Reklama

Ze świata

Bangladesz

„Bomba zegarowa”

Pomoc Kościołowi w Potrzebie alarmuje: „Bangladesz to bomba zegarowa, która w każdej chwili może wybuchnąć. To biedny kraj z bardzo poważnymi problemami społecznymi, gdzie czynniki religijne często są wykorzystywane do politycznej manipulacji”. Bangladesz odwiedziła niedawno Véronique Vogel z sekcji azjatyckiej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Ludność Bangladeszu jest w większości muzułmańska. Ciągle utrzymują się tam niepokojące napięcia na tle religijnym, a grupy radykalnych islamistów domagają się przyjęcia ustawy o bluźnierstwie. Może to stać się pretekstem do uderzania w mniejszości religijne.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie została poruszona listem otrzymanym od bp. Sebastiana Tudu. Ordynariusz diecezji Dinajpur jest zaniepokojony bezpodstawną agresją wobec chrześcijan. Wspomina m.in. atak sprzed ponad miesiąca na seminarium międzydiecezjalne w Bulakipur i trzy okoliczne miejscowości, w których wyznawcy Chrystusa stanowią większość.

Francja

Wspólnota Błogosławieństw w Lourdes

Reklama

W dniach 2-8 lipca br. członkowie Wspólnoty Błogosławieństw i setki pielgrzymów, którzy do nich dołączyli, uczestniczyli w międzynarodowym spotkaniu w Lourdes. Miało ono w tym roku charakter wyjątkowy, bo z okazji jubileuszu 40-lecia przybyli na nie członkowie z blisko 30 krajów: od Chin aż po Stany Zjednoczone, z Afryki, Bliskiego Wschodu, a zwłaszcza z Europy.

„Przez Maryję idźcie do Chrystusa i głoście Dobrą Nowinę wszelkiemu stworzeniu” - te słowa wypowiedziane przed laty przez bł. Jana Pawła II, stały się myślami przewodnimi czterodniowych rozważań.

Jednocześnie, dzięki relikwiom, jakie Wspólnota uzyskała dla sanktuarium przed dwoma laty, a które znajdują się obecnie w kaplicy Najświętszego Sakramentu bazyliki św. Piusa X, wszyscy byli świadomi Jego szczególnej obecności w Lourdes; odczuwali, że błogosławiony Jan Paweł II spogląda z miłością na nich „z okna w niebie” i wspiera modlitwami ich rekolekcyjne spotkanie.

Reklama

W ostatnim dniu spotkania została odprawiona Msza św. wotywna o Duchu Świętym, który udzieliwszy każdemu szczególnych charyzmatów, posyła wszystkich członków Wspólnoty na cały świat, aby głosili wszędzie wspaniałości, jakie tu w Lourdes widzieli na własne oczy i słyszeli na własne uszy; to znaczy, aby głosili Dobrą Nowinę o królestwie Bożym.

Ks. Jan Robakowski, Lourdes

Góra Athos

Bunt trwa

Prawosławni mnisi z góry Athos, zbuntowani przeciw ekumenicznym kontaktom Konstantynopola z katolikami, nadal nie chcą opuścić klasztoru Esfigmenu. 29 lipca zabarykadowana grupa ok. 20 zakonników wypędziła kamieniami i butelkami z benzyną greckich komorników i policjantów, którzy mieli wyegzekwować nakaz eksmisji.

Mający 1000 lat klasztor Esfigmenu jest jednym z 20 monasterów góry Athos, która należy terytorialnie do Grecji, ale kościelnie podlega patriarsze Konstantynopola. Mnisi z tego klasztoru weszli w konflikt z nim w 1967 r., gdy do ówczesnego patriarchy Atenagorasa I przybył z wizytą papież Paweł VI. Oskarżyli wówczas swego zwierzchnika o zdradę prawosławia. W 2002 r. patriarcha Bartłomiej I uznał wspólnotę Esfigmenu za nielegalną i nakazał jej mnichom opuszczenie klasztoru. Oni jednak mimo poparcia władz greckich dla stanowiska Patriarchatu Ekumenicznego stale się opierają jego żądaniom.

Ludzie

Ks. Georg Ratzinger

Brat Benedykta XVI - ks. Georg Ratzinger powiedział: - Mój brat wie, że nadal cieszy się wielkim szacunkiem i że nowy styl, wprowadzony przez jego Następcę, jest dla wielu ludzi niezwykły. Przyznał też, że rezygnacja była dla Benedykta XVI „wielkim wyzwoleniem”. Po okresie przestawienia się do nowej sytuacji widać wyraźnie, że czuje się lżej, jest odprężony i sprawia wrażenie wypoczętego. Jednocześnie zapewnił, że na decyzję o ustąpieniu ze Stolicy Piotrowej nie miał żadnego wpływu skandal VatiLeaks. Nieprawdą jest też, że Papież ustąpił z obawy przed grożącym mu wylewem krwi do mózgu. „Brat nie cierpi na żadną poważną chorobę” - stwierdził ks. Georg Ratzinger.

Według jego relacji, Benedykt XVI podjął decyzję o rezygnacji po powrocie z Meksyku, pod koniec marca 2012 r. Wtedy lekarze odradzali mu wyjazdy w dalsze podróże.

Cudzysłów

Jestem prostym człowiekiem, który powtarza to, co jest zawarte w Katechizmie. To Katechizm jest rewolucyjny. To, o czym mówi dziś papież Franciszek, zawiera dokładnie Katechizm Kościoła Katolickiego.

Prof. Rocco Buttiglione

Krótko

W Rio de Janeiro we Mszy św. na plaży Copacabana, kończącej 28 lipca obchody 28. Światowego Dnia Młodzieży, wzięło udział 3,7 mln ludzi - takie oficjalne dane podał arcybiskup tego brazylijskiego miasta Orani João Tempesta.

W Rzymie w dniach 1-3 października odbędzie się spotkanie grupy ośmiu kardynałów, których zadaniem jest pomoc Ojcu Świętemu w zarządzaniu Kościołem i reformie Kurii Rzymskiej.

Edward Snowden, były współpracownik służb wywiadowczych USA, otrzymał na rok azyl tymczasowy w Rosji i oficjalnie przekroczył granicę Federacji Rosyjskiej, opuszczając strefę tranzytową lotniska Szeremietiewo w Moskwie, gdzie przebywał od 23 czerwca br.

W Iraku prawie 1000 osób zginęło w lipcu podczas zamachów. Jest to najwyższy bilans miesięczny od kwietnia 2008 r. - wynika z danych przekazanych przez iracki rząd.

Bradley Manning nie pomagał wrogowi, przekazując 700 tys. dokumentów portalowi WikiLeaks. Gdyby przyjęto ten zarzut, groziłoby mu dożywocie. Nawet bez tego grozi mu 130 lat więzienia.

We Włoszech w pobliżu Avellino 39 osób zginęło w wypadku autokaru, który spadł z 30-metrowej skarpy. Autokar wracał z pielgrzymki do miejsc związanych z o. Pio.

Maszynista pociągu, który wykoleił się pod Santiago de Compostela, usłyszał zarzut o nieumyślne spowodowanie śmierci. Mężczyzna przyznał się do zbyt późnego hamowania. Powiedział, że myślał, iż był w innym miejscu trasy.

Białoruska gazeta opozycyjna podała, że miejscowe KGB aresztowało ks. Władysława Łazara, proboszcza parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Borysowie. Zdaniem gazety, ma to związek z kampanią reżimu przeciwko „agentom zachodnich wywiadów”.

W Egipcie nadal niespokojnie. W wyniku niedawnej konfrontacji zwolenników obalonego prezydenta z siłami bezpieczeństwa zginęło 80 osób.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2013-08-05 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Podróż za darmo komunikacją miejską? 22 września we Wrocławiu

2021-09-21 20:19

Wojciech Mścichowski

W związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2021 roku, w Dniu bez Samochodu, przez cały dzień bezpłatnie będzie można korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną.

W przeciwieństwie do innych miast, w stolicy Dolnego Śląska darmowa komunikacja skierowana jest do wszystkich podróżnych, nawet tych, którzy na co dzień nie poruszają się samochodem – to oznacza, że aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję