Reklama

W drodze powrotnej z Rio

Papież Franciszek z dziennikarzami na pokładzie samolotu

Niedziela Ogólnopolska 32/2013, str. 2

Grzegorz Gałązka

Niemal 1,5 godziny trwała rozmowa papieża Franciszka z dziennikarzami towarzyszącymi mu 28 lipca w „volo papale” z Rio de Janeiro do Rzymu.

Mówiąc o powołanej przez niego komisji ośmiu kardynałów, Ojciec Święty zaznaczył, że ważny jest fakt, iż pochodzą oni spoza Kurii. Jest to kontynuacja linii dojrzewania relacji między kolegialnością a prymatem. Dodał, że istnieje wiele propozycji reform, np. w Sekretariacie Synodu Biskupów. Mówiąc o Instytucie Dzieł Religijnych (IOR), Papież wyznał, że sądził, iż wystarczy, że tą kwestią zajmie się w przyszłym roku, ale później sytuacja znacznie przyspieszyła. Docierają do niego głosy, że lepiej, gdyby był to bank, inne - że fundusz pomocy. Są też głosy opowiadające się za jego likwidacją. Niezależnie od tego, w jakim kierunku pójdą zmiany, konieczna jest przejrzystość i uczciwość - stwierdził Papież.

Reklama

Dziennikarze zapytali, dlaczego często mówi: „módlcie się za mnie”. Papież powiedział, że jako ksiądz nie prosił tak często o modlitwę w swojej intencji. Częściej prosił o nią jako biskup. Ma bowiem świadomość wielu swoich ograniczeń i tego, że jest również grzesznikiem.

Po raz kolejny zapytano Papieża o zmiany w Kurii Rzymskiej. Podkreślił, że domagali się ich kardynałowie przed konklawe. Ponadto są także czynniki wypływające z jego osobowości. Nie umie np. mieszkać sam w pałacu. Odczuwa potrzebę mieszkania wśród ludzi. Dodał, że papieski apartament jest duży, ale nie luksusowy. Zaznaczył, że także mieszkania kardynałów są skromne. - Każdy musi żyć tak, jak każe mu Pan Bóg - podkreślił. Wszyscy, którzy pracują, służąc Kościołowi, powinni zachowywać ogólną surowość.

Papież Franciszek opowiedział także o swoich planach podróży. W 2014 r. chciałby pojechać do Ziemi Świętej i do Azji. - Patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I chciałby się ze mną spotkać w Jerozolimie - powiedział. Okazją byłaby rocznica historycznego spotkania Pawła VI z patriarchą Atenagorasem I przed 50 laty w Jerozolimie. - Izrael też niedawno mnie zaprosił - podkreślił Franciszek. Jak zapowiedział, druga podróż powinna go zaprowadzić do Azji.

Reklama

Życie w sąsiedztwie Benedykta XVI - powiedział Ojciec Święty - jest jak życie z dziadkiem. - Jeśli mam jakiś problem lub pytanie, mogę po prostu zadzwonić i zapytać - wyznał. Benedykt XVI jest dla niego jak dziadek, który jako mędrzec jest przez swoją rodzinę czczony i kochany. Papież przeciwstawił się poglądowi, że nie może być tak, aby w Watykanie żyło dwóch papieży. Czasami zaprasza swojego 86-letniego poprzednika na spotkania czy inne wydarzenia. Niedawno Benedykt XVI uczestniczył w poświęceniu pomnika św. Michała Archanioła w Ogrodach Watykańskich.

Odnosząc się do postaci błogosławionych poprzedników: Jana XXIII i Jana Pawła II, Papież stwierdził, że ich wspólna kanonizacja będzie przesłaniem dla Kościoła - to ludzie wybitni, dzielni.

2013-08-05 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję