Reklama

Aspekty

Nazaretańskie rodziny

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 32/2013, str. 6

[ TEMATY ]

rodzina

wspólnota

Archiwum ks. A. Werstlera

KS. ADRIAN PUT: - Gdybyśmy mieli komuś w kilku słowach powiedzieć, czym jest Ruch Rodzin Nazaretańskich, to na co powinniśmy zwrócić uwagę?

KS. ALEKSANDER WERSTLER: - Ruch Rodzin Nazaretańskich jest międzynarodowym katolickim ruchem apostolstwa rodzin założonym w celu pogłębiania życia Ewangelią oraz komunii z Jezusem Chrystusem przez Maryję w codzienności. Powstał w 1985 r. w Warszawie. Inicjatorem był ks. Tadeusz Dajczer, który wraz z ks. Andrzejem Buczelem i grupą osób świeckich utworzył w Warszawie pierwszą wspólnotę ewangelizacyjną. Poszukiwali oni dróg nieustannego nawracania się, umacniania wiary. Ruch wpisuje się w dzieło nowej ewangelizacji i wezwanie do powszechnego powołania do świętości. Założyciel ruchu sam tak to opisuje: „Kościół zawsze, ale przede wszystkim w czasach dzisiejszych potrzebuje świętych - świętych, którzy według słów bł. Jana Pawła II nigdy się nie starzeją i nie przedawniają, stale pozostają świadkami młodości Kościoła. Nowa ewangelizacja jako nasza odpowiedź na powszechne powołanie do świętości zachęca nas do niezwykłej wędrówki prowadzącej do całkowitego zjednoczenia z Bogiem”. W ciągu dwóch lat ruch rozprzestrzenił się na terenie Polski. Duchowość RRN szybko przyjęła się w Europie i poza nią. Z naszą wspólnotą diecezjalną zaprzyjaźniona jest wspólnota ruchu z Misji Polskiej w Hamburgu.

- W czerwcu Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła statut Ogólnopolskiego Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Po kilu latach intensywnej pracy doszło do kanonicznego zatwierdzenia tego charyzmatu w Kościele. Jakie nowości wprowadzają postanowienia statutu?

- Z wielką radością przyjęliśmy zatwierdzenie przez Episkopat Polski statutu Ruchu Rodzin Nazaretańskich. W czasie rekolekcji wakacyjnych, 8 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu, dziękowaliśmy za ten dar podczas Mszy św., gdzie członkowie ruchu z kilkunastu diecezji z całej Polski modlili się pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka. Zgodnie z sugestią bp. Andrzeja Siemieniewskiego, delegata KEP ds. Ruchu Rodzin Nazaretańskich, statut opisuje rzeczywistość RRN, jego duchowość, historię, jego korzenie, formację, sposób funkcjonowania wykształcony w ciągu 30 lat istnienia. Nowością wprowadzoną przez statut jest to, że ruch ogólnopolski będzie miał charakter federacji ruchów diecezjalnych. Ruch formalnie jest prywatnym stowarzyszeniem wiernych (duchownych i świeckich) i posiada kościelną osobowość prawną.

Reklama

- W lipcu członkowie ruchu z naszej diecezji wzięli udział w rekolekcjach formacyjnych. Jak wyglądają takie rekolekcje i do kogo są kierowane?

- W tym roku rekolekcje letnie Ruchu Rodzin Nazaretańskich odbyły się w pięknej okolicy niedaleko Zakopanego. Formacja rekolekcyjna obejmowała osoby dorosłe i rodziny z dziećmi, które przebywały w Dzianiszu i Witowie oraz młodzież gimnazjalną, licealną, studentów i młodzież pracującą goszczącą w Kirach. W sumie w rekolekcjach wzięło udział ok. 400 osób z rejonu zachodniej Polski. Było to czas pogłębiania życia duchowego poprzez codzienną medytację, Eucharystię, konferencje, grupy dzielenia, Różaniec, adorację Najświętszego Sakramentu, możliwość skorzystania z rozmów duchowych z kapłanami. Nie zabrakło też czasu na górskie wędrówki, pogodne wieczory i inne formy odpoczynku. Specjalnie przygotowany program formacyjny przekazany rodzicom pomagał im w kształtowaniu postawy wiary u dzieci. Był to bardzo cenny czas, którego tak brak w rodzinach. Temat tegorocznych rekolekcji nawiązywał do słów papieża Franciszka z Niedzieli Miłosierdzia: „Nie lękaj się twojej słabości, zaufaj Mi”, które Ojciec Święty włożył w usta Jezusa, patrzącego na Piotra po jego trzykrotnym zaparciu się. W czasie rekolekcji próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, jak z wiarą patrzeć na własne błędy.

- A jak wygląda ruch w naszej diecezji? Kto za niego odpowiada i jaką podejmuje działalność?

- Konferencje z duchowości Ruchu Rodzin Nazaretańskich w naszej diecezji głoszone są w kilku parafiach. Spotkania dotychczas odbywały się m.in. w Głogowie w kaplicy przy kolegiacie, w Gorzowie w parafii pw. św. Maksymiliana i w Zielonej Górze przy parafii pw. Najświętszego Zbawiciela. Spotkania grup parafialnych odbywają się również w Nowej Soli, Kargowej, Świebodzinie, Zbąszynku. Za ruch odpowiada ustanowiony przez biskupa moderator diecezjalny wraz ze wspólnotą kapłanów zaangażowanych w to dzieło. Natomiast ze strony osób świeckich animator diecezjalny. Ruch Rodzin Nazaretańskich podejmuje działalność formacyjną poprzez zachęcanie członków do: uczestnictwa w życiu liturgicznym Kościoła, lektury Słowa Bożego, dokumentów Kościoła i materiałów formacyjnych ruchu, kierownictwa duchowego, spotkań w grupach formacyjnych, rekolekcji, dni skupienia, pielgrzymek.

- Gdyby ktoś pragnął włączyć się w dzieło Ruchu Rodzin Nazaretańskich, to co powinien uczynić?

- W Ruchu Rodzin Nazaretańskich mogą znaleźć swoje miejsce nie tylko osoby żyjące w małżeństwie, ale również osoby samotne, studenci, młodzież pracująca, licealiści i gimnazjaliści oraz dzieci. Duchowość ruchu jest propozycją życia na wzór Świętej Rodziny z Nazaretu, w codzienności odkrywając obecność Pana Boga. Wiele osób weszło do wspólnoty dzięki korzystaniu ze stałego spowiednictwa czy kierownictwa duchowego u kapłanów posługujących w ruchu. Sporo osób trafiło do grupy dzięki lekturze książki ks. Tadeusza Dajczera „Rozważania o wierze”, która zawiera podstawy duchowości naszej wspólnoty. Dobrą okazją do zapoznania się z ruchem są rekolekcje odbywające się dwa razy w roku. Zapraszamy już dziś na rekolekcje zimowe 13-16 lutego 2014 r. do Lichenia. Więcej informacji na temat ruchu można uzyskać na ogólnopolskiej stronie internetowej rrn.info.pl lub u moderatora diecezjalnego ks. Tadeusza Stachury, tel. (95) 731-14-13, albo u animatorów diecezjalnych Ewy i Jerzego Dołęgów, tel. 603-588-982.

2013-08-07 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Program XVII Radomszczańskich Dni Rodziny

29 maja – godz. 11.30: kolegiata św. Lamberta – Msza św. na rozpoczęcie, kazanie pt. „O godne narzeczeństwo” wygłosi ks. Mariusz Foltyński, moderator Ruchu Światło-Życie; Marsz dla Życia i Rodziny – przejście do Parku Świętojańskiego. Godz. 13 – Park Świętojański – piknik rodzinny.

CZYTAJ DALEJ

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję