Reklama

Niedziela Podlaska

„Narodzić się na nowo”

Dzień wspólnoty Ruchu Światło-Życie jest doświadczeniem jedności, wspólną modlitwą i dzieleniem się wiarą. 26 lipca przeżywały go oazy odbywające się w drugim turnusie. Obecne były OND I° z Sarnak, OND II° z Białegostoku, ONŻ II° z Czartajewa i ONŻ III° z Drohiczyna oraz przedstawiciele pierwszego turnusu i inni członkowie ruchu. Ponad 200 osób zebrało się w Czartajewie, by doświadczyć tajemnicy Zesłania Ducha Świętego

Pierwszym punktem było spotkanie z bp. Antonim Dydyczem, który zawsze swoją obecnością podkreśla łączność ruchu z hierarchią Kościoła. Ksiądz Biskup podzielił się doświadczeniem oaz z dawnych lat, wspomniał o prześladowaniach ze strony ówczesnych władz, które boleśnie dotykały ruch, ale nie zdołały go zwyciężyć. Następnie nawiązał do odbywających się w tym czasie Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. Przytoczył słowa Ojca Świętego Franciszka, który mówił o młodzieży jako oknie na świat. Przez okno patrzymy w przyszłość, a patrząc na młodzież zebraną w kościele, możemy mieć nadzieję, że wiara będzie wzrastać.

Reklama

Centralnym punktem dnia wspólnoty była Eucharystia, której przewodniczył ks. dr Jarosław Błażejak, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie. Natomiast homilię wygłosił ks. mgr lic. Dariusz Kucharek. Nawiązując do Liturgii Słowa, omówił w trzech płaszczyznach hasło roku: „Narodzić się na nowo”. Pierwsza płaszczyzna dotyczyła proroctwa Izajasza na temat odrodzenia Jerozolimy. Tak jak Izraelici przeżyli niewolę babilońską i upokorzenia, by wrócić do Pana, tak i my doświadczamy nawrócenia przez wyznanie grzechów i sakrament pokuty. Druga płaszczyzna narodzenia dotyka miłości. Jezus po zmartwychwstaniu trzy razy pytał Piotra o miłość. Narodzić się na nowo to pokochać Chrystusa, aż do oddania życia. Trzecia płaszczyzna to rozmowa z Nikodemem. Usłyszał od Jezusa prawdę, że musi narodzić się z wody i Ducha. Rodzimy się na nowo w chrzcie świętym, w Kościele. Narodzić się na nowo to być człowiekiem świętym i - otwierając się na działanie Ducha - oddziaływać na innych. Do tego właśnie ma prowadzić formacja w Ruchu Światło-Życie.

Następnie po krótkiej przerwie na posiłek odbyło się nabożeństwo odpowiedzialności i misji, któremu przewodniczył ks. Andrzej Witerski. Nabożeństwo jest czasem słuchania Słowa i świadectwa dotyczącego Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, dzieła mającego na celu pomoc osobom zniewolonym poprzez modlitwę i ofiarę całkowitej abstynencji od alkoholu. W krótkiej homilii ks. Andrzej nawiązał do Ewangelii o miłosiernym Samarytaninie. Nowe narodzenie jest wejściem w nową relacje w bliźnim. Miłując Boga, czerpię ze źródła, by kochać innych i siebie. Ukazał nam Jezusa jako dobrego Samarytanina, natomiast my jako Kościół jesteśmy naczyniem, z którego Jezus wylewa oliwę na rany ludzkości. Ta prawda jest źródłem modlitwy wstawienniczej, która obejmuje także czyny miłości. Na tym polega właśnie dzieło Krucjaty, kiedy my pozwalamy Jezusowi działać przez nas. Na koniec nabożeństwa była możliwość złożenia deklaracji krucjaty, w czasie wspólnej modlitwy i śpiewu.

Temat „Narodzić się nowo” będzie obecny w formacji Ruchu Światło-Życie przez cały rok. Będziemy rozważać w naszych wspólnotach, na modlitwie osobistej motyw nawrócenia, narodzenia się do życia. Jednak nie można pozostać tylko na hasłach, bo narodzenie się na nowo prowadzi do głoszenia Słowa całemu światu, „by nieść światło Jezusa Chrystusa Pana i Zbawiciela”.

2013-08-07 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiara i modlitwa

Niedziela łódzka 12/2013, str. 1-2

[ TEMATY ]

wiara

Henryk Tomczyk

Ksiądz Arcybiskup włączył się również w modlitwę, którą poprowadziła wspólnota ewangelizacyjna „Mocni w Duchu”

Ksiądz Arcybiskup włączył się również w modlitwę, którą poprowadziła wspólnota ewangelizacyjna „Mocni w Duchu”

Podczas każdej modlitwy zwracamy się do Trójcy Przenajświętszej, a jednocześnie otwieramy na wezwanie, które kieruje do nas sam Duch Święty - stwierdził abp Marek Jędraszewski, odpowiadając na jedno z pytań zadane podczas trzeciej edycji „Dialogów w katedrze”. Metropolita łódzki odpowiadał na pytania dotyczące wiary i modlitwy, które napłynęły drogą internetową lub zostały złożone do skrzynki pytań w archikatedrze.

CZYTAJ DALEJ

Adoracja to obecność

2021-09-21 20:21

[ TEMATY ]

adoracja

Karol Porwich/Niedziela

„Chrystus w konsekrowanej hostii jest obecny, i my - adorując tę hostię – jesteśmy obecni. Niczym Maryja i Jan stajemy pod krzyżem Pana, czerpiąc siłę z Jego błogosławionej ofiary”- mówił bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła rozpoczynającej peregrynację Monstrancji z Medjugorie.

Od wtorku 21 września w gołdapskiej konkatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego w Monstrancji z Medjugorje. Monstrancja będzie w Gołdapi do środy 29 września a docelowo zostanie wkomponowana w Ołtarz Adoracji w Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy

2021-09-22 07:26

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

PAP

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował też, że bogate kraje - w tym Polska - niewystarczająco solidarnie postąpiły w obliczu pandemii, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii czy Libii.

"To słowo stało się symbolicznym wyznacznikiem naszej polityki, jej ideałem. Gdy mówię solidarność, myślę także o solidarności w kontekście Covid-19. I nie jest to łatwa refleksja. Zwłaszcza pod adresem nas, przywódców bogatego świata, bogatej Północy" - powiedział Duda, wskazując m.in. na nierówny dostęp do szczepionek przeciwko Covid-19. Zaznaczył jednocześnie, że Polskę uważa za część tej bogatej Północy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję