Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 32/2013, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piesza Pielgrzymka Góralska

Przyszli rozmodleni, rozśpiewani ludzie gór

Górale przybyli na Jasną Górę 31 lipca. 1100 pielgrzymów wędrowało w 4 grupach: Bachledówka, Nowy Targ, Rabka i Orawa. W czasie 9 dni pokonano 180 km. Przewodnikiem całej pielgrzymki był o. Marcin Miłek, paulin z Bachledówki. W posłudze wspierało go 18 kapłanów, 8 kleryków i 10 sióstr zakonnych. Hasłem pątniczego szlaku były słowa: „Panie, przymnóż nam wiary”. Najmłodszym pątnikiem była 2-letnia Ola, najstarszym - 76-letnia pani Marianna.

- Wiadomo, że górale jako grupa ludzi są grupą bardzo rozmodloną i bardzo pobożną. Na Jasną Górę wchodzą w swoich tradycyjnych strojach góralskich i z tradycyjną góralską pieśnią. Miał miejsce także tradycyjny taniec powitalny. Grupę z Rabki wprowadziło pod Szczyt dwóch przewodników na koniach. To jest symbol wielkiego szacunku - mówi o. Marcin Miłek. - W całej drodze pielgrzymiej nie brakuje gwary i śpiewów góralskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymi uczestniczyli w uroczystej Mszy św. odprawionej pod jasnogórskim Szczytem. Eucharystii przewodniczył krakowski biskup pomocniczy Jan Szkodoń.

Reklama

- Wasze pielgrzymowanie wyrosło z wiary waszych serc, wyrosło z wiary waszych rodzin, waszych parafii. Pielgrzymka jest wyznaniem wiary, jest przypomnieniem bliźnim, światu, że jest Bóg, jest wieczność. Pielgrzymując, umacnialiście swoją wiarę, przepraszaliście za słabość wiary u siebie i u innych. Modlicie się, byście mogli być odważnymi i gorliwymi świadkami wiary - zauważył w homilii bp Szkodoń.

Pielgrzymka z diecezji bydgoskiej

„Być solą ziemi”

Pielgrzymi z diecezji bydgoskiej dotarli do jasnogórskiego sanktuarium 31 lipca. Ok. 900 osób wędrowało w 11 grupach. Trasa liczyła od 330 do 420 km, które pielgrzymi pokonali w ciągu 11-13 dni. Hasłem tegorocznych rekolekcji w drodze były słowa: „Być solą ziemi”.

- Chcemy stać się Bożym smakiem dla siebie nawzajem, dla siebie osobiście, ale także dla tych, których spotykamy na drodze naszego pielgrzymowania - wyjaśnił ks. Jacek Salwa, kierownik pielgrzymki. - Pielgrzymka to wspaniały czas, aby pokazać młodzieży treść programu duszpasterskiego przełożonego na formę rekolekcji - mówił.

Piesza Pielgrzymka Tyska

Pielgrzymowali ze słowami: „Panie, przymnóż nam wiary”

W 31. Pieszej Pielgrzymce Tyskiej pielgrzymowało 285 osób. W czasie 4 dni pielgrzymi pokonali trasę 100 km. Na Jasną Górę dotarli 27 lipca. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Panie, przymnóż nam wiary”. - Ze względu na Rok Wiary chcieliśmy zastanowić się nad tym, jak na śląskiej ziemi, z pomocą Maryi, szerzyć dalej nową ewangelizację i wiarę, która jest uwierzeniem, ale także zawierzeniem Matce Bożej - wyjaśniał ks. Stefan Nowok, przewodnik pielgrzymki.

Apostolat Maryjny

Noszą cudowny medalik

Reklama

Pod hasłem: „Maryja wzorem wiary” w dniach 26-27 lipca na Jasnej Górze odbywała się 33. Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego. Uczestniczyło w niej ok. 5 tys. osób. Były to osoby, które osobiście doznały szczególnych łask za przyczyną Cudownego Medalika i na co dzień zaangażowane są w propagowanie noszenia medalika z wizerunkiem Maryi jako znaku wiary chrześcijańskiej i pobożności maryjnej. Centralne uroczystości odbyły się 27 lipca. Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył bp Tadeusz Rakoczy z diecezji bielsko-żywieckiej, który w tym roku obchodzi złoty jubileusz kapłaństwa. Z tej okazji cała wspólnota Apostolatu Maryjnego, wraz z o. Sebastianem Mateckim, podprzeorem Jasnej Góry, złożyła jubilatowi życzenia.

- Wiara nie może być na marginesie życia - wiedza i świadomość mogą być bezowocne. Wasz charyzmat, oddanie się Matce Bożej i szerzenie kultu i miłości do Niej są wyrazem tego, że pragniecie iść jeszcze bardziej w głąb naszej wiary, by ona kształtowała wasze życie na wszystkich drogach - mówił w homilii bp Rakoczy. Podczas Mszy św. nastąpiło uroczyste przyjęcie kandydatów do Stowarzyszenia Cudownego Medalika.

Pielgrzymka z Zaolzia

Polacy i Czesi razem

Piesza Pielgrzymka z Zaolzia dotarła na Jasną Górę 25 lipca. 230 pątników wędrowało pod hasłem: „Maryja - Matka nowego życia”. Z założenia jest to pielgrzymka Polaków z Zaolzia, ale uczestniczą w niej także Czesi. Dlatego modlitwy, nabożeństwa i Msze św. odprawiane są zarówno w języku polskim, jak i czeskim. Trasę liczącą 162 km pielgrzymi pokonali w ciągu 6 dni. Pod jasnogórskim sanktuarium do pielgrzymów z Zaolzia dołączyli uczestnicy pielgrzymek: rowerowej (33 kolarzy), autokarowej (50 osób), a także motocyklowej.

Opiekunami duchowymi pieszej pielgrzymki byli ks. Piotr Oskwarek oraz o. Efraim Kostrzewa, franciszkanin z Cieszyna.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-08-05 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

List KEP z okazji 40. rocznicy wizyty Jana Pawła II w rzymskiej Synagodze Większej

2026-03-21 18:26

[ TEMATY ]

KEP

św. Jan Paweł II

judaizm

Vatican Media

Wizyta Jana Pawła II w rzymskiej Synagodze Większej 13 kwietnia 1986 r.

Wizyta Jana Pawła II w rzymskiej Synagodze Większej 13 kwietnia 1986 r.

13 kwietnia br. minie czterdzieści lat od dnia, gdy biskup Rzymu, następca św. Piotra, po raz pierwszy od czasów apostolskich przekroczył próg żydowskiego domu modlitwy – przypominają biskupi w Liście Konferencji Episkopatu Polski z okazji 40. rocznicy wizyty Jana Pawła II w rzymskiej Synagodze Większej.

Biskupi zaznaczyli w Liście, że wizyta w rzymskiej Synagodze nie byłaby możliwa, gdyby nie przyjęcie przez Sobór Watykański II, 8 października 1965 roku, deklaracji „Nostra aetate” („W naszych czasach”), mówiącej o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich. „Znalazły się w niej słowa, które stały się punktem zwrotnym w stosunkach między Kościołem katolickim a Żydami i judaizmem. Do nich właśnie odniósł się św. Jan Paweł II w swoim przemówieniu w rzymskiej synagodze” – przypominają biskupi i cytują je: „Po pierwsze, Kościół Chrystusowy odkrywa swoją więź z judaizmem, wgłębiając się we własną tajemnicę. Religia żydowska nie jest dla naszej religii zewnętrzna, lecz w pewien sposób wewnętrzna. Mamy zatem z nią relacje, jakich nie mamy z żadną inną religią. Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i w pewien sposób, można by powiedzieć, naszymi starszymi braćmi”.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Papież na „Anioł Pański”: tylko Bóg ugasi nasze wewnętrzne pragnienie

2026-03-22 12:16

[ TEMATY ]

Anioł Pański

Papież Leon XIV

Vatican Media

Nic, co skończone, nie zdoła ugasić naszego wewnętrznego pragnienia, bowiem zostaliśmy stworzeni dla Boga i nie zaznajemy pokoju, dopóki nie spoczniemy w Nim - powiedział Leon XIV w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Papież odmówił ją z wiernymi zgromadzonymi na Placu św. Piotra w Watykanie.

W dzisiejszą, V Niedzielę Wielkiego Postu w liturgii czytana jest Ewangelia o wskrzeszeniu Łazarza (por. J 11, 1-45).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję