Reklama

Niedziela Częstochowska

Dr Roberto Mari w Częstochowie

O godności kobiety, macierzyństwa i rodziny

Macierzyństwo i ochrona życia ludzkiego” - to temat spotkania w ramach cyklu „Z Janem Pawłem II ku przyszłości”, które odbyło się 18 sierpnia wieczorem w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Gościem spotkania był dr Roberto Mari, emerytowany ordynator szpitala Ojców Bonifratrów w Rzymie, brat znanego fotografa papieskiego Arturo Mari. W spotkaniu także wzięła udział żona Roberto Mari, Antonella. - Wkład, jaki wniósł Jan Paweł II w obronę godności macierzyństwa i ludzkiego życia, jest fundamentalny - mówił o Papieżu Polaku dr Mari.

Wspominając swoje spotkania z bł. Janem Pawłem II, dr Roberto Mari podkreślił, że „był to wielki przywilej i wspaniałe przeżycie”. - Jan Paweł II był niezwykłą postacią w dziejach Kościoła. To on tak wyraźnie przypomniał, że prokreacja jest realizacją planu Bożego i dokonuje się w szczególnej komunii pomiędzy kobietą a mężczyzną - mówił dr Mari.

Reklama

„Prokreacja to jest cud życia” - kontynuował prelegent, wskazując też na znaczenie listu apostolskiego bł. Jana Pawła II „Mulieris dignitatem” (O godności kobiety) z 15 sierpnia 1988 r. - Figura kobiety przedstawiona przez Jana Pawła II jest daleka od wizji platonicznej, idealistycznej i od fałszywej i błędnej wizji obecnej w feminizmie dzisiejszym, który kobietę traktuje jak przedmiot, pozbawia ją wymiaru sakralnego i godności. Feminizm zostawia kobietę w straszliwej samotności - podkreślił gość.

- Dramatem jest w efekcie szalony fenomen „kobietobójstwa”, z którym odrzuca się świętą misję przekazywania życia - kontynuował dr Mari.

Zaznaczył, że w nauczaniu Karola Wojtyły bardzo ważne miejsce zajmuje temat płciowości. - Można powiedzieć, że Karol Wojtyła dokonał własnej rewolucji teologicznej i obalił istniejące tabu na temat seksualności i płciowości człowieka. Tak wiele powiedział o godności kobiety, wskazując także na postać Dziewicy Maryi.

Reklama

Gość spotkania podkreślił, że u Jana Pawła II „figura kobiety jest konkretna i rzeczywista”. - Obecnie w Europie instytucja rodziny jest bardzo zagrożona przez filozofię relatywizmu. Niebezpieczna jest w Europie eliminacja korzeni judeochrześcijańskich, co także uderza w rodzinę - zauważył dr Mari i kontynuował: - Obowiązkiem chrześcijan dzisiaj jest obrona małżeństwa i macierzyństwa, a także obrona równej godności kobiety i mężczyzny.

- Piękne jest społeczeństwo, w którym widzi się matki z małymi dziećmi i kobiety w stanie błogosławionym - podkreślił gość spotkania.

Dr Roberto Mari przypomniał również nauczanie bł. Jana XXIII, który w encyklice „Pacem in terris” wskazał na pozytywną rolę obecności kobiety w życiu publicznym i na godność mężczyzny.

Prelegent przypomniał także przesłanie bł. Matki Teresy z Kalkuty, która mówiła, że „aborcja zagraża pokojowi w świecie”. - Bardzo ważna jest obrona prawa do życia dla przyszłości młodych ludzi, rodzin i naszego społeczeństwa - zakończył dr Mari.

Podczas spotkania w artystycznej części wieczoru wystąpił zespół „Krakowskie Przedmieście” w składzie: Agata Bernadt - śpiew i Sławek Jankowski - muzyka, akompaniament.

Organizatorem spotkania był Krzysztof Witkowski, twórca i dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

* * *

Dr Roberto Mari - lekarz ginekolog, od wielu lat zaangażowany w obronę ludzkiego życia i godności kobiety. Prowadzi wykłady z zakresu medycyny i etyki małżeństwa i rodziny. Podejmuje takie tematy jak ochrona życia nienarodzonych i macierzyństwa, problematyka zdrowotna kobiet, pojęcie rodziny jako naturalnego związku pomiędzy mężczyzną i kobietą. Prowadzi kursy przedmałżeńskie.
Dr Mari wraz z prof. Wandą Półtawską był uczestnikiem Seminarium ds. Rodzin powołanego przez papieża Jana Pawła II.

2013-09-04 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzinne obrzędy Triduum Paschalnego przygotowane przez liturgistów

[ TEMATY ]

rodzina

liturgia

Triduum Paschalne

obrzędy

Artur Stelmasiak

Ks. Tomasz Bać i ks. Sławomir Jeziorski, liturgiści z WSD w Rzeszowie, przygotowali zbiór obrzędów liturgicznych pt. „Święte Triduum Paschalne przeżywane w rodzinie”. Na 32 stronach znajduje się część teoretyczna i liturgia rodzinna. To praktyczna pomoc w duchowym przeżyciu najważniejszych dni Wielkiego Tygodnia.

We wstępie obrzędów ich autorzy nawiązują do epidemii, która wpłynęła także na życie chrześcijańskie i sposób przeżywania świąt.

„I choć z powodu tych gęstych ciemności nie możemy gromadzić się na wspólnej celebracji Triduum Paschalnego, to jednak wiara w obecność Pana pośród nas podpowiada nam, aby z pokorą i ufnością towarzyszyć Mu w tajemnicy Jego śmierci i zmartwychwstania”

Podziel się cytatem
– czytamy we wstępie.

CZYTAJ DALEJ

Czas miłosierdzia. Rozmowa z dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-20 05:13

Archiwum CAL

Caritas Archidiecezji Lubelskiej od 1991 r. pomaga chorym i niepełnosprawnym, dzieciom, rodzinom, seniorom, bezdomnym i bezrobotnym. W działalności koncentruje się na niesieniu pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, bądź zmagającym się z ciężkimi sytuacjami losowymi. Każdego roku pomocą obejmuje ponad 35 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję