Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 36/2013, str. 8

Na imieninach u Maryi Jasnogórskiej

Trzeba zauważyć ludzi zepchniętych na margines

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, obchodzona 26 sierpnia, to jedno z największych świąt maryjnych odbywających się na Jasnej Górze. W tym roku uczestniczyło w nim ok. 70 tys. osób. Na odpust Matki Bożej Częstochowskiej w dniach 16-25 sierpnia dotarło 87 pielgrzymek pieszych. Podążały w nich 36 tys. 254 osoby (o ponad tysiąc osób więcej niż w ubiegłym roku, kiedy wędrowało 35 tys. 31 osób). Najliczniejsze piesze pielgrzymki to:

31. Pielgrzymka Tarnowska - 8 tys. 760 osób, 37. Piesza Pielgrzymka Opolska - 2 tys. 530 osób, 88. Pielgrzymka Łódzka - 2 tys. 100 osób, 21. Piesza Pielgrzymka Gliwicka - 1 tys. 658 osób.

Reklama

Sumie pontyfikalnej na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk. W powitaniu na początku Liturgii o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów, powiedział: - Matko Boża, spójrz na wiernych pielgrzymów, którzy z takim trudem szli do Ciebie w pielgrzymkach pieszych z różnych stron Polski, niosąc w sercu troskę o własne rodziny, ale również szczere przejęcie się trudnym „dziś” Polskiego Domu. Matko i Królowo, wysłuchaj wołania ich gorących serc i zaradź wszelkim potrzebom, niech odczują, jak dobrą Matkę i Królową mają na Jasnej Górze Częstochowskiej.

Abp Józef Kowalczyk w homilii apelował o powrót do fundamentalnej zasady miłości i sprawiedliwości. - To wezwanie głośno krzyczy z tego sanktuarium i domaga się urzeczywistnienia w naszej Ojczyźnie. Krzyczy z miejsca, gdzie króluje Ta, która na weselu w Kanie Galilejskiej (…) pierwsza zauważyła tych, którzy potrzebowali pomocy. Woła więc dzisiaj Kościół, którego Oblubienicą jest Maryja: trzeba nam zauważyć tych wszystkich, których życie zepchnęło na margines społeczeństwa! Trzeba zauważyć wszystkich, którzy bez naszej pomocy nie radzą sobie z doświadczeniami codzienności! Trzeba nam wyjść naprzeciw tym, którzy nie odnaleźli się w realiach, w których przyszło im żyć! Jest to szczególne zadanie państwa i Kościoła, ale także zadanie każdego z nas. Naszym obowiązkiem jest stawać w obronie wszystkich pokrzywdzonych i opuszczonych w swojej biedzie, bezradności i rozpaczy (…). Nasz głos musi być głośny i wyraźny. I jeśli o tym mówimy, to nie uprawiamy polityki, nie pretendujemy do tego, ażeby być senatorami i posłami, ale czynimy to jako ci, którzy są pełnoprawnymi obywatelami naszej Ojczyzny, i są kapłanami, biskupami, zakonnikami, zakonnicami, którzy mają prawo upominać się o należyte postawy etyczne i przestrzeganie tego, co leży u podstaw życia społecznego, przestrzeganie sprawiedliwości społecznej i przykazania miłości - powiedział Prymas Polski. - Nie możemy milczeć, należąc do Chrystusa i do Jego Kościoła! Nie możemy milczeć, wyznając wiarę w ewangeliczne wartości głoszone, a zwłaszcza przykazania miłości Boga i bliźniego! Wiara zobowiązuje nas do działania! Wiara to nasze uczynki i świadectwo życia. To nasz głos słyszalny wszędzie tam, gdzie ma miejsce niesprawiedliwość, brak miłości, poszanowania człowieka, nawet gdyby się zdarzyło to w strukturach kościelnych. Jest to również zadanie wszystkich ludzi, niezależnie od przynależności religijnej, partyjnej czy politycznej - podkreślił abp Kowalczyk.

W uroczystościach jasnogórskich wzięli udział kardynałowie, arcybiskupi i biskupi polscy, którzy 26 sierpnia uczestniczyli w spotkaniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski i Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze. Obecna była również delegacja Kościoła prawosławnego patriarchatu moskiewskiego i mnichów prawosławnych z klasztoru św. Nila Stołobieńskiego k. Ostaszkowa. Oprawę muzyczną Sumy przygotowali: Jasnogórski Chór Dziewczęcy „Filiae Mariae” i Jasnogórski Chór Żeński „Kółeczko” pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej oraz Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Piątka.

Zapowiedzi

6-8 września - 57. Dni Modlitwy Stowarzyszenia Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”;
- 31. Pielgrzymka Harcerzy ZHR

8 września - Odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny;
- 4. Pielgrzymka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
- 42. Pielgrzymka Kombatantów Armii Krajowej

13-14 września - 19. Pielgrzymka Legionu Maryi

14 września - 15. Pielgrzymka Służb Celnych, Finansowych i Skarbowych;
- 31. Pielgrzymka Głuchych i Głuchoniemych; Pielgrzymka Młodzieży w Roku Wiary

14-15 września - 31. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-09-02 13:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjny wrześniowy tydzień

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 24-25

[ TEMATY ]

Maryja

Bożena Sztajner/Niedziela

Być może dla wielu ludzi – nawet żarliwych chrześcijan – tytuły Maryjne to tylko „inne nazwy tego samego” albo, co gorsza, jakiś przerost gorliwości czcicieli. Tymczasem to coś zupełnie innego. Mamy do czynienia z niezwykłym teologicznym zjawiskiem.

Matka Boża jest jedna, ale ma Ona wiele sanktuariów; w setkach liczymy też Jej święta. Jest wciąż ta sama, a co chwilę inna – Niepokalana, Różańcowa, Fatimska, Jasnogórska... Nawet w swych objawieniach wciąż przychodzi inaczej. Bywa czarnolica albo jasnowłosa, ubrana w szaty ciemne jak nocne niebo albo odziana w słoneczną biel... Wciąż inna, bo niewypowiedziana, nieskończona w swej tajemnicy. Ma w sobie coś z... Boga i podobnie jak On jest dla nas niepojęta. Krótko wyjaśnił to św. Maksymilian: „Maryja jest nie tylko «Matką» – Ona jest Matką «Bożą». Bóg, który jest nieogarniony i nawet wszystkie ludzkie słowa nie są w stanie oddać Jego tajemnicy, jest owocem Jej żywota! Stąd i Maryja pozostaje dla nas wielką świętą tajemnicą.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję