Reklama

„KTÓŻ JAK BÓG…”

Temat tygodnia

Jasna Góra darem Boga dla narodu polskiego

Wpatrzeni w strzelistą wieżę jasnogórską, która kieruje nasz wzrok ku górze, jakby chciała powiedzieć: „Sursum corda!” - W górę serca! - zauważamy, że jest Jasna Góra bardzo ważnym znakiem dla naszego narodu. Punktem, który jaśnieje nam od wielu setek lat. Na najrozmaitsze sposoby przybywali i przybywają tu Polacy, a dzięki Telewizji Trwam i niektórym katolickim rozgłośniom radiowym cały naród o godz. 21, w godzinie Apelu Jasnogórskiego może znaleźć się przed Cudownym Obrazem swojej Królowej. Maryja w swoim świętym znaku wskazuje Jezusa, mówiąc: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (por. J 2, 5). Po takie upewnienie przychodzili zawsze do swojej Pani, Matki i Królowej Polacy, żeby słuchać tego, co mówi Chrystus, a wszystko nam się rozjaśni.

Dlatego Jana Góra jest symbolem kształtującym sumienia i wskazującym drogę. Dlatego taka cisza towarzyszy modlitwie ludzi przed świętym Obrazem Maryi - bo otwierają się wtedy ludzkie oczy i serca, i dokonuje się wewnętrzna przemiana człowieka.

Reklama

Dziś Kaplica Jasnogórska jest bardzo poszerzona o polskie serca na całym świecie. Można by nawet powiedzieć, że to największa kaplica świata. Ten polski dom jest otwarty dla nas codziennie, dla każdego: starszych, młodych, dzieci... A do domu - do domu Matki - idzie się z ufnością i nadzieją, z otwartym sercem i najszczerszą intencją. Jasna Góra jest szczególnym kompasem, który jednoczy nas duchowo i wyzwala najpiękniejsze - czasem pomimo wszystko - uczucia miłości Ojczyzny, a przede wszystkim prowadzi do Matki. Mówił wszak bł. Jan Paweł II, żeby przykładać ucho do murów Jasnej Góry, a usłyszy się, jak bije w niej serce Polski, serce naszego umęczonego Narodu.

Zostaliśmy dziś poddani szczególnej próbie czasu. Problemy gospodarcze, społeczne, zawirowania polityczne i wielki zgiełk medialny powodują, że życie stało się bardzo trudne. Często tracimy z oczu to, co zawsze nas ukierunkowywało - chrześcijańskie zasady życia, zdrowe myślenie, bezkompromisowe zachowanie. Kryzys moralny mocno dotknął również naszą rodzinę, oddalającą się od Kościoła, bagatelizującą wiarę. I ten kryzys - kryzys moralności - jest, myślę, kryzysem najpoważniejszym. Bo bez uczciwości, bez zawierzenia sobie nawzajem, bez zdrowych moralnie zasad konkurencji nie można zbudować ani dobrej gospodarki - także tej światowej - ani dobrego życia społecznego, ani szczęśliwej rodziny.

Jasna Góra jest gwiazdą dla naszego Narodu. Jest naszym domem, w którym rozmawia się o polskich sprawach w duchu największej szczerości i w poczuciu troski o wszystko, co Polskę stanowi. Ten dom trzeba kochać i trzeba jak najczęściej do niego przychodzić. Zapatrzenie się na Jasną Górę powinno stać się troską Polaków - katolików. Gdy wszyscy szukamy oparcia, powinniśmy zauważyć je, niezmienne, w Jasnej Górze, w obliczu Królowej Polski, Matki Słowa. Tam skonstatujemy, że jako Naród jesteśmy wspólnotą ważną dla świata, która musi być wyrazista, a jako pojedynczy ludzie - że jesteśmy Bożymi dziećmi i braćmi Jezusa Chrystusa, mającymi wspólną Matkę.

Cieszmy się więc, że jako Naród mamy taki jasny symbol naszej tożsamości, którym jest Jasna Góra, gdzie króluje Matka Boża Częstochowska, i niech będzie ona miała najważniejsze miejsce w sercach Polaków w kraju i na świecie.

2013-08-20 16:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fatimska monstrancja na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra

Monstrancja Fatimska

Monstrancja Fatimska

Adoracja Najświętszego Sakramentu w tzw. Monstrancji Fatimskiej rozpoczęła się na Jasnej Górze w piątek rano, 28 kwietnia. Monstrancja Fatimska została umieszczona w Kaplicy św. Pawła I Pustelnika (boczna kaplica w bazylice). Najśw. Sakrament w Monstrancji Fatimskiej będzie można adorować do 3 maja, do dnia uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczyste zakończenie adoracji nastąpi w czasie procesji eucharystycznej 3 maja o godz. 18.30.

Monstrancja Fatimska to wotum narodu polskiego dla Matki Bożej Fatimskiej z racji 100-lecia objawień fatimskich. Dar został przygotowany przez Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem i Fundację Aniołów Miłosierdzia. Pomysł stworzenia Monstrancji Fatimskiej poddał ks. Marian Mucha, kustosz Sanktuarium na Krzeptówkach.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję