Reklama

Niedziela Podlaska

Stowarzyszenie Klasztor Węgrów - Centrum Dialogu Kultur

Przy parafii pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie z inicjatywy grupy parafian zostało powołane do życia Stowarzyszenie Klasztor Węgrów - Centrum Dialogu Kultur. Zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego 20 maja br. Przewodniczącym został ks. kan. dr Romuald Kosk, wiceprzewodniczącą Maria Koc, sekretarzem Grażyna Dębska. Cele stowarzyszenia zostały określone w statucie w 10 punktach: 1. Wspieranie parafii pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie w działaniach na rzecz rewitalizacji zabytkowego zespołu poreformackiego wraz z otoczeniem; 2. Działania na rzecz utworzenia i funkcjonowania Centrum Dialogu Kultur z siedzibą w zabytkowym zespole sakralnym w Węgrowie, ul. Kościuszki 27 a.; 3. Prowadzenie działalności kulturalnej, edukacyjnej, społecznej i formacyjnej dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz organizowanie wymiany międzynarodowej w celu zbliżenia narodów, religii i państw w duchu wzajemnej tolerancji w ramach współpracy europejskiej; 4. Wykorzystanie potencjału zespołu poreformackiego w Węgrowie jako wybitnego zabytku architektury i centrum kulturalnego do aktywizacji lokalnej społeczności oraz kulturalnego, społecznego, turystycznego i gospodarczego rozwoju regionu; 5. Inicjowanie i prowadzenie różnych form działalności kulturalnej, edukacyjnej, społecznej i religijnej we współpracy z organizacjami pozarządowymi, instytucjami, organami administracji rządowej i samorządowej na szczeblu krajowym i międzynarodowym; 6. Integracja lokalnej społeczności w duchu poszanowania wielokulturowego dziedzictwa oraz tradycji historycznych i religijnych Węgrowa; 7. Dbałość o materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe Węgrowa oraz pogranicza mazowiecko-podlaskiego; 8.Propagowanie postaw obywatelskich wśród mieszkańców Węgrowa i okolic oraz kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego; 9. Promocja działalności twórczej oraz aktywności społecznej mieszkańców Węgrowa i okolic, w tym lokalnych organizacji pozarządowych; 10. Promocja walorów kulturowych i turystycznych Węgrowa i pogranicza mazowiecko-podlaskiego ze szczególnym uwzględnieniem zespołu poreformackiego w Węgrowie.

Podczas jednego z ostatnich spotkań została podjęta uchwała, aby nadać tytuł honorowego członka stowarzyszenia ks. kan. Zbigniewowi Latosiemu za opiekę i troskę nad poreformackim zespołem zabudowań. Obecnie stowarzyszenie wspiera merytorycznie starania parafii o pozyskanie funduszy norweskich na rewitalizację klasztoru oraz utworzenie w nim Centrum Dialogu Kultur. Podczas dni Węgrowa 10 sierpnia w Parku Miejskim pod jednym z namiotów członkowie stowarzyszenia prezentowali trójwymiarową wizualizację rewitalizacji klasztoru, a Marek Sobisz na scenie zarysował mieszkańcom miasta idee stowarzyszenia oraz plany na najbliższą przyszłość, jednocześnie zachęcając do wstąpienia w szeregi stowarzyszenia, aby swoją wiedzą i doświadczeniem wesprzeć działania na rzecz wspólnego dobra.

2013-08-20 16:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bliski Wschód potrzebuje dialogu

[ TEMATY ]

pokój

dialog

ONZ

pojednanie

Bożena Sztajner/Niedziela

„Wojny nigdy nie można uznawać za sposób rozwiązywania konfliktów. Jeśli już do niej dojdzie, może ją zwyciężyć tylko pokój, osiągnięty przez negocjacje, dialog i pojednanie” – powiedział na otwartej debacie oenzetowskiej Rady Bezpieczeństwa o sytuacji na Bliskim Wschodzie abp Francis Chullikatt.

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych przytoczył zatrważające liczby, które obrazują skutki konfliktu w Syrii. Niemal 7 mln osób, z których około połowy to dzieci, wymagają natychmiastowej pomocy humanitarnej. Abp Chullikatt zwrócił też uwagę na tragiczny los prawie dwóch milionów tamtejszych uchodźców w Libanie, Jordanie, Iraku, Turcji i Egipcie oraz ponad 4 mln ludzi, którzy stracili swoje domy. Wskazał przy tym, że przedłużający się konflikt syryjski powoduje destabilizację w całym regionie.

CZYTAJ DALEJ

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

2021-09-24 15:25

[ TEMATY ]

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn

Karolina Krasowska

Już jutro w Międzyrzeczu spotkają się mężczyźni z całej diecezji.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 9.30 w międzyrzeckim zamku powitaniem uczestników. O godz. 10.00 dr. hab. Grzegorz Kucharczyk przedstawi wykład zatytułowany "Zachować dziedzictwo narodu ochrzczonego. Nauki z historii". Następnie pielgrzymi przejdą do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie o godz. 12.30 wezmą udział we mszy św. pod przewodnictwem bp. Henryka Wejmana ze Szczecina. Wydarzenie zakończy wspólny posiłek o godz. 14.00.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

wybuch

wulkan

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję