Reklama

Niedziela Podlaska

3. Dożynki Powiatu Sokołowskiego w Sterdyni

Dożynki to czas podziękowań składanych wszystkim rolnikom za ich codzienny trud i pracę na roli. Ten szczególny dzień, dzień radości po zakończonych żniwach, mieszkańcy powiatu sokołowskiego obchodzili w niedzielę 25 sierpnia. W tym roku centralne uroczystości odbyły się w Sterdyni

Niedziela podlaska 36/2013, str. 5

[ TEMATY ]

dożynki

Karolina Skibniewska

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w parafii pw. św. Anny w Sterdyni, którą celebrował proboszcz ks. kan. dr Zbigniew Rycak. Homilię wygłosił honorowy patron uroczystości bp Antoni Pacyfik Dydycz. „Ziemia ma także prawo do bycia sobą i do własnej tożsamości. Nie może być bezkarnie wykorzystywana. O tym wypada pamiętać chociażby przy okazji dożynek. O tym powinniśmy pamiętać, kiedy w grę wchodzi sprawa jakości polskiego pożywienia. Zdrowa żywność to zdrowy naród” - mówił Ksiądz Biskup.

Reklama

Po Eucharystii korowód dożynkowy w asyście orkiestry przemaszerował na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Ceremoniom dożynkowym zawsze przewodniczą starosta i starościna dożynkowi. W tym roku ta zaszczytna rola przypadła Katarzynie Zakrzewskiej oraz Krzysztofowi Makowieckiemu, którzy po wniesieniu przez delegacje poszczególnych gmin wieńców dożynkowych wykonanych z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów wręczyli bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów gospodarzom dożynek. A tymi w tym roku byli starosta sokołowski Leszek Iwaniuk i wójt gminy Sterdyń Czesław Marian Zalewski.

Rolnikom tradycyjnie już dziękowano za trud włożony w pracę, dzięki której na nasz stół codziennie trafia chleb. „Chleb, produkowany od wieków przez mieszkańców polskich wsi, jest dla nas wszystkich podstawą egzystencji” - mówił starosta Leszek Iwaniuk. „Rolnikom i pracującym na rzecz rolnictwa należy się gorące podziękowanie, a dożynki są jego wyrazem” - dodał wójt gminy Sterdyń Marian Czesław Zalewski.

Dalsza część uroczystości to głównie podziękowania, nadawanie wyróżnień i rozstrzygnięcie konkursów, a tych w tym roku nie zabrakło. Jury, któremu przewodniczyła etnograf Maria Koc, przyznało dwa pierwsze miejsca w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, które przypadły miastu i gminie Kosów Lacki oraz gminie Ceranów. Drugą nagrodę odebrali twórcy wieńca z miejscowości Białobrzegi w gminie Sterdyń.

2013-09-04 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chleba naszego, powszedniego...

Niedziela kielecka 35/2016, str. 1, 7

[ TEMATY ]

dożynki

TD

W buskiej Izbie Chleba

W buskiej Izbie Chleba

Czas dożynek, czas dziękczynienia za chleb, czas uczczenia najprostszego, ale i najświętszego pokarmu – chleba, czas święcenia ziarna pod przyszły plon. Schyłek lata i początek jesieni pachnie chlebem. Wciąż znaczonym znakiem krzyża, podnoszonym z ziemi „przez uszanowanie” albo obojętnie wyrzucanym do kosza. Czy żyjemy w kraju szacunku dla chleba?

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję