Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

15-lecie parafii Miłosierdzia Bożego w Gozdowie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 28/2013, str. 1, 2

[ TEMATY ]

rocznica

Archiwum ks. Stanisława Solilaka

W niedzielę, 16 czerwca br. minęła 15. rocznica erygowania parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Gozdowie. Tę „kryształową rocznicę” uczciliśmy poświęceniem figury Jezusa Miłosiernego, którą ufundowali parafianie z ks. Proboszczem (ks. Stanisławem Solilakiem - red.). Tego dnia z kościoła parafialnego wyruszyła procesja do byłego POM-u, gdzie przy drodze na osiedlu ulokowano figurę. Tutaj ks. Proboszcz poświęcił ją, dzieci zapaliły 15 zniczy, a przedstawiciele rodzin złożyli bukiet biało-czerwonych róż. Następnie ks. Proboszcz zawierzył parafię Miłosiernemu Panu, dziękując za łaski, które zostały dane parafii. Przez ten czas do wspólnoty Kościoła przez sakrament chrztu zostało włączonych 170 dzieci, sakrament bierzmowania przyjęło 299 osób, a I Komunię 250 dzieci. Trudno zliczyć, ilu grzeszników otrzymało łaskę Bożego Miłosierdzia w sakramencie pokuty i pojednania. Namaszczenie chorych było udzielane 757 razy. Sakrament święceń w stopniu prezbitera w 2008 r. przyjął nasz rodak - ks. Piotr Spyra. Na ślubnym kobiercu stanęło 105 par, a do wieczności odprowadzono 189 zmarłych. Niestety, parafia na skutek licznych wyjazdów wiernych zmniejszyła się przez ten okres o ponad 200 osób i liczy obecnie ok. 1000 wiernych.

Podsumowując inne dane statystyczne w parafii ks. Proboszcz poinformował ile Mszy św. celebrował przez ten okres w parafii. Cieszy fakt, że każdego dnia w kościele parafialnym wierni uczestniczą we Mszy św. W Gozdowie w każdy piątek jest Nowenna do Miłosierdzia Bożego (było 782 nabożeństw), a w Podhorcach - do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Są też inne, tradycyjne nabożeństwa okresowe oraz „Godzina Święta”, nabożeństwo fatimskie w Podhorcach (od maja 2009 r.), a w Gozdowie w każdą pierwszą sobotę miesiąca Apel Jasnogórski z Janem Pawłem II. Przy ołtarzu są niemal każdego dnia ministranci, a na chórze śpiewają codziennie dziewczynki ze scholi. Ze służbą liturgiczną ministranta przez ten okres zetknęło się 159 chłopców, a 183 dziewcząt śpiewało w scholi. Przyrzeczenia przynależności do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci złożyło 43 małych misjonarzy. W parafii na różańcu modli się 10 róż różańcowych, 91 osób należy do Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę, TP KUL liczy 10 członków, Parafialna Rodzina Radia Maryja - 38 osoby, Rada Duszpastersko-Ekonomiczna - 12 osób. Rozpadł się jedynie KSM (były 2 grupy). Chlubą parafii jest zespół śpiewaczy „Górzanki”.

Reklama

Szczególną formą duszpasterstwa są pielgrzymki parafialne do różnych sanktuariów w Polsce. Przez 15 lat ks. Proboszcz zorganizował ich aż 61, w tym 11 pieszych do Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie. O szczegółach życia religijnego w parafii informuje „Nasz Miesięcznik” - 8-stronicowa gazetka parafialna, która ukazuje się nieprzerwanie każdego miesiąca od grudnia 1998 r. (175 numerów). Od września 2007 r. mamy również internetową stronę parafialną - www.gozdow.zamojskolubaczowska.pl.

Ze spraw materialnych przez 15 lat wykonano następujące inwestycje: 1998-99 - kapitalny remont kościoła filialnego w Podhorcach oraz wyposażenie kościoła parafialnego w podstawowe paramenty liturgiczne; brukowa opaska wokół kościoła z alejką; 2000 - budowa dzwonnicy z trzema dzwonami w Gozdowie, parkan w Gozdowie (część) i parkan w Podhorcach (2000-01); 2001-04 - budowa plebanii w Gozdowie, parkan przy plebanii; 2002-04 - organizacja cmentarza grzebalnego w Podhorcach; 2004 - dzwonnica i nowy dzwon w Podhorcach; 2005 - prace wykończeniowe przy plebanii, kostka brukowa wokół kościoła w Podhorcach wraz z alejką i schodami, pomnik kolejarzy i ogrodzenie w Gozdowie; 2006 - nowe nagłośnienia w obu kościołach, podłoga w kościele w Podhorcach; 2006-07 - elewacja zewnętrzna kościoła parafialnego; 2008 - ogrodzenie terenu wokół plebanii i kościoła w Gozdowie, cd., budowa kapliczek w Gozdowie i Podhorcach; 2009-10 - budowa kaplicy cmentarnej w Podhorcach; 2011 - prace w plebanii, schody przed kościołem parafialnym, konserwacja dachu na kościele w Podhorcach; 2012 - remont dzwonnicy w Podhorcach (szalunek), nastawa ołtarzowa w kościele w Gozdowie, odwodnienie plebanii i kaplicy cmentarnej; 2013 - remont kościoła filialnego na zewnątrz (część szalunku), malowanie kościoła parafialnego, ołtarze boczne, kapliczka Jezusa Miłosiernego, przęsła ogrodzeniowe w Gozdowie. Wszystkie powyższe inwestycje zostały wykonane wyłącznie z ofiar parafian i ks. Proboszcza, bez dodatkowy dotacji zewnętrznych.

Za te wszystkie osiągnięcia dziękowaliśmy Bogu podczas uroczystej Mszy św. celebrowanej w kościele parafialnym po powrocie procesji od figury Jezusa Miłosiernego. Przepraszaliśmy też za to, co złe było przez nas zdziałane. Wszystkie powyższe inicjatywy duszpasterskie i gospodarcze są skrupulatnie spisywane w kronice parafialnej, która liczy już 4 tomy (po 96 stron rękopisu każdy, ok. 1100 zdjęć). Największym wydarzeniem parafialnym w tym okresie było Nawiedzenie Maryi w kopii Cudownego Obrazu w czerwcu 2004 r. Natomiast osobistym osiągnięciem ks. Proboszcza było napisanie w tym czasie (2002-2006) i obrona pracy doktorskiej z liturgiki. Ten przedmiot stanowi pasję życiową Księdza, który stara się całe duszpasterstwo liturgicznie ukierunkowywać.

Bogu Najwyższemu i Miłosiernemu Ojcu niech będą dzięki za wszelkie dobro, które dokonało się w tym czasie dla nas i przez nas.

2013-07-10 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nóż w plecy

Niedziela zamojsko-lubaczowska 40/2017, str. 2

[ TEMATY ]

rocznica

II wojna światowa

Joanna Ferens

Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących Stanisław Sitarz

Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących Stanisław Sitarz

Religijno-patriotyczne uroczystości upamiętniające 78. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę odbyły się w Biłgoraju tradycyjnie przy Krzyżu Katyńskim, znajdującym się na cmentarzu przy ul. Lubelskiej

Wydarzenie zostało zorganizowane 18 września przez Starostwo Powiatowe w Biłgoraju oraz Zespół Szkół Budowalnych i Ogólnokształcących. Przybyli przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci i przedstawiciele środowisk kombatanckich, nauczyciele oraz dzieci i młodzież z biłgorajskich szkół.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję