Reklama

Niedziela Częstochowska

„Jak jesteście piękni!”

Oficjalnie Europejskie Forum Młodych „Rio in Częstochowa!” rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Młodzi ludzie z 27 krajów spędzili 5 dni (23-28 lipca) w naszym mieście, by dzielić się wiarą i wspólnie przeżywać Światowe Dni Młodzieży.

Spotkanie zorganizowała międzynarodowa Wspólnota „Emmanuel”, jej członkowie wraz z wolontariuszami przez kilka dni przygotowywali miejsce spotkania na terenie Wyższego Seminarium Duchownego. Głównym miejscem forum był namiot ze sceną na terenie ogrodów seminaryjnych, a jego centralny punkt stanowił obraz figury Jezusa z Rio de Janeiro. Do tego wizerunku nawiązał Metropolita Częstochowski podczas homilii, przypomniał, jak ważne jest osobiste spotkanie z Jezusem Chrystusem, który czeka na każdego z otwartymi ramionami. Abp Depo zachęcał przybyłych, aby dali się prowadzić Jego światłu. Na budowanie jedności pomiędzy osobami z wielu krajów na pewno wpłynął koncert holenderskiej grupy „Jacob’s Ladder”. Chrześcijańska rockowo-popowa muzyka pozwalała się młodym integrować, pokonując nawet bariery językowe. Świadectwo lidera zespołu Carla Von Jagwitz o jego spotkaniu z Bogiem, zmianie życia, o wysiłku wiary i byciu w Kościele. Wieczór zakończył się adoracją Najświętszego Sakramentu. Uczestnicy, pełni wrażeń po intensywnym wieczorze, udali się do swoich miejsc zakwaterowania, aby zebrać siły na kolejny dzień Forum Młodych „Rio in Częstochowa!”.

Reklama

Do odkrywania Bożej miłości zachęcał ks. Robert Sarno z Nowego Jorku - członek Kongregacji ds. Świętych. Jego przekonujące słowa wyjaśniały i przypominały, co to znaczy, że Bóg kocha człowieka. Podczas homilii głoszonej w języku angielskim ks. Sarno podkreślił, że Bóg jest nieskończoną miłością i od nas zależy, czy wybierzemy Jezusa czy Barabasza na swego życiowego przewodnika. Przypomniał, że „Bóg jest siłą, kocha nas i pyta, kogo wybieramy” - Ta miłość musi wychodzić z nas, to współodczuwanie musi mieć swe korzenie w Jezusie Chrystusie, w Synu Ojca. Dziś jesteśmy proszeni o dokonanie wyboru: komu będziemy służyć - mówił ks. Sarno.

Każdego dnia uczestnicy forum mogli odkrywać swoje talenty na zajęciach tanecznych, piłkarskich, origami itp. Podczas warsztatów rozmawiali o tym, „jak nawrócić przyjaciela”, czy „Bóg lubi seks?” lub „jak być świętym?”. Organizatorzy zaprosili młodzież do radosnej i spontanicznej modlitwy uwielbienia. Jeden z dni poświęcony był wspólnej modlitwie, podczas której wszyscy chwalili Boga śpiewem, a nawet tańcem, by wieczorem udać się w procesji ze świecami do serca Częstochowy - kaplicy na Jasnej Górze. Po Apelu Jasnogórskim pozostali jeszcze przed ponad dwie godziny przed Obrazem Najświętszej Maryi Panny, modląc się, śpiewając i w ciszy powierzając swoje sprawy Matce Bożej. „Totus Tuus Maryja” - tymi słowami zakończyło się czuwanie młodzieży Europy i świata w duchowej stolicy Polski. „Wieczór Chwały”, na który składały się: koncerty, świadectwa, muzyka, czuwanie z papieżem Franciszkiem oraz transmisja z Rio de Janeiro, uświetnili muzycy: z Polski: Bęsiu, raper, „stronaB”, i z zagranicy: „UnderTrees”, zespół muzyczny łączący Francję, Słowację i Wybrzeże Kości Słoniowej, oraz OhMy - rockowi muzycy z Czech.

Europejskie Forum Młodych 2013 odbywało się równolegle ze Światowymi Dniami Młodzieży w Rio de Janeiro i zakończy się 28 lipca. Ostatniego dnia forum jego uczestnicy wysłuchali konferencji Martina Fenkarta z Austrii, odpowiedzialnego za Wspólnotę „Emmanuel” w Europie, który podkreślił, że cechą szczególną Wspólnoty „Emmanuel” jest modlitwa, zwłaszcza adoracja. - Przychodzimy na nią w ciszy, patrzymy na Jezusa, a On na nas - mówi. - W naszym statucie jest zapisane, aby służyć biednym, papież Franciszek pokazuje nam najlepiej, jak żyć w taki sposób. Współodczuwanie jest drugą cechą naszej wspólnoty. Trzecim punktem jest misja.

„Rio in Częstochowa!” było czasem pełnym modlitwy, koncertów, świadectw, muzyki. W trakcie Forum odbyło się także czuwanie z papieżem Franciszkiem dzięki transmisji z Rio de Janeiro.

2013-08-07 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ferie z Prymasem Wyszyńskim

Niedziela podlaska 11/2020, str. VI

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

młodzi

ferie

Archiwum parafii

W kościele w Zuzeli, miejscu chrztu Sługi Bożego

W kościele w Zuzeli, miejscu chrztu Sługi Bożego

Śladami Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego podróżowała dosłownie i w przenośni 40-osobowa grupa młodych pod opieką i z inicjatywy ks. Sylwestra Grzeszczuka.

Dzięki współpracy parafii klasztornej w Węgrowie z Urzędem Miasta dzieci i młodzież w dniach od 10 do 14 lutego wzięły udział w warsztatach historycznych w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Dotyczyły one życia i zasług Prymasa. Dzięki nim młodzi podróżnicy poznali trudną historię tego wielkiego Polaka. Zwiedzili również pod kierunkiem profesjonalnego przewodnika miejsca w Warszawie związane z Prymasem Tysiąclecia. Rozpoczęli od wizyty w warszawskiej bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, w okolicach której kard. Wyszyński wspierał działania powstańcze i której powojenną odbudowę organizował, nadzorował i aranżował. Odwiedzili również miejsce pośmiertnego spoczynku Prymasa. Następnie przeszli ze Starego Miasta na pl. Piłsudskiego – miejsca pamiętającego celebrowane tu Msze św. zarówno przez Prymasa, jak św. Jana Pawła II, a dziś oczekujące go na wielkie wydarzenie – beatyfikację Prymasa.

CZYTAJ DALEJ

Tak dla życia i rodziny

2021-09-19 21:02

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

marsz dla życia i rodziny

Karol Porwich/Niedziela

– Dar życia otrzymujemy od Boga jako akt współpracy między miłością ludzką a miłością Boga, Stwórcy i Odkupiciela. Dziś dziękujemy Bogu za dar życia i stajemy się wyznawcami Boga, który jest życiem – mówił abp Wacław Depo 19 września na zakończenie Marszu dla Życia i Rodziny w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

„Młodzi za życiem”, „Dziękujemy za rodzinę”, „Dziękujemy, że jesteś Mamą” czy „Dziękujemy, że jesteś Tatą” – to tylko wybrane hasła, które nieśli ubrani na biało uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję