Reklama

Pomoc dla ucznia

Zakup podręczników jest przedsięwzięciem finansowym, toteż początek roku szkolnego jest dla rodzin czasem napiętych budżetów, a wiele z nich musi zaciągnąć pożyczki, aby wyposażyć dzieci w przedmioty niezbędne do nauki. Z listów, które otrzymujemy, wynika, że rodziny o niskich dochodach nie zawsze orientują się, gdzie w trudnej sytuacji należy szukać pomocy instytucjonalnej.

Reklama

Jednym ze źródeł, z których można skorzystać, jest program „Wyprawka szkolna”, z którego w określonych przypadkach refundowany jest zakup podręczników. Nie oceniając słuszności przyjętych kryteriów, chociaż na forach internetowych są one podawane w wątpliwość, chcielibyśmy jedynie poinformować, że pierwszym z nich jest kryterium dochodu na osobę w rodzinie. W przypadku uczniów rozpoczynających naukę w I klasie szkoły podstawowej tegoroczny próg wynosi 539 zł netto na osobę, natomiast w przypadku pozostałych uczniów objętych programem jest to 456 zł. Drugie kryterium dotyczy klasy oraz rodzaju szkoły, do której uczęszcza dziecko. Program „Wyprawka szkolna” nie jest, niestety, adresowany do wszystkich. Mogą z niego skorzystać tylko uczniowie, którzy we wrześniu rozpoczynają naukę w klasach I-III i w klasie V szkoły podstawowej oraz ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, w klasie II szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego i technikum, w klasie V ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia i ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, w klasie II liceum plastycznego, w klasie II lub VIII ogólnokształcącej szkoły baletowej. Program obejmuje także uczniów niepełnosprawnych, mających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, m.in. uczniów słabowidzących, niesłyszących, z upośledzeniem umysłowym. W sprawie szczegółowych informacji oraz dokumentów, jakie należy złożyć, trzeba zwracać się do szkół, ponieważ to właśnie szkoła, do której uczęszcza dziecko, ma przyjąć wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników. Warto wiedzieć, że w określonych sytuacjach, np. w przypadku rodzin wielodzietnych, rodzin dotkniętych długotrwałą chorobą lub klęską żywiołową, pomoc z tego programu może być przyznana nawet w sytuacji przekroczenia kryterium dochodowego.

Termin składania wniosków wyznaczają wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. W wielu miejscowościach termin ten mija 15-20 września, warto więc się pospieszyć, tym bardziej że co roku spora część pieniędzy przeznaczanych na program „Wyprawka szkolna” pozostaje niewykorzystana i wraca do budżetu państwa.

2013-09-02 13:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Maryję do naszego życia, abyśmy sami nie dźwigali naszych problemów

2021-09-26 17:47

[ TEMATY ]

Maryja

Stock.Adobe

Zaprośmy Maryję Wspomożenie Wiernych do naszego życia, żebyśmy naszych spraw i problemów nie musieli dźwigać sami - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w bazylice w Twardogórze z okazji zakończenia obchodów 25-lecia koronacji figury Wspomożycielki Wiernych i 75–lecia posługi salezjanów w Twardogórze.

Witając biskupa, pielgrzymów i parafian salezjanin ks. Krzysztof Bucyk, kustosz twardogórskiego sanktuarium przypomniał wydarzenia związane z przygotowaniem koronacji, która miała miejsce 24 września 1995 r. Zaznaczył, że dzieło to dokonało się dzięki zaangażowaniu pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały i ówczesnego proboszcza ks. Józefa Kawalca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję