Reklama

Niedziela Legnicka

Uroczystości odpustowe w Krzeszowie

W diecezjalnym sanktuarium maryjnym diecezji legnickiej w Krzeszowie 15 sierpnia odbyły się główne uroczystości odpustowe. Modlitwie ku czci Matki Bożej Wniebowziętej przewodniczył bp Aleksander Kaszkiewicz z Grodna na Białorusi, który przybył na zaproszenie biskupa legnickiego Stefana Cichego

Niedziela legnicka 34/2013, str. 1

[ TEMATY ]

odpust

Krzeszów

Ks. Piotr Nowosielski

Stało się już zwyczajem, że na centralny odpust diecezjalny kolejni biskupi legniccy zapraszają biskupów spoza diecezji. Podczas uroczystości bp Stefan Cichy, witając dostojnego gościa, przypomniał, że pomysł zaproszenia zrodził się przed rokiem, kiedy Ksiądz Biskup przebywał na terenie diecezji, biorąc udział w spotkaniu rodzin z Kresów Wschodnich w Białej. Bp Stefan Cichy przy tej okazji podziękował wszystkim za modlitwy o jego zdrowie podczas pobytu w szpitalu, zanoszone m. in. w tym miejscu. - Jak widać modlitwy zostały wysłuchane i dziś mogę wraz z wami modlić się tutaj podczas odpustowej uroczystości - mówił.

Mszę św. koncelebrowali legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk oraz księża reprezentujący różne parafie i instytucje diecezjalne. Podczas Mszy św. modlili się także klerycy wraz z siostrami zakonnymi oraz delegacja rycerzy Bożego Grobu, przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarzyści, a przede wszystkim wierni, którzy przybyli do sanktuarium z całymi rodzinami. Organizatorzy podają, że w Mszy św. odpustowej wzięło udział ok. 6 tys. pielgrzymów. Ponieważ wnętrze świątyni nie wszystkich pomieściło, część uczestniczyła w uroczystości na zewnątrz.

Reklama

Homilię wygłosił Biskup z Grodna. Nawiązał najpierw do miejsca, w którym odbywała się uroczystość. - Ta przeniknięta głębokim duchem wiary bazylika mniejsza, która jest perłą baroku i godną podziwu techniką budowy, jest szczególnym Domem Jezusa i Jego Matki - mówił bp Kaszkiewicz. - Te strzeliste wieże wkomponowane w całokształt budowy, wskazują na cel naszego pielgrzymowania i jakby mówią: Tu mieszka Bóg - żywy i prawdziwy, w Białej Hostii i zawsze nas zaprasza do siebie.

Nawiązał także do przeżywanego Roku Wiary, wzywając do nieustannej wdzięczności Bogu za rodziców i chrzestnych, którzy wychowywali nas w duchu miłości do Boga i Kościoła, za kapłanów, którzy przez kolejne sakramenty włączali nas do wielkiej rodziny Kościoła i za wszystkich ludzi, których Pan stawia na drodze naszego życia.

- Przybywam do was jako pielgrzym z Grodna, aby uczyć się od was prostej wiary maryjnego pielgrzymowania. Cieszę się, że Maryja w tej cudownej ikonie odbiera szczególną cześć jako pokorna Służebnica Pańska, która stała się pierwszym tabernakulum dla Jezusa - kontynuował Ksiądz Biskup. Życzył też zebranym: - Dobrze jest, że są pielgrzymki, które ubogacają nasze życie duchowe, a przez to jesteśmy spokojniejsi, odważniejsi w wyznawaniu wiary, która czasem wymaga wielkiej ofiary. Zachowajmy nasze piękne rodzinne tradycje i zwyczaje związane z naszą religijnością i przekazujmy ten skarb młodemu pokoleniu, by w swoim czasie pięknie zaowocował.

Reklama

Na końcu Mszy św. pobłogosławił też przyniesione przez wiernych kwiaty, zioła i pierwociny zbóż jako podziękowanie Bogu za tegoroczne plony.

W imieniu uczestników uroczystości podziękowania złożył miejscowy proboszcz i kustosz sanktuarium ks. prał. Marian Kopko. - Mówiłeś Księże Biskupie, że uczysz się od nas wiary. A my, tutaj zgromadzeni, możemy powiedzieć, że tej wiary uczymy się od ciebie. Dziękujemy dziś Księże Biskupie za twoją diecezję tak pięknie rozmodloną, tak jak często słyszymy to na antenie Radia Maryja czy TV Trwam. Dziękujemy, że przyjąłeś zaproszenie naszego Biskupa Legnickiego i jesteś dziś z nami - mówił ks. Kopko. Natomiast z racji obchodzonych w następnym dniu przez biskupa legnickiego Stefana Cichego imienin, najpierw kustosz, a potem przedstawiciele parafii złożyli imieninowe życzenia.

Przed Eucharystią pielgrzymi mieli okazję uczestniczyć w procesji z krzeszowskim obrazem Matki Bożej Łaskawej, najstarszym obrazem maryjnym w Polsce, bo pochodzącym z XIII wieku. W świątyni natomiast wzięli udział w koncercie patriotyczno-maryjnym zespołu „Trim” z Bydgoszczy i Torunia. Po Mszy św. była również możliwość zwiedzania obiektu i wysłuchania koncertu organowego.

2013-08-28 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mocni pod Krzyżem

Niedziela sandomierska 38/2019, str. 1

[ TEMATY ]

odpust

Ks. Wojciech Kania

W sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego odbyły się główne uroczystości odpustowe. Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ojcowie Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na czele z prowincjałem o. Pawłem Zającem oraz kapłani przybyli z pielgrzymami. We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i parlamentarzyści. Asystę liturgiczną przygotowali żołnierze z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Eucharystia transmitowana była przez TV Trwam oraz Radio Maryja. Nawiązując do święta Podwyższenia Krzyża Świętego, bp Krzysztof Nitkiewicz wyjaśnił jego genezę i znaczenie. Zauważył, iż Ojciec Święty Franciszek pobłogosławił akcję ewangelizacyjną „Polska pod Krzyżem”, zachęcając do trwania wraz z Maryją, Matką Bolesną u stóp krzyża Jej Syna.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję