Reklama

Głos z Torunia

Święto województwa z błogosławionymi

Na początku czerwca rozpoczęło się Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które obchodzone jest w rocznicę pobytu bł. Jana Pawła II. Z tej okazji do naszego regionu przybyła mama bł. ks. Jerzego Popiełuszki Marianna Popiełuszko, która otrzymała honorowe obywatelstwo naszego województwa. W obchody święta wpisała się również 100. rocznica urodzin bł. ks. Stefana Frelichowskiego, na uczczenie której przybyły reprezentacje harcerstwa polskiego z kraju i z zagranicy

Marianna Popiełuszko na szlaku męczeńskiej drogi syna

W dniach 6-7 czerwca Marianna Popiełuszko odwiedziła miejsca związane z życiem i męczeńską śmiercią swojego syna. Pierwszego dnia złożyła kwiaty przy jego pomniku w Toruniu oraz odwiedziła miejsce ucieczki ks. Jerzego z samochodu porywaczy. Potem udała się na tamę we Włocławku, by oddać hołd w miejscu wrzucenia ciała ks. Jerzego do Wisły. Wieczorem pierwszego dnia wizyty wraz z rodziną pojechała na Mszę św. do Warszawy oraz na grób swojego syna.

Drugi dzień wizyty rozpoczął się Eucharystią w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Następnie p. Marianna udała się do Bydgoszczy, do sanktuarium Nowych Męczenników. W drodze powrotnej odwiedziła miejsce porwania ks. Jerzego w Górsku, gdzie spotkała się z działaczami „Solidarności” i członkami wspólnoty Domowego Kościoła. Spotkanie było bardzo wzruszające. P. Mariannie wręczono kwiaty i wspólnie modlono się śpiewem kanonów z Taizé, które tematyką podkreślały życie i męczeńską śmierć ks. Jerzego. Na zakończenie spotkania młodzi zaśpiewali p. Mariannie kanon „Szczęśliwi ubodzy, bo królestwo Boże do nich należy”, dziękując w ten sposób za pokorną i ofiarną miłość, która zaowocowała pięknym życiem jej syna. Na pytanie, jak przyjęła wiadomość o beatyfikacji swego syna, powiedziała: „Zawsze miałam ufność w Bogu i wierzyłam, że takie męczeństwo nie może pozostać bezowocne. I dzięki łasce Bożej tak się stało”.

Reklama

Po południu Marianna Popiełuszko udała się do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, gdzie otrzymała honorowe obywatelstwo województwa kujawsko-pomorskiego.

Ks. Paweł Borowski

W hołdzie mocarzom wiary

7 czerwca o godz. 18 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. ks. Stefana W. Frelichowskiego sprawowano Mszę św., która była elementem Toruńskiego Spotkania Młodych - Harcerskie Czuwanie z Błogosławionym oraz obchodów Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Eucharystii przewodniczył biskup toruński Andrzej Suski, koncelebrantami byli: biskup bydgoski Jan Tyrawa, biskup włocławski Wiesław Mering, który również wygłosił słowo Boże, oraz ponad 20 kapłanów, w tym kapelani harcerscy. Gośćmi honorowymi byli Marianna Popiełuszko, mama bł. ks. Jerzego, oraz rodzina bł. ks. Stefana W. Frelichowskiego. Wśród uczestników Mszy św. byli również parlamentarzyści, władze województwa i jego głównych miast: Torunia, Bydgoszczy, Włocławka i Grudziądza oraz harcerze z Polski i świata.

Reklama

W homilii bp Mering podkreślał, że bł. ks. Frelichowski i bł. ks. Popiełuszko „uczyli się miłości w domu, przy sercach swoich matek”. Dla człowieka domem jest jego świat: rodzina, Kościół, naród, ojczyzna, w tym też więc również drugi człowiek. „Mieszkamy w ludziach, dlatego tak nas boli każde rozstanie” - zauważył kaznodzieja i dodał z naciskiem, że o dom trzeba dbać i go kochać. Wspominani niejednokrotnie bohaterzy obchodów święta: bł. ks. Stefan Wincenty, bł. ks. Jerzy oraz bł. Jan Paweł II ukazywali, że „nie wolno lekceważyć prostego człowieka, bo nieskończoną godność dał mu Bóg, który go stworzył” - mówił.

Po Mszy św., ok. godz. 21 w toruńskiej Fosie Staromiejskiej odbył się koncert „Szare błogosławieństwo”, poświęcony życiu i męczeńskiej śmierci bł. ks. Frelichowskiego. Wśród wykonawców znalazła się m.in. Katy Carr. Artystka przyjechała z Wielkiej Brytanii, ale ma polskie korzenie i w swej twórczości daje wyraz umiłowaniu polskiej historii. Reżyserowane przez Romana Kołakowskiego widowisko urzekało sposobem przekazu treści związanych z życiem i służbą druha Wicka. Towarzyszyły temu piosenki harcerskie w nowych, ciekawych aranżacjach oraz projekcja dokumentacji historycznej.

Dzień później, 8 czerwca o godz. 19, w kościele pw. św. Katarzyny w Toruniu obył się koncert „Bł. Janowi Pawłowi II in memoriam” w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA” im. Bogumiła Repeckiego.

Joanna Kruczyńska

2013-06-20 10:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Pielgrzymkowe dziękczynienie

2021-09-18 16:21

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Akcji Katolickiej

Już po raz kolejny Akcja Katolicka z parafii św. Anny ze swoim duszpasterzem ks. Andrzejem Milczarkiem i grupą parafian udała się z okazji 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej na pielgrzymkę której trasa prowadziła przez ciekawe i historyczne miejsca z pięknymi zabytkami takie jak: Chęciny ( Jaskinia Raj ) , Łysą Górę ( klasztor Świętego Krzyża), Roztocze ze,, szlakiem szumów", Zwierzyniec ( kościół na wyspie pw. św. Jana Nepomucena ), Krasnobród ( Sanktuarium Nawiedzenia NMP z kapliczką objawień na wodzie ), Lublin, który zachwyca Starym Miastem, którego sercem jest zamek królewski z kaplicą św. Trójcy. Miejscami w których modliliśmy się w intencjach wszystkich dzieł ewangelizacyjnych naszej diecezji były: Kaplica Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, Archikatedra i Bazylika oo. Dominikanów w Lublinie, Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej z cudowna figurka w Wąwolnicy. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Nałęczowie-miasto i uzdrowisko z którym związani byli S. Żeromski, B. Prus, H. Sienkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję