Reklama

Z kraju

Najnowsze ustalenia biskupów

O pielgrzymce papieża Franciszka do Polski i kanonizacji Jana Pawła II

Podczas zebrania biskupów diecezjalnych na Jasnej Górze 26 sierpnia br. powołano Ogólnopolski Zespół ds. Wizyty Ojca Świętego w czasie Światowego Dnia Młodzieży w 2016 r., na którego czele stanął kard. Stanisław Dziwisz. W skład tego Zespołu wejdą także: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, prymas Polski abp Józef Kowalczyk, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, sekretarz Episkopatu bp Wojciech Polak i biskup radomski Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży. Krakowskim komitetem organizacyjnym pokieruje biskup pomocniczy o. Damian Muskus OFM. Powołanych zostanie także kilka zespołów roboczych. Wyznaczeni zostaną również diecezjalni koordynatorzy przygotowań do Światowego Dnia Młodzieży.

Biskupi proponują, aby na trasie papieskiej pielgrzymki obok Krakowa znalazły się: Poznań i Gniezno, Warszawa oraz Częstochowa, w związku z przypadającą w 2016 r. 25. rocznicą VI Światowego Dnia Młodzieży w Częstochowie, duchowej stolicy Polski.

Reklama

Duchowe przygotowania do ŚDM w Krakowie rozpocznie wędrówka krzyża Światowych Dni Młodzieży przez wszystkie polskie diecezje. Krzyż ten papież Franciszek przekaże Kościołowi w Polsce w Niedzielę Palmową 13 kwietnia 2014 r. W każdej polskiej diecezji krzyż przebywać będzie ok. 20 dni. Jest to krzyż, który został ofiarowany Janowi Pawłowi II przez młodzież podczas obchodów Roku Świętego w 1983 r. Przez rok krzyż przebywał w Bazylice św. Piotra, następnie Papież przekazał go organizatorom kolejnych Światowych Dni Młodzieży, którym towarzyszy on odtąd przez cały czas.

Biskupi z radością i wdzięcznością przyjęli informację o kanonizacji Jana Pawła II. Został już ustalony ogólnopolski program dziękczynienia. Pierwszy jego etap nastąpi na Jasnej Górze 3 maja, następny 4 maja w Gnieźnie, podczas obchodów uroczystości św. Wojciecha, potem w Krakowie - 11 maja i w Warszawie - 1 czerwca.

Komisja Wychowania Katolickiego KEP

Ważne informacje dotyczące przygotowania do sakramentów

Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski przypomniała w opublikowanym oświadczeniu, że przygotowanie do przyjęcia sakramentów Pierwszej Komunii św., pokuty i pojednania oraz bierzmowania odbywa się tylko podczas systematycznej katechezy parafialnej oraz w trakcie lekcji religii w szkole. „Uczestnictwo w zajęciach z etyki nie spełnia wymogu przygotowania do sakramentów i nie może być respektowane przy podejmowaniu decyzji o wyrażeniu zgody co do ich przyjęcia” - napisał w oświadczeniu bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji. - Stanowisko jest jasne, by za rok nie było nieporozumień - powiedział rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch. Przyczyny opublikowania komunikatu wyjaśnił bp Mendyk: - Po ostatnich odprawach katechetycznych docierają do nas sygnały z Polski, że rodzice posyłający dzieci do I klasy szkoły podstawowej wybierają dla swoich dzieci udział w lekcjach etyki. Mają, oczywiście, takie prawo, ale za jakiś czas pojawi się problem przygotowania do Pierwszej Komunii św. - tłumaczy przewodniczący Komisji.

Trójstyk

Modlitwa trzech narodów

Reklama

W Polsce Południowej jest takie miejsce, w którym stykają się ze sobą granice trzech państw: Polski, Czech i Słowacji. To Trójstyk w miejscowości Jaworzynka-Trzycatek w diecezji bielsko-żywieckiej. Tam od 5 lat co roku w sierpniu sprawowana jest międzynarodowa Eucharystia. Również w tym roku - 24 sierpnia na Trójstyku odprawiono Eucharystię w językach: polskim, czeskim i słowackim. Mszy św. przewodniczyli biskupi diecezji: bielsko-żywieckiej w Polsce - bp Piotr Greger, żylińskiej na Słowacji - bp Tomáš Gális i ostrawsko-opawskiej w Republice Czeskiej - bp František Václav Lobkowicz, który wygłosił kazanie, a także kilkunastu księży wraz z proboszczem parafii Matki Bożej Frydeckiej w Trzycatku - ks. Wiesławem Jóźwiakiem. Na Eucharystię dotarły piesze pielgrzymki z miejscowości: Trzycatek, Hrèava i Èierne, przedstawiciele samorządów i Parlamentu Europejskiego oraz setki wiernych. Po Mszy św. występowały zespoły i kapele folklorystyczne, a na wszystkich czekał poczęstunek.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Monika Jaworska

Cudzysłów

Ma się rozpalić w nas i przez nas wielkie ognisko miłości i tak rozpalone ma zapalać innych. Gdy zbliżamy ogień do świecy, nie oprze mu się świeca: zapłonie i rozpłacze się gorącą łzą światła i ciepła.

Mamy jedną Ojczyznę i jej winni jesteśmy miłość, służbę, ofiarę, a nawet śmierć, gdy Bóg tego zażąda.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

MSZ zwraca uwagę na rosnące zaniepokojenie eskalacją konfliktu i przemocy religijnej w Egipcie. W opublikowanym na stronach resortu komunikacie MSZ wskazuje na „coraz częstsze przypadki rozszerzania się konfliktu politycznego o aspekty religijne, w postaci licznych ataków na chrześcijan, palenia ich kościołów, niszczenia instytucji chrześcijańskich oraz stosowania innych aktów przemocy wobec pojedynczych osób”.

Premier wykluczył możliwość uczestniczenia naszego kraju w wojskowej koalicji interweniującej w Syrii. Donald Tusk stwierdził, że próba rozwiązania siłą problemów syryjskich będzie nieskuteczna.

Kolejny sondaż potwierdza dużą przewagę PiS nad PO. W badaniu Homo Homini dla „Rzeczpospolitej” co trzeci Polak chce głosować na PiS. Na PO - zaledwie co piąty.

W wyborach szefa PO wzięła udział tylko połowa członków. Zaskakująco dobry wynik zdobył Jarosław Gowin, który zebrał ponad 20 proc. ważnie oddanych głosów. To pokazuje coraz większe krytyczne nastawienie do przywództwa Donalda Tuska.

Poseł John Godson złożył rezygnację z członkostwa w PO. Ważą się losy Jarosława Gowina i Jacka Żalka. Prawdopodobnie obaj kontestatorzy Donalda Tuska zostaną usunięci z partii.

Gaz łupkowy już płynie. Od ponad miesiąca 8 tys. metrów sześciennych tego paliwa na dobę wypływa z odwiertu w pobliżu Lęborka. Dotychczas w Europie nie udało się osiągnąć podobnego rezultatu.

Tylko 15 proc. sześciolatków rozpocznie w tym roku naukę w szkole. To o 3 proc. mniej niż rok temu i o 5 proc. mniej niż 2 lata temu. Akcja propagandowa MEN przyniosła rezultat odwrotny do zaplanowanego.

Właściciel „Rzeczpospolitej” i innych tytułów ogłosił plany restrukturyzacji swoich biznesów medialnych. Pracę ma stracić prawie 160 osób.

2013-09-02 13:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wkrótce ogłoszenie daty ŚDM w Lizbonie

2021-09-19 20:08

[ TEMATY ]

ŚDM

facebook.com/sandomierzSDM

4 października Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 ogłosi dokładne daty spotkania młodych. W najbliższym czasie spodziewana jest też publikacja papieskiego orędzia na tegoroczny ŚDM, obchodzony w diecezjach na całym świecie.

Jak poinformował Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023, w poniedziałek 4 października zostanie ogłoszona data spotkania młodych, oraz poprzedzających go Dni w Diecezjach, które od 1997 r. towarzyszą temu wydarzeniu. Hasłem spotkanie, które odbędzie się latem 2023 r. w stolicy Portugalii, są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Do tej pory organizatorzy opublikowali oficjalny hymn spotkania (którego polska wersja pt. "Powietrze już drga" została zaprezentowana w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie) oraz modlitwę przygotowującą do spotkania. Oprócz daty, duszpasterstwa młodych na całym świecie czekają także na ogłoszenie patronów tej edycji ŚDM oraz miejsc głównych celebracji.

CZYTAJ DALEJ

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję