Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Droga przez ciasne drzwi

Każdy 25. dzień miesiąca w parafii św. Jakuba w Simoradzu jest tzw. dniem otwartych drzwi. W tym dniu bowiem pielgrzymi mogą w sposób szczególny uczcić św. Jakuba oraz już od godz. 8 odwiedzać świątynię. 25 sierpnia br. przypadł 54. dzień otwartych drzwi. Wtedy na wieczornym Czuwaniu Jakubowym gościł biskup Piotr Greger, który przewodniczył Eucharystii.

- Święty Jakub jest patronem pielgrzymów. My zdążamy do nieba, dlatego nasze drogi są takie trudne. Dlatego więc przychodzimy tutaj, by zawierzać te różne intencje. Często nie rozumiemy tego, co się dzieje w tym momencie, co jest trudne, ale po czasie otwierają się nam oczy. Niech to czuwanie będzie dla nas umocnieniem - powiedział nowy administrator parafii pw. św. Jakuba, ks. Krzysztof Moskal, rozpoczynając czuwanie o godz. 17. Podczas godzinnego nabożeństwa przed Najświętszym Sakramentem wierni odmówili Różaniec i Litanię do św. Jakuba. Odczytano również polecane intencje.

Reklama

O godz. 18 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył biskup Piotr Greger w koncelebrze z ks. Krzysztofem Moskalem i ks. prał. Józefem Śliżem. Wraz z nimi modlił się ks. Sławomir Zawada. Rozpoczynając Mszę św. Ksiądz Biskup odczytał dekret ustanawiający ks. Krzysztofa Moskala administratorem tej parafii. Poprzedni proboszcz, ks. Stanisław Pindel, odtąd będzie proboszczem parafii w Jaworzynce.

Biskup Piotr Greger w homilii odnosił się do czytanej Ewangelii, zastanawiając się, jak zestawić ciasną bramę z miłosierdziem Bożym. - Można wskazywać na wiele wymagań zawartych w Ewangelii czy na Boże Przykazania, które sprawiają, że droga do Bożego Królestwa jest jednocześnie przejściem przez ciasne drzwi. Ale trzeba to dobrze rozumieć: to nie wymagania same z siebie zacieśniają naszą drogę do nieba, do szczęścia, do pełniej nadziei, miłości, zjednoczenia z Bogiem. Bóg nie chce ograniczyć swojej miłości. To w nas są przeszkody, to nasza źle zrozumiana wolność, nasza niedoskonałość w wierze, nasz brak gotowości na ofiarę, poświęcenie w duchu miłości - to wszystko sprawia, że droga do zbawienia prowadzi przez ciasną bramę - podkreślał Ksiądz Biskup. Zauważył też, że na drodze do Królestwa Niebieskiego nie jesteśmy sami, że jest z nami Chrystus i Kościół, a w tym Kościele są znaki zbawczej obecności Jezusa, a zwłaszcza sakrament pokuty i pojednania, i Eucharystii, które są dla człowieka wiary istotnym źródłem nadziei. - To w sakramencie pojednania doświadczamy odpuszczenia grzechów, by dalej bez obciążeń podążać drogami zbawienia. To właśnie ten sakrament, gdzie spotyka się człowiek z przebaczającym miłosiernym Bogiem, otwiera nam zamknięte drzwi wiodące do zbawienia. Dopóki chcemy się nawrócić, kroczyć drogami wiary, miłości, drzwi Bożego miłosierdzia są dla nas zawsze otwarte, chociaż czasem bywają bardzo ciasne - zauważył biskup Piotr Greger.

Uroczystości zakończyła procesja z figurą świętego Jakuba dookoła kościoła i indywidualna modlitwa wiernych przy figurze ustawionej na ołtarzu.

2013-09-04 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: uroczystości ku czci św. Jakuba Apostoła

[ TEMATY ]

św. Jakub Apostoł

Archiwum parafii

„Największym darem jaki otrzymujemy w uroczystość odpustową jest Święty Patron, ale razem z nim słyszymy także słowo Boże, które jest szczególnie dane dla tego miejsca i tej wspólnoty” – mówił ks. dr Wojciech Torchalski – administrator parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gniazdowie i kustosz sanktuarium św. Jana Marii Vianney`a w Mzykach k. Częstochowy, który wieczorem 25 lipca przewodniczył Mszy św. w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie z okazji uroczystości ku czci tego świętego.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję