Reklama

Niedziela Rzeszowska

Być solą ziemi i widzieć niebo

Tegoroczne uroczystości odpustowe w sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie wierni przeżywali pod hasłem „Być solą ziemi”. W niedzielę 4 sierpnia Sumie odpustowej przewodniczyli biskupi seniorzy: bp Edward Frankowski z Sandomierza i bp Kazimierz Górny z Rzeszowa. We wtorek 6 sierpnia na Sumę odpustową w samą uroczystość Przemieniania Pańskiego na cmolaską górę Tabor przybył bp Jan Wątroba, nowy ordynariusz diecezji rzeszowskiej. Była to jego pierwsza wizyta w tej części diecezji.

Odpust w Cmolasie od dawna urastał do rangi wydarzenia religijnego, które wykraczało swym znaczeniem ponad lokalną wspólnotę wiernych. Datowany na koniec XVI wieku (1585) przekaz o objawieniu się miejscowemu chłopcu, Wojtkowi Borowiuszowi, Pana Jezusa w scenie Przemienienia z góry Tabor, szerzący się kult Przemieniania Pańskiego, powstałe w miejscu objawienia sanktuarium z łaskami słynącym obrazem - to stwarzało scenerię uroczystości odpustowych, którym przez poprzednie lata przewodniczyli wybitni hierarchowie Kościoła w Polsce, w tym także - corocznie - biskupi rzeszowscy.

Reklama

W tę scenerię i głębię przeżyć religijnych wpisywali się także wierni - miejscowi parafianie oraz pielgrzymi przybywający z sąsiednich parafii, dekanatów, a niejednokrotnie także rodacy z innych regionów kraju, a nawet z zagranicy - wpisywali się pobożnym uczestnictwem w nabożeństwach, pojednaniem u kratek konfesjonałów, a ci, którzy mogli, także pomocą w przygotowaniach do odpustu.

W Roku Wiary uczestnicy uroczystości odpustowych w Cmolasie usłyszeli, dokąd jako dzieci Boże mają pielgrzymować, skąd czerpać siły, w czym tkwi sens ich życia i wiary. Kaznodzieja, bp E. Frankowski mówił w homilii: „W świetle wiary widzimy, że od Boga to wszystko pochodzi. A my dumni jesteśmy, że Bóg tak się pochyla nad nami, On, Wszechmogący, który jest Stworzycielem wszystkiego, tak się o nas po ojcowsku troszczy, tak się nami opiekuje. Daje nam siły, by tworzone przez nas dzieła nie uległy zepsuciu. Tak jak sól, która konserwuje, tak Bóg daje nam łaskę, by to, co tworzymy, miało wartość wieczną”.

W uroczystość Przemienienia Pańskiego bp Jan Wątroba zaprosił wiernych do górskiej wspinaczki, bo w całej historii zbawienia najważniejsze rzeczy Pan Bóg objawiał człowiekowi na górach. Przez biblijne szczyty: Moria, Horeb, Synaj, Górę Kuszenia, Górę Błogosławieństw kaznodzieja doprowadził ich do góry Tabor, skąd widać Golgotę, ale gdzie przede wszystkim Jezus objawił swoją chwałę i uchylił rąbka nieba. „Tabor to taki moment, kiedy niebo widzimy. Niebo, czyli cel naszej drogi (...), to najsolidniejszy fundament dla naszej nadziei. Źle jest człowiekowi, który stracił nadzieję. (...) Brak nadziei to rozpacz. Dla ucznia Chrystusa nie może być takiej perspektywy. (...) Nade wszystko spodziewamy się spełnienia tych wszystkich obietnic, proroctw, zapowiedzi, Jezusowych słów. (...) Wracajmy do naszych domów utwierdzeni w nadziei, że Pan Bóg na nas czeka, kocha nas i towarzyszy nam w naszej życiowej wspinaczce”.

2013-08-20 16:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie Kościoła Częstochowskiego za posługę Bp. Jana Wątroby

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Jan Wątroba

Margita Kotas

W związku nominacją Bp. Jana Wątroby na Biskupa Rzeszowskiego wspólnota Kościoła Częstochowskiego pragnie w dniu 26 czerwca 2013 r. podziękować Panu Bogu za jego dotychczasową posługę miłości w Archidiecezji Częstochowskiej. Do wspólnej dziękczynnej modlitwy i udziału w Eucharystii, która będzie sprawowana w kościele seminaryjnym o godz. 17.00 Arcybiskup Metropolita Częstochowski Wacław Depo zaprasza kapłanów, braci i siostry zakonne oraz wiernych świeckich.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Koncert na rzecz zniszczonego kościoła w Libanie

2021-09-23 05:37

Katarzyna Artymiak

Rok po tragicznym wybuchu w Bejrucie, w Lublinie miały miejsce dwa koncerty na rzecz zniszczonego XI-wiecznego kościoła Saint-Joseph Des Peres Jesuites. Z recitalem muzyki klasycznej, łączącym tradycje libańskie, francuskie, angielskie i polskie, wystąpiły światowej klasy artystki: zaśpiewała sopranistka z Libanu Nadine Nassar, a przy harfie zasiadła Anna Sikorza-Olek. Pierwszy koncert miał miejsce 18 września w kościele Świętej Rodziny, drugi 19 września w kościele Matki Bożej Różańcowej. Oprócz Lublina panie wystąpiły jeszcze w Warszawie, Gdańsku i Olsztynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję