więźniowie nie byli karmieni przez nadzorców, pożywienie zatem musiały im dostarczać ich rodziny. W końcu jednak kalif zarządził, że przychodzić do więzienia z żywnością będą mogły wyłącznie dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12. roku życia.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję