Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Obóz Króla Jana Kazimierza w Borowcu

Przybyło ich prawie tyle samo, co pod koniec maja br. do Zamościa na inscenizację „Szturm Twierdzy Zamość”. W pięknych strojach XVII-wiecznych 120 rekonstruktorów historycznych z 20 grup z całej Polski skryło się w lasach borowieckich na kilka dni. Obozowali w identycznych warunkach, umundurowaniu i uzbrojeniu jak 364 lat temu żołnierze króla Jana Kazimierza czekający 3 dni w Borowcu na pewnych przewodników, którzy przeprowadzą zdążającego na pomoc Zbarażowi władcę.

Reklama

Na życie obozowe rekonstruktorów przybyłych do Borowca od 1 sierpnia do 4 sierpnia br. składało się noszenie strojów XVII-wiecznych ręcznie szytych, wiernych najdrobniejszym detalom z epoki, spanie w namiotach, kąpanie się w rzece, przyrządzanie na ognisku potraw typowych dla tego okresu historycznego. Przede wszystkim jednak obowiązkowe były zajęcia bojowe: pojedynki, czyszczenie broni i armat, zajęcia historyczno-teoretyczne. W tym roku otwarto na potrzeby obozowe karczmę „Pod Trzeźwym Sarmatą”, stragany szewskie, garncarskie i kowalskie. 3 sierpnia wieczorem odprawiona została Msza św. polowa. Każdego dnia rozlegały się przepiękne polskie pieśni XVII-wieczne, śpiewane przy wtórze liry korbowej i lutni. Dla szerokiej publiczności obóz otwarto w niedzielę, 4 sierpnia o godz. 11.00. Huk armat i palnej broni przez ponad pół godziny obwieszczał, iż przed potyczką kozacko-polską jest możliwe wejście na teren obozu.

Głównym organizatorem imprezy jest od wielu lat Mateusz Stawowy ze Stowarzyszenia Wolontarzy Świętego Dyzmansa we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łukowej. Wielka wdzięczność za pomoc w realizacji widowiska należy się wszystkim grupom przybyłym do Borowca w tych dniach.

Dziękujemy: Pocztowi Mikołaja Bieganowskiego, Malleus Maleficarum, Zamojskiemu Bractwu Rycerskiemu, Regimentowi Króla Jego Mości, Bractwu Rycerskiemu Ziemi Lubelskiej, Smoczej Kompanii, Hultajom i Swawolnikom, Wolnej Kompanii Sarmackiej, Chorągwi Jazdy Polskiej, Pospolitemu Ruszeniu Szlachty Ziemi Krakowskiej, Stowarzyszeniu Stanica, Nadwornej Chorągwi Dragońskej Fredra, Małopolskiej Zgrai Sarmackiej, Towarzystwu Szabli i Miecza, Kompanii Dragonów Pana Zebrzydowskiego, Komputowej Chorągwi Stefana Czernieckiego, Wolnemu Kureniowi Kozackiemu, Warchołom i Pijanicom, Buńczukowi.

2013-08-20 16:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zagrzmiało w Małujowicach

[ TEMATY ]

rekonstrukcja

Ranata Krzysztofik

10 kwietnia 1741 r. odbyła się Bitwa pod Małujowicami. Było to starcie zbrojne między wojskami pruskimi Fryderyka II, a wojskami austriackimi generała von Neipperga podczas I wojny śląskiej. Bitwę można uważać za swoisty punkt zwrotny w historii Europy Środkowej, gdyż wojska pruskie pierwszy raz pokonały armię habsburską, co było wstępnym etapem na drodze do mocarstwowości zmilitaryzowanego i agresywnego państwa pruskiego. Zwycięstwo Prusaków zaważyło na dalszych losach Śląska.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie ostatniej pielgrzymki

2021-09-22 10:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Za modlitewne wsparcie swej pielgrzymki do Budapesztu i na Słowację podziękował papież Polakom podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję