Reklama

Z kraju

Pielgrzymka radomska

Nieśli krzyż z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu

W 35. Pielgrzymce Diecezji Radomskiej niesiony był w tym roku krzyż usunięty ze ściany Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Pielgrzymka weszła na Jasną Górę 14 sierpnia w Godzinie Miłosierdzia Bożego. Liczyła ponad 7 tys. pielgrzymów. W przeddzień - 13 sierpnia przeciwko zdejmowaniu krzyża wypowiedział się bp Henryk Tomasik we Mstowie k. Częstochowy, gdzie celebrował Mszę św. dla pielgrzymów radomskich. Udzielił im też błogosławieństwa krzyżem, który został zdjęty ze ściany radomskiej komendy.

Tego dnia wieczorem podczas Apelu Jasnogórskiego do sprawy zdejmowania krzyży w Radomiu odniósł się także metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Wyraził opinię, że Krzyż jest ważnym elementem naszego życia i gwarancją spokoju narodu. - Dlaczego pielgrzymi przychodzą z krzyżem? Dlaczego dzisiaj Radom przyniósł krzyż zdjęty z Komendy Miejskiej Policji? - pytał abp Depo i odpowiedział: - Żeby nie było pośród nas wojen, żeby nie było stanów wojennych, żeby nie było okresów błędów i wypaczeń.

Reklama

Biskup radomski Henryk Tomasik i biskup pomocniczy Adam Odzimek wydali oświadczenie w sprawie krzyża usuniętego z budynku Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Stwierdzają, że z bólem przyglądają się przejawom obecnej walki z symbolami religijnymi w naszym kraju. Wyrażają sprzeciw wobec praktyk polegających na zdejmowaniu krzyży w miejscach, w których do tej pory były obecne. „Wyrażamy nadzieję, że ten krzyż wróci na swoje miejsce i będzie pomagał w umacnianiu postaw służby osób zatroskanych o dobro wspólne i porządek społeczny”.

Przypomnijmy, że kilka dni wcześniej grupa radomskich policjantów wystąpiła do szefa mazowieckiej komendy o odwołanie szefa radomskiej policji Karola Szwalbe. Policjanci zarzucają mu m.in. usuwanie krzyży ze ścian Komendy Miejskiej Policji w Radomiu oraz namawianie, by nie uczestniczyli w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę.

Wydano pątnikom 4,5 tys. posiłków

Kuchnia „Niedzieli” dla pielgrzymów

Kuchnia „Niedzieli” dla pielgrzymów - to inicjatywa, którą na okres wakacji po raz kolejny podjął Tygodnik Katolicki „Niedziela. W tym roku blisko 4, 5 tys. pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę posiliło się grochówką z kuchni polowej „Niedzieli”. Porcje ciepłego posiłku otrzymali pątnicy z Rzeszowa, Zamościa, Przemyśla, Lublina i niektóre grupy z 302. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. - To bardzo piękna inicjatywa ze strony „Niedzieli”. W czasie pielgrzymiego utrudzenia taki ciepły posiłek jest bardzo ważny - powiedział „Niedzieli” Mariusz, kwatermistrz z pielgrzymki zamojskiej.

Reklama

- Taki obiad w plenerze, przy specjalnie przygotowanych stołach pod gołym niebem, jest czymś naprawdę wyjątkowym i nie zdarza się często - dodaje pielgrzym z Lublina

- Wyjeżdżając w teren z naszą kuchnią, mamy możliwość spotkania się z pielgrzymami jeszcze przed ich wejściem na Jasną Górę. Pielgrzymi z ogromną wdzięcznością przyjmują dar ciepłego posiłku. To jest także okazja do bezpośredniej rozmowy z utrudzonymi pielgrzymami - podkreśla ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”.

Pomysł zorganizowania kuchni polowej dla pielgrzymów zrodził się już w 2007 r. na trasie pielgrzymki lubelskiej, podążającej na Jasną Górę. W pobliżu Częstochowy z jej uczestnikami spotkał się wtedy ks. Ireneusz Skubiś. Ufundował 400 porcji zupy dla pielgrzymujących przez wiele dni, często bez ciepłego posiłku.

Od pięciu lat posiłki dla pielgrzymów są przygotowywane dzięki kuchni polowej, którą redakcja „Niedzieli” otrzymała od Szwedów. Miało to miejsce w 2008 r. Dyrekcja „Niedzieli” w przerwie rozmowy biznesowej z dyrekcją szwedzkiego koncernu papierniczego SCA miała okazję zaprezentować polski fenomen pielgrzymkowy. Szwedzi, zachwyceni opowieścią o polskim pieszym pielgrzymowaniu, zdecydowali się pomóc utrudzonym pielgrzymom, przekazując kuchnię polową. Kuchnię obsługują i grochówkę gotują na trasie pielgrzymek zmierzających na Jasną Górę pracownicy redakcji „Niedzieli”.

Ks. Mariusz Frukacz

Krótko

Abp Henryk Hoser podtrzymał swoją decyzję o usunięciu ks. Wojciecha Lemańskiego z urzędu proboszcza parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy. Nieposłuszny duchowny zapowiedział, że odwoła się do Stolicy Apostolskiej.

KRRiT nałożyła karę na TVP za skecz jednego z kabaretów, który obraził uczucia religijne, drwiąc m.in. z Ojca Świętego oraz osób wierzących.

W Lublinie zniszczono znak informujący przechodniów, że plac nosi imię Lecha Kaczyńskiego. Do aktu wandalizmu doszło tuż przed 40. miesięcznicą tragedii smoleńskiej.

Sławomir Mrożek, słynny polski pisarz, nie żyje. Zmarł 15 sierpnia br. w Nicei. Miał 83 lata.

Platforma Obywatelska traci swój żelazny elektorat, tzn. młodych, dobrze sytuowanych wyborców z dużych miast. Jej przewaga nad PiS w tej grupie zmalała z 30 do 6 pkt. procentowych.

W samochodzie szefa CBA Pawła Wojtunika zostało odkręcone koło. Organy ścigania podejrzewają próbę zamachu na szefa jednej z najważniejszych służb.

83 referenda odbyły się w całym kraju od początku tej kadencji samorządowej. Skuteczne, to znaczy kończące się odwołaniem władz czy rad, okazały się w 16 przypadkach. Zawsze wtedy, gdy była wystarczająco wysoka frekwencja.

Związek Miast Polskich przygotowuje pozew zbiorowy przeciwko rządowi. Chodzi o 8 mld zł, które gminy tracą z powodu decyzji ministrów i posłów.

Prezydent Bronisław Komorowski 15 sierpnia - w dniu Święta Wojska Polskiego wręczył 9 nominacji generalskich i admiralskich.

W regionie dolnośląskim już wszystkie placówki psychiatryczne zerwały tegoroczny kontrakt z NFZ. Chcą podwyższenia stawki wynoszącej 180 zł dziennie na osobę.

Wieża kościoła Mariackiego w Krakowie wymaga remontu. Prace potrwają do 2014 r. W tym czasie wieża będzie zamknięta.

Ruch Palikota w ostatnim sondażu CBOS zanotował tylko 2 proc. poparcia. Partia od dłuższego czasu balansuje na progu wyborczym lub poniżej.

2013-08-19 14:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Czyżewski o Prymasie Wyszyńskim: nigdy nie uciekał od problemów

2021-09-18 14:38

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

„Prymas zdawał sobie sprawę z tego, że jego odpowiedzialność za kapłanów dotyczy zwłaszcza ich sfery duchowej, życia wewnętrznego” – mówił w sobotę w Gnieźnie ks. prof. Bogdan Czyżewski, patrolog, członek Rady Programowej wydania „Pro memoria” – zapisków Prymasa Tysiąclecia.

Duchowny wygłosił 18 września w katedrze gnieźnieńskiej konferencję poświęconą trosce kard. Wyszyńskiego o powołania i powołanych. Wykład odbył się w ramach odbywającego się w Gnieźnie dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia i przygotowany został w oparciu o wystąpienia i osobiste zapiski kardynała, będące – jak stwierdził ks. Czyżewski – najbardziej wiarygodnym świadectwem jego życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję