Reklama

Niedziela Lubelska

Muzeum przy sanktuarium w Wąwolnicy

Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej, położone pomiędzy Nałęczowem i Kazimierzem Dolnym, jest miejscem chętnie odwiedzanym przez pielgrzymów i turystów

Niedziela lubelska 34/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

muzeum

Sylwia Jurczyńska

Cisza zabytkowej kaplicy, monumentalna bazylika, a przede wszystkim obecność Maryi w cudownej figurze i dowiedzione licznymi cudami Jej wstawiennictwo sprawiają, że o każdej porze roku sanktuarium tętni życiem. Kolejnym powodem, dla którego warto zatrzymać się w Wąwolnicy, jest działające przy sanktuarium muzeum, w którym przedstawiona jest przeszłość miasta i kościoła. Uroczyste otwarcie odnowionego muzeum, umieszczonego w podziemiach zabytkowej kaplicy, odbyło się na początku lata i zostało połączone z sesją naukową. Archeolodzy, historycy i duchowni, ale też mieszkańcy Wąwolnicy wysłuchali ciekawych wykładów, m.in.: nt. rozwoju miasta, dziejów sanktuarium oraz historii cudownej figury Matki Bożej. - Warto poznać historię swojej miejscowości i sanktuarium, u podnóża którego się mieszka. W Wąwolnicy urodziłam się, wychowałam i tutaj żyję od ponad 50 lat. Przyznam jednak, że o historii swojej małej ojczyzny nie wiem zbyt wiele. To, co słyszałam, to raczej rodzinne przekazy dotyczące kilku pokoleń wstecz - przyznała Maria Wójtowicz.

Otwarte pod koniec czerwca muzeum funkcjonuje tak naprawdę od 1995 r. w dolnej kondygnacji kaplicy Matki Bożej Kębelskiej. Powstało z inspiracji zarządu Towarzystwa Przyjaciół Wąwolnicy i ówczesnego kustosza sanktuarium ks. inf. Jana Pęzioła. Później zbiór rozrastał się o przedmioty podarowane przez mieszkańców miasteczka i okolicy. - W ten sposób na wystawę trafił toporek neolityczny, znaleziony podczas prac polowych czy pochodzący z przełomu XIV i XV wieku miecz, który do muzeum przekazała Jadwiga Teodorowicz-Czerepińska - opowiada Wiesława Dybała, emerytowana nauczycielka, „dobra dusza” muzeum i jedna z przewodniczek po nim. - Nasze muzeum rozrasta się dzięki mieszkańcom parafii i gminy oraz ludziom związanym z tym miejscem, jak np. utalentowanym artystycznie braciom - Józefowi i Stanisławowi Gosławskim. W muzeum zobaczyć można m.in. prace z zakresu rzeźby i rysunku Józefa, który w latach 40. XX wieku zajmował się konserwacją kamienicy pod św. Mikołajem w Kazimierzu Dolnym - mówi proboszcz ks. Jerzy Ważny. W muzeum znajduje się m.in. „Ukrzyżowanie” (ceramika) oraz „Zwiastowanie” (mosiądz) autorstwa Józefa Gosławskiego, a także przekazane przez młodszego z braci: modlitewnik z 1825 r. i pięknie zachowana „Księga Królów” z 1628 r., stanowiąca najstarszą z prezentowanych ksiąg. Oprócz już wymienionych eksponatów, w muzeum prezentowane są wyroby szklane z XVII wieku, pochodzące z warsztatu, opierającego się w pracy na masie szklanej pozyskiwanej w okolicach dzisiejszej wsi Huta. Zainteresowanie, zwłaszcza najmłodszych turystów, budzi makieta XV-wiecznej Wąwolnicy, opierająca się na księgach sądowych. - W zbiorach muzeum znajdują się również XVIII-wieczne szaty i naczynia liturgiczne oraz XVII-wieczne, oprawiane w skórę i dobrze zachowane księgi. Zobaczyć można także XVI-wieczną rzeźbę Chrystusa, która przyciąga wzrok niezwykłym pięknem i ekspresją wykonania - zaprasza Ksiądz Proboszcz. Nietypowym eksponatem są pochodzące z Brazylii ametysty w przepięknym skalnym pęcherzu. Poruszają serca tych, którzy poznają ich historię, bowiem zostały przekazane do sanktuarium jako wotum za cudowne uzdrowienie żony przez jednego z mieszkańców Urzędowa. Ametysty długo leżały na ołtarzu Matki Bożej Kębelskiej, jednak kustosz zdecydował o ich przeniesieniu.

Reklama

Miejscem łączącym historię i teraźniejszość, sacrum i profanum jest sam budynek muzeum. - Dwupoziomowy kościół zbudował w tym miejscu Kazimierz Wielki. Miejsce to odwiedzał często podróżujący z Krakowa na wschód król Kazimierz Jagiellończyk. To on zdecydował o konieczności rozbudowy kościoła, bo nie mieściły się w nim poczty sztandarowe. Później w dolnym pomieszczeniu, do którego prowadziło tylko sekretne przejście, chowano zmarłych - wyjaśnia W. Dybała. - Po kilku wiekach, gdy w 1907 r. rozpoczęła się budowa obecnego kościoła parafialnego, przylegające do niego budynki rozebrano. Taki los spotkałby zapewne zamkową kaplicę, gdyby nie interwencja ks. Kryckiego, który uchronił najstarszą część świątyni przed rozbiórką. Z czasem stałe miejsce w niej znalazła cudowna figura Matki Bożej, a w podziemiach muzeum - dodaje. Obecny proboszcz ks. Jerzy Ważny zdołał pozyskać fundusze unijne na renowację muzeum. - Dzięki temu zbiory nie tylko się powiększyły, ale nade wszystko zmieniła się ich ekspozycja na zgodną z nowymi trendami panującymi w muzealnictwie - mówi Elżbieta Kasprzyk, która wspólnie z Beatą Skrzydlewską przygotowały w pełni nowoczesną, pięknie podświetloną i zabezpieczoną wystawę.

Muzeum jest otwarte dla indywidualnych pielgrzymów i turystów w każdą niedzielę w godz. 13.30-16. Grupy zorganizowane mogą je zwiedzać w innych terminach po wcześniejszej rezerwacji. W tej sprawie należy kontaktować się z Księdzem Proboszczem, tel. (81) 882-50-04.

Uroczystości Maryjne w Wąwolnicy

W dniach 31 sierpnia - 1 września w sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy odbędą się uroczystości związane z 35. rocznicą koronacji figury Matki Bożej.

Reklama

W programie

31 sierpnia (sobota)
07.00 - Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie
07.30 - Msza św. w kaplicy Matki Bożej
12.00 - Msza św. w kaplicy Matki Bożej
16.00 - Nabożeństwo różańcowe
18.00 - Msza św. na wzgórzu (celebruje abp senior Bolesław Pylak)
20.00 - Koncert maryjny
21.00 - Apel Jasnogórski i procesja światła do Kębła
22.00 - Msza św. w Kęble (celebruje bp Artur Miziński)
24.00 - Msza św. w bazylice (koncelebrują księża rodacy) czuwanie modlitewne:
01.30 - Legion Maryi
02.30 - Koło Przyjaciół Radia Maryja
03.30 - Nieustający Różaniec

1 września (niedziela)
06.30 - Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie w bazylice
07.00 - Msza św. w bazylice
09.00 - Uroczyste wyprowadzenie figury Matki Bożej na pl. Różańcowy
09.30 - Msza św. dla młodzieży (celebruje bp Mieczysław Cisło)
12.00 - Suma pontyfikalna - koncelebrują: abp Stanisław Budzik, bp Ryszard Karpiński, bp Mieczysław Cisło, bp Artur Miziński; homilię wygłosi arcybiskup metropolia warszawski kard. Kazimierz Nycz
14.00 - Odprowadzenie cudownej figury Matki Bożej do kaplicy
16.30 - Różaniec dziękczynny
17.00 - Msza św. (celebruje ks. inf. Jan Pęzioł)

2013-08-20 16:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skrzynia na książki z dawnego Głogowa

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 23/2017, str. 6

[ TEMATY ]

książka

muzeum

Karolina Krasowska

Umieszczone w szklanych, podświetlanych gablotach publikacje podzielono według różnego rodzaju kryteriów

Umieszczone w szklanych, podświetlanych gablotach publikacje
podzielono według różnego rodzaju kryteriów

W Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie, obchodzącym w tym roku 50-lecie istnienia, oglądać można bardzo ciekawą wystawę zatytułowaną „Librarium z dawnego Głogowa...”, która prezentuje wybrane książki, pochodzące ze zbiorów Biblioteki Muzealnej i Działu Historycznego muzeum z okresu od XVIII do I poł. XX wieku.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka odpowiedzią na prośbę Mahometa

2021-09-18 22:40

Norbert Polak

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

    W kościele Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach 17 września odbył się odpust parafialny i przywitanie wicekomisarza Ziemi Świętej, o. Dariusz Sambora.

    Na początku wydarzenia franciszkanie świeccy, rada parafialna i seminarzyści złożyli podziękowania na ręce jubilata. Następnie przemówienie wygłosił proboszcz świątyni, o. proboszcz Eligiusz Dymowski. Duchowny zauważył, że Krzyż Jerozolimski i stygmaty św. Franciszka z Asyżu łączą się ze sobą w sposób szczególny. - Dzisiaj dwa miejsca szczególne łączą się ze sobą — miejsce w Jerozolimie, bazylika Bożego Grobu, Góra Kalwaria i drugie miejsce w Europie, we Włoszech, góra La Verna. Dwa miejsca związane ze znakiem Zbawienia, jaki każdego dnia czynimy poprzez znak Krzyża. Tam, w Jerozolimie, Chrystus oddał swoje życie za każdego człowieka. Na górze La Verna Swojego wiernego ucznia, św. Franciszka z Asyżu obdarzył darem stygmatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję