Reklama

Syria w otchłani piekieł

Módlmy się o oświecenie sumień przywódców politycznych

Nuncjusz apostolski w Syrii abp Mario Zenari, odnosząc się do użycia na terenie tego kraju broni chemicznej, stwierdził wręcz, że Syria zstąpiła do otchłani piekieł. - Nie możemy milczeć w obliczu wołania o pomoc tysięcy niewinnych ofiar syryjskiego konfliktu. Wspólnota międzynarodowa musi uczynić wszystko, aby tragiczne wydarzenia ostatnich dni nigdy więcej się nie powtórzyły.

Reklama

- Kiedy patrzyłem na te straszne filmy dokumentujące wydarzenia ostatnich dni, słyszałem krzyk dzieci, niewinnych ofiar konfliktu, krzyk wznoszący się ku niebu i wspólnocie międzynarodowej - powiedział w Radiu Watykańskim nuncjusz apostolski w Syrii. - Nie możemy na to wołanie nie odpowiedzieć. Musimy uczynić wszystko, co w naszej mocy, by nigdy więcej nie powtórzyły się te zbrodnie. Trzeba znaleźć odpowiednie metody i środki. Módlmy się, by odpowiedzialni za te decyzje kierowali się mądrością i rozwagą. Niestety, najwyższą cenę od samego początku konfliktu płaci ludność cywilna, niewinne kobiety i dzieci. Rok temu miałem wrażenie, że Syria powoli zstępuje do piekieł. Teraz mogę powiedzieć, że znalazła się na dnie otchłani - wyznał abp Mario Zenari.

„Módlmy się o pokój na Bliskim Wschodzie i na świecie, prosząc Pana Jezusa i Niepokalane Serce Maryi o umocnienie nadziei wszystkich wiernych wschodnich” - napisał prefekt Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandri w orędziu z okazji sakry nowego melchickiego arcybiskupa Basry i Hauranu w Syrii. Uroczystość ta odbyła się 25 sierpnia pod Bejrutem, w obecności m.in. patriarchy melchickiego Grzegorza III Lahama, mającego swoją siedzibę w Damaszku, oraz nuncjuszy apostolskich w Libanie i w Syrii.

„W tych godzinach niepokoju wzmaga się modlitwa za Syrię, w której sytuacja zaostrzyła się w delikatnym kontekście bliskowschodnim z otwartymi ranami w Egipcie, Iraku i w innych krajach” - głosi orędzie kardynała prefekta. Przypomina on „płomienny apel papieża Franciszka, wygłoszony na zakończenie modlitwy «Anioł Pański» w niedzielę 25 sierpnia, który przyniósł pociechę całej ludności syryjskiej, jak zapewniają o tym Kongregację duszpasterze i wierni, którzy nadal wołają o dar pokoju”. „Ze wspólnotami w ojczyźnie łączą się liczni chrześcijanie wschodni rozproszeni po świecie w tym samym apelu, aby pojednanie było silniejsze od szczęku oręża” - napisał kard. Sandri. Wezwał do powstrzymania przemocy oraz „aby Wszechmocny Bóg oświecił sumienia przywódców i pocieszył wszelki ból naszą miłością (...). Niech dla wspólnoty międzynarodowej priorytetami będą sprawiedliwość, pojednanie i solidarne poszanowanie praw osobowych i społecznych wszystkich, bez różnicy, części składowych ludności Bliskiego Wschodu” - zakończył.

2013-09-02 13:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję