Reklama

„Obrona Częstochowy” Jadwigi Janczewskiej

Niedziela Ogólnopolska 32/2013, str. 14

Zbignew Miszczak

To kolejna cenna inicjatywa zrealizowana w ostatnim czasie całkowicie społecznie przez Towarzystwo im. Henryka Sienkiewicza i jego prezesa - prof. Lecha Ludorowskiego dla dobra kultury polskiej. Po rewelacyjnym polsko-hiszpańskim wydaniu Sienkiewiczowskiego reportażu o korridzie „Walka byków”, opublikowaniu odkrywczej monografii na temat rodziny macierzystej noblisty pt. „W familiarnym kręgu Henryka Sienkiewicza”, wzniesieniu religijnego pomnika ku czci matki autora „Quo vadis”, ukończeniu wyjątkowo trudnej edycji bibliofilskiej „Trylogii” w ozdobnym etui (o czym „Niedziela” obszernie informowała w poprzednich latach) wyszła w druku opatrzona wstępem historyczno-literackim, objaśnieniami, analizą tekstu w posłowiu oraz fotokopiami dzieł plastycznych ze zbiorów klasztoru jasnogórskiego i roczników dawnej prasy „Obrona Częstochowy” Jadwigi Janczewskiej (1856 - 1941).

Co ciekawe, „Opowiadanie z czasów wojny szwedzkiej zaczerpnięte z powieści pt. «Potop»”, jak głosi podtytuł, ukazuje się z nazwiskiem jego autorki po raz pierwszy. Przed ponad wiekiem było wydane nakładem Gebethnera i Wolffa dwukrotnie (1897, 1902), ale pod kryptonimem, który spowodował, że książkę tę przypisywano innej adaptatorce dzieł Sienkiewicza. „W katalogu Biblioteki Narodowej w Warszawie do dzisiaj «Obrona Częstochowy» figuruje jako utwór Janiny Sedlaczkówny” - wykazuje w posłowiu dr Anna Wzorek. To także „pierwsze wydanie ilustrowane reprodukcjami malarstwa historycznego” - stwierdza we Wstępie inicjator przedsięwzięcia wydawniczego prof. Ludorowski. A malowali heroiczną wiktorię obrońców Jasnej Góry z ojcem Augustynem Kordeckim na czele wielcy artyści: Jan Matejko, Piotr Stachiewicz czy poeta i rysownik Cyprian Kamil Norwid.

Reklama

„Habent sua fata libelli”. I ta książka ma swą historię - zagadkową. Otóż wydawcy w 1888 r. złożyli Sienkiewiczowi obliczoną na szybki i znaczny zysk propozycję przetworzenia jasnogórskiej części „Potopu” na opowieść dla ludu i wydania jej w osobnej książce. Dlaczego pisarz nie podjął się tego zadania sam i powierzył je szwagierce Jadwidze, dlaczego ona pracowała nad adaptacją aż prawie 2 lata, a książka ukazała się dopiero w 1897 r. - wyjaśnia w ciekawie napisanym Wstępie prof. Ludorowski.

„Marcinek”, jak żartobliwie i pieszczotliwie nazywał „Obronę Częstochowy” Sienkiewicz od imienia głównego bohatera Marcina Otręby, „włościanina spod Częstochowy, chłopa poczciwego a odważnego”, został dobrze przyjęty przez krytyków tej miary, co Władysław Bogusławski i prof. Stanisław Tarnowski. I dziś ta - zdaniem prof. Ludorowskiego - najlepsza adaptacja „Potopu” nie tylko nic nie straciła na swej atrakcyjności, ale jeszcze zyskała dzięki nadaniu jej nowego i pięknego kształtu edytorskiego.

„Obrona Częstochowy” zasługuje na uwagę szerokiej rzeszy czytelników, jest bowiem wartościową i wzruszającą lekturą dla każdego. Gorąco polecamy ją wszystkim na wakacje. Książkę można zamówić w Wydawnictwie „Polihymnia” (tel. 81-746-97-17).

2013-08-05 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

26 września odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2021-09-22 11:54

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 26 września br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych się nie odbyło.

CZYTAJ DALEJ

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję