Reklama

Na Zielną do Ludźmierza

Niedziela Ogólnopolska 32/2013, str. 26-27

Marcin Konik-Korn

Ks. prał. Tadeusz Juchas – kustosz sanktuarium w Ludźmierzu

Ks. prał. Tadeusz Juchas – kustosz sanktuarium w Ludźmierzu

Któż z nas nie zachwyca się sierpniowymi łąkami, obsypanymi ziołami i polnym kwieciem? Już niedługo bukiety przygotowane o poranku przyniesiemy do kościoła, by w ten sposób uczcić Matkę Bożą, zwaną Zielną. Tegoroczne obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w sposób szczególny będą przeżywać górale i pielgrzymi Skalnego Podhala. W ludźmierskim sanktuarium Matki Bożej Gaździny Podhala trwają przygotowania do jubileuszu 50-lecia koronacji cudownej figury Maryi, co miało miejsce 15 sierpnia 1963 r.

Wydarzyło się

- Rok Jubileuszowy rozpoczął się 15 sierpnia 2012 r. - mówi ks. prał. Tadeusz Juchas, kustosz sanktuarium. - Od tej pory w naszym sanktuarium przeżywaliśmy wiele ważnych wydarzeń związanych z rocznicą. W październiku odbyła się Gwiaździsta Pielgrzymka Podhala, Orawy i Spisza „W obronie Krzyża i wiary” - w obronie wolności słowa oraz TV Trwam. Było to wielkie świadectwo wiary! Również w październiku zorganizowaliśmy wraz z Podhalańską Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Targu, Fundacją Jana Pawła II, Ośrodkiem Dokumentacji i Studium Pontyfikatu w Rzymie oraz Papieskim Uniwersytetem Jana Pawła II w Krakowie sympozjum naukowe pt. „Maryja w wierze Kościoła i w życiu narodu”. Było to niezwykle ciekawe wydarzenie, wygłoszone referaty ukazały bogactwo materiału teologicznego, historycznego, literackiego dotyczącego kultu Matki Bożej Ludźmierskiej. Niezwykle doniosłym wydarzeniem była pielgrzymka biskupów polskich, zgromadzonych na dorocznych rekolekcjach Episkopatu Polski w Księżówce w Zakopanem. Warto również dodać, że nasze obchody wyszły poza teren sanktuarium - w przeddzień inauguracji Roku Jubileuszowego do Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Łagiewnikach została przewieziona kopia figury Matki Bożej Ludźmierskiej. Umieszczono ją w Kaplicy Podhalańskiej. To taki piękny papieski akcent naszego jubileuszu... - mówi Ksiądz Kustosz.

Kult Gaździny Podhala

Reklama

Historia kultu Matki Bożej Ludźmierskiej sięga XVIII wieku, kiedy to figura Madonny z Dzieciątkiem umieszczona była w bocznym ołtarzu świątyni. Coraz liczniejsze cuda i łaski wypraszane przez wstawiennictwo Maryi sprawiły, że w roku 1776 figura została przeniesiona do ołtarza głównego. Z czasem kościół w Ludźmierzu stał się najważniejszym sanktuarium Skalnego Podhala. Kult Matki Bożej Ludźmierskiej znany jest też w 15 miejscach w Polsce i na świecie (m.in. w Betlejem, Munster (Indiana) - w USA, Brampton i Vancouver - w Kanadzie, Alcarrizos - na Dominikanie, Rio de Janeiro - w Brazylii).

Sama figura Matki Najświętszej pochodzi z pierwszej ćwierci XV wieku. Rzeźba, według ustaleń o. Augustyna Ciesielskiego OCist, została wykonana najprawdopodobniej z drzewa lipowego polichromowanego farbami temperowymi na podkładzie kredowym; jej wysokość wynosi 125 cm. Na lewym ramieniu Maryi znajduje się Dzieciątko Jezus. W prawej ręce Maryja trzyma berło.

Symbolicznie

Z berłem Maryi łączy się wydarzenie, które miało miejsce właśnie przed 50 laty. Po uroczystościach koronacyjnych czterech biskupów miało pobłogosławić zebranych wiernych cudowną figurą Ludźmierskiej Madonny. Kiedy podnieśli feretron, na którym stała figura, z ręki Maryi wypadło berło, które uchwycił w locie bp Karol Wojtyła. To wydarzenie z czasem zaczęło być interpretowane jako zapowiedź dalszych losów bp. Wojtyły, wybranego 15 lat później na papieża.

Album

Reklama

Trzeba pamiętać także, że uroczystości koronacyjne odbywały się w trudnych czasach komunizmu. Wiele relacji z ich przebiegu można dziś odnaleźć w... aktach SB. Owe archiwalia stały się dla współczesnych historyków ważnym świadectwem tych wydarzeń. Wykorzystał je także Władysław Józef Skalski, przygotowując specjalny jubileuszowy album: „Koronacja. Ludźmierz 15 VIII 1963”, w którym znajdziemy wiele ciekawych materiałów oraz unikatowe zdjęcia z uroczystości koronacyjnych. Fotografie można obejrzeć także w Ludźmierzu na wystawie plenerowej, przygotowanej obok sanktuarium z okazji jubileuszu.

Zaproszenie

Ks. Tadeusz Juchas, kustosz ludźmierskiego sanktuarium, zaprasza wszystkich na uroczystości jubileuszowe, które poprzedzają rozpoczęte 6 sierpnia Dni Maryjne. 11 sierpnia o godz. 19 w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym odbędzie się widowisko plenerowe autorstwa Franciszka Łojasa-Kośli - opera góralska w 4 odsłonach pt. „Jan Paweł II na Podhalu” w wykonaniu śpiewaków z Podhala i Chicago.

Czas wakacji sprzyja pielgrzymowaniu. Warto więc, jeśli tylko możliwości pozwolą, nawiedzić piękne podhalańskie sanktuarium, powierzając ludźmierskiej Madonnie nasze troski i radości oraz tych, których kochamy...

* * *

Odpust jubileuszowy

Ludźmierz
14-15 sierpnia 2013 r.

14 sierpnia
18.00 - Msza św. na zakończenie Nowenny - kard. Franciszek Macharski
20.00 - Msza św. wigilijna
21.00 - Apel Jasnogórski
22.00 - Droga Krzyżowa za zmarłych czcicieli i dobroczyńców MBL
23.00 - Rozstrzygnięcie XXI Konkursu Poezji Religijnej
00.00 - Msza. św. celebrowana przez bp. Jana Szkodonia, który obchodzi srebrny jubileusz sakry biskupiej, wraz ze srebrnymi jubilatami sakramentu kapłaństwa

15 sierpnia
7.00 - Eucharystia w bazylice, celebrowana przez neoprezbiterów
9.00 - Msza św. przy ołtarzu polowym, celebrowana przez kustoszy sanktuariów MBL
11.30 - Jubileuszowa Suma odpustowa - pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza
17.30 - Nieszpory
18.00 - Msza św. w bazylice na zakończenie jubileuszu - ks. dr Andrzej Dobrzyński
21.00 - Apel Jasnogórski
Zasłonięcie cudownej figury Matki Bożej Ludźmierskiej

Transmisję uroczystości jubileuszowych na żywo będzie przekazywać TV Trwam.

Więcej na: www.mbludzm.pl.

2013-08-05 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce ogłoszenie daty ŚDM w Lizbonie

2021-09-19 20:08

facebook.com/sandomierzSDM

4 października Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 ogłosi dokładne daty spotkania młodych. W najbliższym czasie spodziewana jest też publikacja papieskiego orędzia na tegoroczny ŚDM, obchodzony w diecezjach na całym świecie.

Jak poinformował Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023, w poniedziałek 4 października zostanie ogłoszona data spotkania młodych, oraz poprzedzających go Dni w Diecezjach, które od 1997 r. towarzyszą temu wydarzeniu. Hasłem spotkanie, które odbędzie się latem 2023 r. w stolicy Portugalii, są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Do tej pory organizatorzy opublikowali oficjalny hymn spotkania (którego polska wersja pt. "Powietrze już drga" została zaprezentowana w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie) oraz modlitwę przygotowującą do spotkania. Oprócz daty, duszpasterstwa młodych na całym świecie czekają także na ogłoszenie patronów tej edycji ŚDM oraz miejsc głównych celebracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję