Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Irlandia

Walka o życie

Ponad 35 tys. osób protestowało 6 lipca w Dublinie przeciwko rządowym planom legalizacji aborcji w przypadku, gdy zagrożone jest życie matki. We wstępnym głosowaniu projekt kontrowersyjnej ustawy uzyskał przytłaczające poparcie.

Niosąc w dłoniach różańce i plakaty z hasłem „Zabić ustawę, nie dziecko!”, demonstranci po dwugodzinnym marszu dotarli pod siedzibę parlamentu. Manifestujący domagali się przeprowadzenia referendum w tej sprawie. „Pozwólcie nam głosować!” - skandowali.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przed marszem metropolita Dublina abp Diarmuid Martin odprawił Mszę św. w stołecznej katedrze św. Dominika. „Nie jesteśmy przypadkowym i pozbawionym znaczenia produktem ewolucji. Każdy z nas jest owocem zamysłu Boga” - przywołał w homilii słowa Benedykta XVI. - Bycie za życiem to nie slogan czy mantra. Być za życiem oznacza pracę na rzecz kultury, w której każda osoba ludzka jest chciana, kochana i potrzebna, i w której każdy człowiek takim się właśnie czuje - podkreślił abp Martin.

Hiszpania

100 tys. zamordowanych za wiarę

W 2011 r. zginęło z powodu swej wiary ponad 100 tys. chrześcijan - oświadczył Fernando de Haro, hiszpański pisarz na 66. Hiszpańskim Tygodniu Misjologicznym w Burgos. Podkreślił przy tym, że prześladowania religijne są dziś ignorowane przez opinię publiczną, zwłaszcza gdy chodzi o wyraźne pogwałcenie prawa do wolności religijnej. Jednocześnie zwrócił uwagę, że jeśli wiarę przeżywa się jako spotkanie z Chrystusem, to ma ona większą wartość niż życie. Odbywające się w dniach 8 -12 lipca spotkanie w tym północnohiszpańskim mieście było poświęcone m.in. problemom współczesnych misji w świecie, szczególnie w kontekście Kościoła hiszpańskiego.

- Dziś męczenników za wiarę jest więcej niż w pierwszych wiekach chrześcijaństwa - zauważył mówca i dodał, że prześladowania towarzyszą historii Kościoła oraz mieszczą się w samym centrum dzisiejszych dziejów świata. - Męczeństwo przenika całą historię Kościoła, gdyż chrześcijanie dają świadectwo najwyższej prawdy wobec kolejnych rządów, stając się niewygodnymi mniejszościami - stwierdził de Haro.

Reklama

Portugalia

Duszpasterstwo na plażach

Biskup diecezji Aveiro w Portugalii - António Francisco dos Santos zachęca wiernych do zwiększenia obecności wspólnot katolickich na plażach i miejscach szczególnie odwiedzanych w trakcie wakacji. - W tym roku na plażach w trzech miejscowościach na terenie tej diecezji: Torreira, Barra i Vagueira, skąpanych w słońcu i obmywanych wodami oceanu, stanie „Namiot Boga”. Będzie to dom modlitwy i uczty - wyjaśnił bp dos Santos.

„Nasze plaże przyzwyczaiły się już do obecności Kościoła dzięki inicjatywom podejmowanym przez duszpasterstwo letnie, mające na celu wyjście naprzeciw osobie, aby głosić jej Ewangelię” - napisał biskup w okolicznościowym komunikacie.

Ludzie

Kard. Angelo Amato

Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato komentując decyzję o kanonizacji dwóch papieży, powiedział, że obaj przyszli święci papieże, chociaż żyli w różnych okresach, mają wiele wspólnego. - Obaj mają dwa wspólne punkty odniesienia: Sobór jako ewangeliczne wydarzenie miłości i pokoju oraz Kościół jako wielkoduszną i troskliwą matkę, która staje się bliska każdej istocie ludzkiej, aby pocieszyć, pomóc, wesprzeć i dać nadzieję - powiedział kard. Amato. Zaznaczył następnie, że obu przyszłych świętych łączy również maryjny wymiar ich posługi; obaj byli wielkimi czcicielami Matki Bożej, której opiece powierzali swe posłannictwo.

Purpurat zwrócił również uwagę, że wprawdzie Benedykt XVI znacznie przyspieszył proces beatyfikacji papieża Wojtyły, to jednak procedura była prowadzona bardzo starannie, „bez pośpiechu i powierzchowności”.

Cudzysłów

Nienaruszalną godność każdego ludzkiego życia w coraz bardziej zeświecczonym świecie stale się atakuje.
Kard. Raymond Burke, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej

Krótko

W Egipcie trwa napięta sytuacja. Po obaleniu prezydenta Mohameda Mursiego nasiliły się ataki islamistów na chrześcijan.

Władze Rosji twierdzą, że to powstańcy użyli broni chemicznej w Syrii. Francja, Wielka Brytania i USA uważają, że broni chemicznej używała strona rządowa.

Papież Franciszek napisał list ze słowami otuchy do argentyńskiego muzyka rockowego Patricio Fontaneta, leczonego z ciężkiej depresji po pożarze w dyskotece w Buenos Aires przed 9 laty, w którym zginęły 194 osoby. Muzyk został uznany za współwinnego pożaru.

Grecja otrzyma kolejną transzę pomocy finansowej. Ministrowie finansów UE i szefowa MFW zdecydowali, że Grecy pod pewnymi warunkami i w ratach otrzymają 6,8 mld euro.

W Bostonie rozpoczął się proces Dżochara Carnajewa, oskarżonego o podłożenie bomb na mecie maratonu bostońskiego. Przedstawiono mu łącznie 30 zarzutów związanych z terroryzmem.

W katastrofie koreańskiego boeinga 777 na lotnisku w San Francisco zginęły dwie osoby. Piloci, podchodząc do lądowania, mieli zbyt małą prędkość. Kiedy próbowali wznieść maszynę w górę, ogon samolotu uderzył o falochron.

Ciało warneńskiego metropolity prawosławnego Cyryla znaleziono na bułgarskiej plaży. Śledczy podejrzewają, że został zamordowany.

Zwierzchnik anglikanów opowiada się zdecydowanie za wprowadzeniem biskupstwa kobiet. Nie liczy się przy tym ze względami dialogu ekumenicznego z katolikami i prawosławnymi, dla których jest to doktrynalnie niedopuszczalne. Nie liczy się również ze sprzeciwami we własnym Kościele, które pochodzą zwłaszcza ze strony wiernych świeckich.

USA przestały być krajem z największym odsetkiem ludzi otyłych. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, mało zaszczytną palmę pierwszeństwa przejął Meksyk.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2013-07-16 08:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do zakonnic klauzurowych: nostalgia nie działa

2024-04-18 13:47

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek złożył hołd katolickim zakonnicom, które żyją w klasztorach klauzurowych, odizolowane od świata. Przyjmując dziś na audiencji w Watykanie grupę karmelitanek bosych w czwartek powiedział, że ich wybór życia nie jest "ucieczką w modlitwę oderwaną od rzeczywistości", ale odważną ścieżką miłości. Jednocześnie ostrzegł zakonnice przed reformami o nostalgicznym wydźwięku.

Franciszek przyjął w czwartek na audiencji w Watykanie delegację około 60 karmelitanek bosych. Zakon powstał w 1562 r. w wyniku reformy zakonu karmelitańskiego przez św. Teresę z Ávili i św. Jana od Krzyża. Zakonnice pracują obecnie nad rewizją konstytucji zakonu. Papież odniósł się do tego w swoim przemówieniu. "Rewizja konstytucji oznacza właśnie to: zebranie pamięci o przeszłości zamiast negowania jej, aby móc patrzeć w przyszłość. W rzeczywistości, drogie siostry, uczycie mnie, że powołanie kontemplacyjne nie prowadzi nas do zachowania starych popiołów, ale do podsycania ognia, który płonie w coraz to nowy sposób i może dać ciepło Kościołowi i światu" - powiedział Franciszek. Przypomniał, że pamięć o historii zakonu i o wszystkim, co konstytucje zgromadziły przez lata, jest "bogactwem, które musi pozostać otwarte na natchnienia Ducha Świętego, na nieustanną nowość Ewangelii, na znaki, które Pan daje nam poprzez życie i ludzkie wyzwania. Jest to ważne dla wszystkich instytutów życia konsekrowanego".

CZYTAJ DALEJ

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

[ TEMATY ]

papież

sądownictwo

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Ojciec Święty określił nowe zasady w sześciu artykułach. Zgodnie z „zasadą niezmienności sędziego i w celu zapewnienia rozsądnego czasu trwania procesu” - czytamy w motu proprio - papież, na rok sądowy, w którym prezes przestaje sprawować urząd, może wyznaczyć wiceprezesa, który przejmuje urząd, gdy prezes przestaje sprawować urząd. Stwierdza się również, że papież „może w każdej chwili zwolnić z urzędu, nawet tymczasowo, sędziów, którzy z powodu stwierdzonej niezdolności nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję