Reklama

Niedziela Sandomierska

Śluby zakonne u Sióstr Dominikanek

8 sierpnia w kościele parafialnym pw. św. Gertrudy pięć sióstr złożyło śluby wieczyste w Zgromadzeniu Sióstr św. Dominika.

Święty Zakonodawca Dominik był człowiekiem głębokiej wiary, z gorliwością walczącym o zbawienie dusz. Jego wiara zainspirowała w XIX wieku sługę Bożą Matkę Kolumbę Białecką do wszczepienia w szlachetne, stare drzewo Zakonu Kaznodziejskiego nowej gałęzi - Zgromadzenia Sióstr św. Dominika. Do dziś siostry czerpią z ducha wiary swych Założycieli.

Reklama

Żywotność dominikańskiego charyzmatu w Kościele przejawia się także poprzez wieczystą profesję sióstr: s. Franciszki, s. Felicyty, s. Marii, s. Agnieszki i s. Wenancji.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. W homilii przypomniał siostrom, że droga za Chrystusem jest drogą krzyża, ale prowadzi ku zmartwychwstaniu. Jest ona też alternatywą dla ducha dzisiejszego świata, którego głównym celem zdaje się być nieograniczona konsumpcja. Ostrzegał przed pokusami łatwego szczęścia i zachęcał do wiernego trwania przy Jezusie Chrystusie i potwierdzania życiem złożonych Bogu ślubów.

Wezwanie „Idźcie na cały świat” jest szczególnie adekwatne w odniesieniu do sióstr. Dwie z nich: s. Agnieszka i s. Wenancja wracają do Prowincji Amerykańskiej, dokąd pojechały przed trzema laty. S. Maria, Białorusinka, wraca służyć Kościołowi w swojej Ojczyźnie. S. Felicyta będzie przez rok przygotowywać się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie do wyjazdu na misje w Kamerunie. W kraju pozostaje s. Franciszka. Każda z sióstr głęboko liczy na modlitwę wspólnoty Kościoła i o nią pokornie prosi.

(za www.diecezjasandomierska.pl)

2013-08-20 16:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dar dla Kościoła

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 5/2019, str. I

[ TEMATY ]

siostry

Dzień Życia Konsekrowanego

Archiwum „Aspektów”

Osoby konsekrowane w dniu 2 lutego odnawiają swoje śluby w Kościele

Osoby konsekrowane w dniu 2 lutego odnawiają swoje śluby w Kościele

Każdego roku w przypadające 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego Kościół obchodzi Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Ustanowił go św. Jan Paweł II w 1997 r. Osoby życia konsekrowanego gromadzą się tego dnia na wspólnej modlitwie i dziękczynieniu za dar powołania

Życie konsekrowane to obok duchownych i świeckich trzeci stan w Kościele. Dzieli się na: wspólnotowe formy życia, takie jak: zakony i zgromadzenia zakonne, stowarzyszenia życia apostolskiego czy instytuty świeckie, a także indywidualne formy życia, do których zaliczamy dziewice konsekrowane, wdowy konsekrowane i pustelników.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Rok szkolny w Europie w czasach pandemii: testy, maseczki, kary dla niezaszczepionych nauczycieli

2021-09-18 08:57

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich/Niedziela

W większości regionów Unii Europejskiej rozpoczął się nowy rok szkolny. W niektórych krajach, np. we Francji i w Czechach w szkołach przeprowadza się testy. W Hiszpanii zmniejszono wymagany dystans społeczny do 1,2 metra. Z kolei w Szwecji nie wprowadzono żadnych dodatkowych restrykcji.

We Francji prawie 12,3 mln uczniów wróciło do szkół 2 września i od tego dnia około 3 tys. klas zostało zamkniętych z powodu Covid-19, w tym 545 w minionym tygodniu. Tygodniowo przeprowadza się około 600 tys. testów w szkołach. Nauczyciele i dzieci powyżej 6. roku życia noszą maseczki przez cały czas nauki z wyjątkiem zajęć sportowych. Szczepienia dla dzieci powyżej 12 lat organizowane są również w szkołach od 2 września i wymagana jest zgoda rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję