Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

330 lat temu szli na Wiedeń przez Cieszyn

Dwunastego września w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cieszynie-Krasnej o godz. 16.00 zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia upamiętniająca 330. rocznicę przemarszu wojsk króla Jana III Sobieskiego przez Cieszyn i Odsieczy Wiedeńskiej. Mszy św. przewodniczyć będzie Prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk.

Archiwa liczącego ponad 1200 lat grodu nad Olzą posiadają zapisy, mówiące że król Jan III Sobieski w drodze do Wiednia przejeżdżał przez Cieszyn w 1683 r. Przemarsz wojsk trwał 8 dni i budził entuzjastyczne reakcje ówczesnych mieszkańców miasta. Sobieski zabrał na wyprawę około 27 tys. wojsk koronnych, w tym 24 chorągwie husarii, i 29 lipca pomaszerował śpiesznie na odsiecz Wiedniowi. Trasa marszu prowadziła przez Śląsk, Morawy i Czechy.

Reklama

Msza św. celebrowana przez Prymasa Polski w niewielkim kościele w Cieszynie Krasnej jest częścią kilkudniowych obchodów rocznicy jednej z najważniejszych bitew w nowożytnej historii Europy i świata. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych wszystkich szczebli, duchowieństwo i wierni. Z racji niewielkich rozmiarów świątyni w Krasnej przygotowany będzie telebim, na którym zebrani na modlitwie będą mogli śledzić przebieg liturgii.

Druga część uroczystości odbędzie się na cieszyńskim Rynku przy tablicy upamiętniającej przemarsz wojsk króla Jana III Sobieskiego przez miasto nad Olzą, która to tablica sama w sobie ma bardzo ciekawą historię, odzwierciedlającą zagmatwane losy Polaków. Nasi rodacy żyjący w zaborze austriackim postanowili uczcić 200. rocznicę odsieczy wmurowaniem tablicy pamiątkowej w fasadę kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Ze względu na wyryty w metalu tekst podkreślający polską potęgę, władze miejskie nie zgodziły się na to, więcej, kazano tablicę zniszczyć. Polacy wywieźli ją do Suchej Górnej, gdzie w ukryciu przeleżała aż do roku 1920. Dalsza historia tablicy wiąże się z podziałem Śląska Cieszyńskiego między Polskę i Czechy oraz II wojną światową, działalnością miejscowych harcerzy, inicjatywą prywatnej rodziny, która wmurowała tablicę w ścianę domu. Ostatecznie na rynek miasta trafiła ona w 1990 r.

Rozpoczynające się 12 września cieszyńskie uroczystości upamiętniające 330. rocznicę odsieczy i przemarszu przez miasto wojsk Jana III Sobieskiego potrwają kilka dni. Zwieńczy je także modlitwa i odpustowa uroczystość w parafialnym kościele pod wezwaniem Imienia Najświętszej Maryi Panny. Obchód tego liturgicznego wspomnienia również wiąże się z historią odsieczy. Po zwycięstwie króla Jana III Sobieskiego nad Turkami w bitwie pod Wiedniem w 1683 r. papież Innocenty XI rozszerzył obchód popularnego w Hiszpanii święta na cały Kościół i wyznaczył go na niedzielę po święcie Narodzenia Maryi. Późniejsze reformy kalendarza i przepisów liturgicznych przeniosły go na dzień 12 września, kiedy to Martyrologium Rzymskie wspomina wiktorię wiedeńską. Obchód ten dekretem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 2001 r. wprowadzono do Kalendarza Rzymskiego.

2013-09-04 12:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

80. rocznica bitwy pod Borzykową

[ TEMATY ]

bitwa

Justyna Knop-Buc

– Panie kapitanie Hryńko i polegli żołnierze przyszliśmy dzisiaj do Was i do tego kościoła. Przyszliśmy dzisiaj dla Was, bo Bóg, Pan życia i śmierci zatrzymał Was w tej miejscowości, abyście nie odchodzili od tych mieszkańców. Pozostaliście tutaj, nie tylko w mogile, ale w naszych sercach – mówił w homilii ks. dr Jacek Kapuściński, historyk, dyrektor Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej im. ks. Walentego Patykiewicza, który 4 września przewodniczył Mszy św. w parafii Borzykowa, w 80.rocznicę bitwy pod Borzykową.

Na Mszy św. zgromadzili się m. in. przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych, poseł Anna Milczanowska, młodzież szkolna, poczty sztandarowe i wojsko polskie - asysta honorowa 25 Batalionu Logistycznego Ziemi Tomaszowskiej. Przybyła również Eulalia Kamoda, siostrzenica kapitana Włodzimierza Hryńko oraz wnuczek i wnuczka poległego pod Borzykową Jana Pisarka. Mszę św. koncelebrowali: ks. Sławomir Galasiński, proboszcz parafii w Borzykowej i o. Andrzej Konopka, przeor klasztoru ojców dominikanów w Gidlach.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję