Reklama

Oto kapłan wielki

Gdy odchodził na emeryturę, zapewnił o swojej więzi z Kościołem lokalnym. - Będę służył diecezji modlitwą i, według potrzeb i możliwości, posługą biskupią - zapowiedział

Niedziela Ogólnopolska 32/2013, str. 18

archiwum "Niedzieli Legnickiej"

Bp Tadeusz Rybak

Bp Tadeusz Rybak

Jubileusz biskupa seniora diecezji legnickiej Tadeusza Rybaka skłania do wspomnień i podsumowań. Wskazówką niech będzie jego postawa z dnia, kiedy odchodził na emeryturę. Dziękował wówczas Bogu, Matce Najświętszej i wszystkim świętym patronom za wspieranie w niezwykle ważnym okresie tworzenia struktur i budowania fundamentów pod przyszłość diecezji. Przeprosił też za wszystkie słabości i grzechy oraz wyraził wdzięczność wszystkim diecezjanom, a zwłaszcza duchowieństwu diecezjalnemu i zakonnemu. Obiecał nadal troszczyć się o umacnianie wiary i polskości, o wzrost Kościoła świętego na Dolnym Śląsku i w Ojczyźnie.

Chrystus zwycięży

Przeglądając dokumentację pracy duszpasterskiej biskupa seniora, można się przekonać o jego wielkiej wrażliwości kapłańskiej. Odwiedzał chorych, zachęcał do pracy charytatywnej, bierzmował więźniów, poświęcał czas najuboższym. Z tymi ostatnimi spotykał się przy okazji Wigilii i Wielkanocnego Poranku. Każdego roku przybywało uczestników tych wyjątkowych spotkań. Wzywał do poszanowania wartości chrześcijańskich, ludzkiego życia, godności każdego człowieka i szacunku dla rodziny. Nawoływał do jedności z Chrystusem i między sobą. - Trzeba, żebyśmy stanowili jedno w naszych rodzinach, społeczeństwie polskim, ale także by ludzie stanowili jedność w całej Europie i świecie - mówił.

Reklama

Zdaniem bp. Rybaka, dużą szansą było włączenie Polski w struktury europejskie. Jak jednak zauważył, istnieją niebezpieczne prądy przychodzące do nas tym łatwiej, że granice są otwarte. - Obok nurtów prawdziwie patriotycznych spotykamy się z nowym fundamentalizmem ateistycznym i neoliberalizmem. Prądy, które do nas docierają, są groźne dla budowania przyszłości, bo sprzeciwiają się fundamentalnym zasadom, które nazywamy prawem naturalnym, a które ujęte są w 10 Bożych przykazaniach - przestrzegał.

Chętnie też wypowiadał się o najbardziej palących problemach współczesnego społeczeństwa polskiego. - Wobec dramatycznej sytuacji demograficznej Europy i Polski, w których więcej ludzi umiera, niż przychodzi na świat, trzeba wołać o opiekę nad matkami noszącymi pod sercem życie ludzkie, a nie o coraz szerszą możliwość zabijania tego życia. Tak się dzieje, kiedy ludzie odchodzą od prawa natury i tego, co jest fundamentem dobrego budowania przyszłości człowieka - wołał biskup legnicki.

Jego wypowiedzi nie odnosiły się jednak tylko do spraw społecznych. Największą troską hierarchy było zbawienie swych wiernych. Tak mówił o modlitwie codziennej: „Ona pomaga nam być świadomym tego, że Bóg kocha każdego z nas i zależy Mu na każdym człowieku. Zależy Mu także, aby każdy z nas był człowiekiem, który ceni swoją godność i postępuje w sposób godny człowieka”.

Reklama

O swoim powołaniu mówił: „Pan Bóg okazał nam wielkie zaufanie, że powołał nas i obdarzył posłannictwem kapłańskim w tamtych trudnych dla Kościoła czasach. Był to czas reżimu stalinowskiego, który wydał bezpośrednią walkę Kościołowi katolickiemu. Przyjmowaliśmy święcenia ze świadomością, że tę walkę z Kościołem odczujemy w naszej posłudze, tak jak odczuwali ją już wtedy szykanowani i aresztowani księża, siostry zakonne wyrzucane z miejsc, gdzie pełniły swoje posłannictwo, jak odczuwało całe katolickie społeczeństwo. Szczególnym znakiem ateizacji naszego narodu było usuwanie religii ze szkół i z życia społecznego. Ale przyjmowaliśmy święcenia z nadzieją, że żyjący Chrystus i Jego Kościół zwycięży.

Na drogach powołania

Bp Tadeusz Rybak urodził się 7 listopada 1929 r. w Milanówku k. Warszawy. Tam też ukończył szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące. W 1948 r. wstąpił do Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie otrzymał 2 sierpnia 1953 r. z rąk bp. Franciszka Sonika. Po święceniach pracował w duszpasterstwie, pełniąc obowiązki wikariusza w parafiach: pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie, św. Stanisława i św. Doroty we Wrocławiu oraz św. Stanisława Biskupa w Świdnicy. W latach 1956-57 pracował w Instytucie Katechetycznym w Trzebnicy-Będkowie. W 1957 r. rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, które ukończył, uzyskawszy tytuł doktora teologii, w 1962 r.

Od 1 września 1962 do 1977 r. był wicerektorem Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu oraz wykładowcą teologii dogmatycznej i liturgiki. W tym samym czasie był członkiem Komisji Episkopatu ds. Seminariów Duchownych oraz członkiem Rady Duszpasterskiej i Komisji Liturgicznej Archidiecezji Wrocławskiej. W 1969 r. został mianowany kapelanem honorowym Ojca Świętego. 28 kwietnia 1977 r. Paweł VI mianował go biskupem tytularnym Benepoty i ustanowił biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej. Sakrę biskupią otrzymał 24 czerwca 1977 r. w katedrze wrocławskiej z rąk abp. Henryka Gulbinowicza. 1 lipca tego samego roku bp Rybak został wikariuszem generalnym arcybiskupa wrocławskiego. W 1978 r. został także członkiem Kapituły Metropolitalnej Wrocławskiej, a w 1982 r. jej prepozytem. Od 1983 r. był przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego. W tym czasie Komisja przygotowywała niemal wszystkie księgi liturgiczne, jakimi posługujemy się obecnie w Polsce. 25 marca 1992 r. Ojciec Święty Jan Paweł II ustanowił go pierwszym biskupem diecezji legnickiej. Uroczysty ingres do katedry legnickiej odbył się 24 maja 1992 r.

2013-08-05 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję