Reklama

Niedziela Lubelska

Lubelscy pielgrzymi w Domu Matki

Z uśmiechem na twarzy i radością w sercu nareszcie dotarli do celu! Ponad 2,5 tys. uczestników 35. Jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Lubelskiej 14 sierpnia doszło na Jasną Górę, by pokłonić się Matce Bożej i przedstawić Jej swoje intencje

Pielgrzymów przed Szczyt Jasnej Góry wprowadził pasterz archidiecezji lubelskiej abp Stanisław Budzik. Po prezentacji 19 grup, której dokonał ks. Mirosław Ładniak, główny przewodnik pielgrzymki, pątnicy zaśpiewali pieśń, która stała się hymnem pielgrzymki: „Kochany bracie, kochana siostro…”.

Istota pielgrzymowania

W ciągu 12 dni (3-14 sierpnia) pątnicy pokonali odcinek 320 km. Wśród nich wędrowało 58 księży, 30 kleryków i 21 sióstr zakonnych. Najstarszy uczestnik miał 82 lata, a najmłodszy 8 miesięcy. Do grupy pielgrzymkowej dołączyło również 12 ułanów na koniach, w tym 3 księży duszpasterzy oraz wspólnota „Ogniska Światła i Miłości”, której założycielką była Marta Robin. Dzięki ich obecności można było poznać duchowość tej wspólnoty. Pielgrzymi szlak to nie tylko próba wytrzymałości fizycznej, ale przede wszystkim próba wiary. Aby w niej wytrwać, trzeba dużo modlić się i przyjmować Chrystusa, pozostawać z Nim w łączności. O tę sferę, czyli sakrament pojednania, zadbał ojciec duchowny ks. Paweł Bartoszewski. Rekolekcje w drodze to także konferencje, jakie rokrocznie towarzyszą pielgrzymom. Wygłosił je ks. Artur Godnarski, duszpasterz młodzieży, zaangażowany w inicjatywę Przystanek Jezus. Rekolekcje w drodze nawiązywały do życia w wierze, zgodnego z hasłem pielgrzymki. Ks. Artur doskonale wydobył m.in. z Dziejów Apostolskich postaci drugoplanowe, które wcześniej były pomijane przy czytaniu Biblii. Wokół tych postaci budował konferencje, które można odsłuchać na stronie: www.pielgrzymka.lublin.pl.

Prośby i podziękowania

Reklama

To, co charakteryzuje każdą pielgrzymkę, to intencje. Oprócz osobistych, były także te ogólne. - Nieśliśmy dwie intencje: dziękczynną za Światowe Dni Młodzieży, które papież Franciszek ogłosił w Krakowie, i od razu rozpoczęliśmy duchowe przygotowania do tego spotkania. Druga intencja to błagalna o liczne, święte powołania kapłańskie w przededniu 300-lecia istnienia seminarium duchownego w Lublinie - mówił ks. Ładniak, który był głównym przewodnikiem pielgrzymki. Wędrował już po raz 31. - Jestem jednym z najstarszych pielgrzymów. Od kiedy skończyłem 15 rok życia non stop pielgrzymuję. Całe moje życie duchowe - kapłańskie i kleryckie rozwijało się w oddziaływaniu pielgrzymki, czyli w duchowości maryjnej - powiedział. Grupa 11. liczyła najwięcej księży i to w niej właśnie ks. Mirosław „wychowywał się” przez wiele lat.

Podsumowanie

- W tym roku, podobnie jak w zeszłym, mieliśmy we Włoszczowie moment podsumowujący pielgrzymkę, w którym złożyliśmy nasze zobowiązania - powiedział ks. Ładniak. - Większość pątników podjęło Duchową Adopcję Dziecka Poczętego (90% pielgrzymów!). W Roku Wiary dokonaliśmy również odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, wyznając wiarę w Jezusa Chrystusa, i każdy uczestnik pielgrzymki otrzymał krzyżyk, który odtąd będzie znakiem i pamiątką pielgrzymowania - dodał. Ważnym elementem wiary chrześcijańskiej są sakramenty. A przyjmowane podczas pielgrzymki są pięknym świadectwem. - Sakrament bierzmowania przyjął „Edik” z Rosji (tak go nazywaliśmy), a chrzest św. został udzielony trzeciemu z kolei dziecku małżeństwa Marka i Doroty, którzy w 2009 r. podczas pielgrzymki zawarli związek małżeński - powiedział. Większego podsumowania pielgrzymki przewodnicy grup dokonają 24 sierpnia w Garbowie podczas Festiwalu Piosenki Pielgrzymkowej, gdzie odbędzie się również Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej.

Główne uroczystości

O godz.13 na wałach jasnogórskich rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Eucharystię koncelebrowali: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz; biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej Marian Rojek, który umocnił słowem Bożym; biskup diecezji łowickiej Józef Zawitkowski i biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Stolarczyk. - Po kilkunastodniowej wędrówce stanęliśmy w domu Matki, która wszystko rozumie. Wpatrując się w wniebowziętą Maryję, Tą, która pierwsza uczestniczy w chwale zmartwychwstałego Chrystusa, prosimy, abyśmy również, wędrując z wiarą przez życie, dotarli tam, gdzie Ona króluje jako ukoronowana Królowa całego świata - nieba i ziemi - tymi słowami powitał pątników abp Stanisław Budzik, który nawiązał do hasła tegorocznej pielgrzymki: „Z wiarą przez życie”. Hasło było swoistym zamknięciem 5-letniego cyklu pielgrzymkowego, dotyczącego wiary w życiu człowieka.

Kierować wzrok ku górze

Bp Marian Rojek, głosząc słowo Boże, nawiązał do trwania w wierze, aby to umocnienie nie było tylko chwilowe. Podkreślił, że Matka tego domu, Pani Jasnogórska, otwiera drzwi i zaprasza każdego - zmęczonych, utrudzonych, i pyta jak każda matka: Córko, synu, czy nie jesteś głodny? A może chcesz trochę chleba?. - Eucharystia jest chlebem naszego życia, więc Komunia św. przyjmowana przez was każdego dnia umacniała was do pokonywania wszelkich trudności. A jak teraz będzie? Czy stać was na to, aby każdego dnia karmić się tym Chlebem?- zwrócił się do pielgrzymów. Ksiądz Biskup przypomniał także o ludzkich pokusach, np. porównywania się z innymi. Dowartościowania siebie przez patrzenie na innych z góry. - To świat, w którym większość człowieka żyje z mniejszości i uniżenia drugiego człowieka. Każdy dorosły ma w sobie trochę z dziecka, to znaczy nieustanny kierunek patrzenia ku górze, dziecięcy zwrot patrzenia ku wysokości. Dziecko patrzy ku górze, w stronę matki, gdy sięga po kromkę chleba. Taki jest kierunek patrzenia na Maryję. Musimy oczy kierować ku górze - mówił. Kiedy patrzy się na Maryję w Kaplicy Cudownego Obrazu, również kieruje się wzrok ku górze, oczekując, że Maryja nasyci nasze pragnienia ukryte w głębi serca. Ksiądz Biskup życzył każdemu z pielgrzymów daru, jakim jest dziecięce patrzenie, żeby takim samym spojrzeniem - pełnym zaufania i wierności, które odkrywa Bożą miłość, łaskę i miłosierdzie, wpatrywali się w oblicze Pani Częstochowskiej.

2013-08-20 16:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Jasnej Górze obradują biskupi

[ TEMATY ]

Jasna Góra

episkopat

Bożena Sztajner/Niedziela

Ochrona osób małoletnich, rocznice związane ze św. Janem Pawłem II i wybuchem II wojny światowej oraz lekcje religii w szkole to główne tematy najbliższego spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Obrady odbędą się na Jasnej Górze w czwartek 2 maja, w przeddzień uroczystości NMP Królowej Polski.

Podczas obrad Rady Stałej biskupi zajmą się kwestią ochrony dzieci i młodzieży, którą przedstawi abp Wojciech Polak, prymas Polski, delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Hubert Hurkacz triumfował w tenisowym turnieju ATP w Metz

2021-09-26 19:04

[ TEMATY ]

tenis

Krzysztof Tadej

Huber Hurkacz

Huber Hurkacz

Hubert Hurkacz triumfował w halowym turnieju tenisowym ATP w Metz. W finale pokonał Hiszpana Pablo Carreno-Bustę 7:6 (7-2) 6:3.

To czwarty w karierze 24-letniego wrocławianina tytuł w singlu. Wszystkie poprzednie wywalczył w USA. Wcześniej w tym sezonie zwyciężył w Delray Beach i prestiżowej imprezie w Miami, a w 2019 roku wygrał w Winston-Salem. W trwającym sezonie osiągnął także półfinał wielkoszlemowego Wimbledonu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję