Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Nasze babcie, nasi dziadkowie

Przedostatnia niedziela czerwca br. upłynęła w Grabowcu pod znakiem uroczystości patriotyczno-religijnych związanych z obchodami dwóch ważnych dla mieszkańców rocznic, które tym razem obchodzone były jednocześnie - 69. rocznicy pacyfikacji Grabowca i okolic oraz 70. rocznicy wysiedlenia Dzieci Zamojszczyzny. Wyjątkowego wymiaru temu wydarzeniu nadała obecność znamienitych gości, wśród których znalazła się kilkudziesięcioosobowa delegacja mieszkańców Kałuszyna, Cegłowa i Mrozów - gmin powiatu mińskiego, które w 1943 r. otworzyły swe serca i domostwa osobom wysiedlonym przez niemieckiego okupanta z Zamojszczyzny. Wśród tych osób znalazły się dzieci pochodzące z gminy Grabowiec. To właśnie ich przedstawiciele ufundowali pamiątkową tablicę, będącą wyrazem hołdu wobec osób, które pospieszyły im z pomocą. Tablica została odsłonięta i poświęcona w kwietniu br. na terenie stacji kolejowej w Mrozach, gdzie 28 lutego 1943 r. dotarł transport wysiedlonych przez okupanta dzieci i dorosłych mieszkańców Zamojszczyzny, głównie z gminy Grabowiec.

Uroczystości w Grabowcu rozpoczęła Eucharystia w intencji ofiar czasu wojennej zawieruchy, za Dzieci Zamojszczyzny - żyjące i zmarłe, oraz za tych, którzy nieśli im pomoc. Przewodniczył jej kanclerz kurii diecezjalnej w Zamościu ks. prał. Adam Firosz, którego powitał i o modlitwę poprosił gospodarz parafii św. Mikołaja w Grabowcu ks. kan. Zygmunt Żółkiewski. Obok wymienionych wcześniej intencji ks. Kanclerz wezwał wiernych do modlitwy „o łaski potrzebne nam wszystkim, aby miłość do Ojczyzny i Pana Boga była zawsze w naszych sercach”. W okolicznościowej homilii ks. prał. Adam Firosz, nawiązując do Ewangelii z dnia, mówił o konieczności określenia siebie, odpowiedzenia sobie na pytanie stawiane przez Chrystusa Apostołom: „A wy za kogo Mnie uważacie?”. Podkreślał, jak ważne jest dzisiaj świadectwo wiary, odwaga przyznania się do Boga, jaką posiadali nasi przodkowie, jaką posiadał ks. Jerzy Popiełuszko. Chrześcijaninowi nie może wystarczyć tylko potępienie zła, potępienie kłamstwa, nikczemności, przemocy, nienawiści, zniewolenia - przypominał za bł. Kapłanem Męczennikiem ks. Kanclerz. - On sam musi być wobec świata rzecznikiem i obrońcą sprawiedliwości, dobra, prawdy, wolności i miłości. Ks. Prałat zauważył, że dzisiaj nie jest łatwo przyznawać się do Chrystusa i podążać za Nim, bo nie tylko trzeba się zaprzeć samego siebie, walczyć ze swoją słabością, małością, grzechami, ale jest trudno, bo trzeba każdego dnia brać krzyż na swoje ramiona, krzyż oskarżeń, kpin, pomówień, prześladowania… Pomimo to Kapłan zachęcał do opowiedzenia się swoim życiem za Chrystusem, znalezienia w sobie odwagi do dawania świadectwa, do opowiadania spotkanym ludziom, kim dla nas jest Chrystus.

Reklama

Po Eucharystii miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej 70. rocznicę wysiedlenia, umieszczonej na granitowym głazie przed kościołem parafialnym. Głaz w kolorze czerwonym symbolizuje ciężar martyrologii Dzieci Zamojszczyzny. Jego przechylenie do tyłu - schyłek cywilizacji, która śmiercią chce budować nowy świat. Znajdujące się u jego podstawy kamienie o różnych kolorach i kształtach to Dzieci Zamojszczyzny. Czerwony kolor tablicy to symbol ofiary, rozłąki, bólu i śmierci. Napis w kolorze złotym, to wyraz najwyższej godności tych, którzy przeżywali gehennę wojny.

Odsłonięcia tablicy dokonali: ks. prał. Adam Firosz, Jadwiga Mizikowska-Barbulant - opiekunka szpitalna Dzieci Zamojszczyzny, mieszkanka Mrozów, Marian Nowogrodzki i Henryk Kozar - przedstawiciele Dzieci Zamojszczyzny, Adam Siwek - naczelnik Wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Bożena Żelazowska - przedstawicielka Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Henryk Mateja - starosta powiatu zamojskiego, Henryka Sęktas - zastępca Burmistrza Kałuszyna, Dariusz Jaszczuk - wójt gminy Mrozy, Dariusz Pawłoś - przewodniczący Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, ks. Zygmunt Żółkiewski, Tadeusz Goździejewski - wójt gminy Grabowiec. Tablicę poświęcił ks. prał. Adam Firosz poprzedzając ten akt modlitwą w intencji wszystkich, którzy złożyli swoje życie na ołtarzu Ojczyzny.

Dalsza część niedzielnych uroczystości odbyła się w hali sportowej Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu. Przybyłych gości powitał wójt Tadeusz Goździejewski. Wyraził radość z obecności tych, którzy serdeczną opieką otoczyli przybyłe z naszych terenów dzieci, z obecności ich potomków oraz mieszkańców gmin, na terenie których te dzieci zostały przyjęte. - Za tamte - sprzed 70 lat - gorące serca, ale i za waszą obecność we wspólnym oddawaniu hołdu niewinnym ofiarom, za uczestniczenie w lekcji historii narodu polskiego, za pamięć, którą przechowujecie i przekazujecie młodym pokoleniom - serdecznie dziękuję! - powiedział m.in. wójt Goździejewski.

Reklama

W atmosferę spotkania wprowadził jego uczestników zespół wokalno-instrumentalny „Melodia”, działający przy grabowieckim zespole szkół pod opieką Edwarda Kanikuły - nauczyciela muzyki. Uczniowie wykonali utwory: „Z dymem pożarów”, „Serce w plecaku”, „Polny kwiat”, „Jędrusiowa dola” oraz „Polskie kwiaty”. Po tym krótkim a wzruszającym koncercie przyszedł czas na referat wygłoszony przez Waldemara Greniuka - nauczyciela historii, zatytułowany: „Dzieci Zamojszczyzny a młode pokolenie Polaków”, w którym prelegent przypomniał m.in. miejsca pamięci i tablice pamiątkowe poświęcone wysiedleniom. Podkreślił, że wszystkie one wołają do nas - żyjących dzisiaj - o pamięć.

Po referacie miał miejsce uroczysty akt przekazania okolicznościowych medali osobom zasłużonym, a przewodniczył mu Władysław Bednarczyk - prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Medalami zostali wyróżnieni: wójt Tadeusz Goździejewski, wójt Dariusz Jaszczuk, Marcin Uchman - wójt gminy Cegłów, Marian Soszyński - burmistrz Kałuszyna, Zbigniew Pawlukowski - przewodniczący Społecznego Komitetu Obchodów 70. Rocznicy Ocalenia w Mrozach Dzieci Zamojszczyzny, dr Beata Kozaczyńska - autorka publikacji poświęconych Dzieciom Zamojszczyzny. Goście otrzymali od gospodarzy upominki, a zaangażowani w przygotowanie grabowieckich uroczystości - specjalne podziękowania. Był także czas na przemówienia i pamiątkową fotografię Dzieci Zamojszczyzny.

Być może wydarzenia, takie jak to w Grabowcu, dla niektórych nie są godne uwagi, pióra i miejsca w mediach… A jednak należy o nich mówić. Dzisiaj jeszcze częściej i głośniej niż dotychczas. Nie możemy pozwolić, by na naszych oczach fałszowana była historia, ofiary były mylone z oprawcami. Nie możemy pozwalać na to, by taki przekaz, jaki nam zaserwowała telewizja publiczna za sprawą emisji niemieckiego filmu „Nasze matki, nasi ojcowie” szedł w świat. Jesteśmy to winni naszym babciom i naszym dziadkom, ofiarom i świadkom martyrologii narodu polskiego. Przywołujmy pamięć o nich, brońmy prawdy historycznej i nazywajmy zło po imieniu. Zróbmy to dla naszych przodków, dla nas samych i dla przyszłych pokoleń Polaków.

2013-07-10 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: 50-lecie "Nostra aetate"

[ TEMATY ]

rocznica

Artur Stelmasiak/Niedziela

Deklaracja Soboru Watykańskiego II „Nostra Aetate” stała się kamieniem milowym w dialogu Kościoła katolickiego z judaizmem oraz z innymi religiami. 26 listopada w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski oraz w synagodze im. Nożyków w Warszawie odbędzie się świętowanie 50-lecia tego przełomowego dokumentu.

Uroczystości z okazji 50-lecia „Nostra aetate” rozpoczną się po południu przy Skwerze Kard. Wyszyńskiego w Warszawie. Gości powita sekretarz generalny Episkopatu bp Artur Miziński, a słowo wstępne wygłosi ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. Następnie odbędzie się wspólne czytanie psalmów, w którym wezmą udział: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz Mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce Tomasz Miśkiewicz. W programie spotkania zaplanowano również wykład rabina Naftaliego Ruthenberga oraz panel związany z analizą wersetu z Księgi Wyjścia. Moderatorem dyskusji będzie Krzysztof Ziemiec. Spotkanie zakończy wspólna modlitwa o pokój w synagodze im. Nożyków.

CZYTAJ DALEJ

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję