Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Bogu na chwałę, ludziom ku zbawieniu

Pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka, z udziałem pierwszego proboszcza ks. kan. Stanisława Straża, mieszkańcy Preczowa świętowali jubileusz 25-lecia istnienia parafii. Wydarzenie to zbiegło się z odpustem ku czci patrona wspólnoty

Pasterz diecezji sosnowieckiej bp Grzegorz Kaszak, podczas uroczystej Mszy św. dziękczynnej, w homilii mówiąc o bp. bł. Michale Kozalu - męczenniku Dachau, którego 14 czerwca 1988 r. beatyfikował bł. Jan Paweł II, a którego relikwie znajdują się w preczowskiej świątyni, podkreślał jego niezłomność, głębokie rozmodlenie i patriotyzm.

Wymownym darem wiernych na jubileusz 25-lecia istnienia parafii było zainstalowanie nowych drzwi do kościoła i udostępnienie sali im. bł. Jana Pawła II, które podczas uroczystości poświęcił biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Reklama

Po uroczystości w kościele parafialnym, w której uczestniczyli także m.in. zaproszeni goście, miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich i druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej, w drugiej części parafialnego spotkania obejrzano spektakl o życiu bł. Michała Kozala przygotowany przez młodzież.

Jak opowiada proboszcz ks. kan. Jan Dyliński parafia w Preczowie została ustanowiona 1 lipca 1988 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka.

- Jak czytamy na umieszczonej przy wejściu tablicy pamiątkowej, świątynia ta jest trwałym pomnikiem wiary tutejszej wspólnoty parafialnej ofiarowanej Bogu na chwałę, a ludziom ku zbawieniu. Jubileusz to szczególna okazja do dziękczynienia za wszelkie łaski otrzymane prze lata. To podziękowanie także mieszkańcom za okazaną życzliwość dla duszpasterzy i wszelkich podejmowanych przez nich inicjatyw - tłumaczy proboszcz.

2013-06-20 10:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Toruń: obchody jubileuszu 25-lecia istnienia diecezji toruńskiej

Katedra toruńska wypełniła się dziś biskupami, kapłanami, osobami konsekrowanymi i wiernymi świeckimi, którzy przybyli, by dziękować Bogu za dar diecezji toruńskiej, która tego dnia świętuje 25-lecie swego istnienia. Mszy św. przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Jubileuszową Eucharystię pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abpa Salvatore Pennacchio, koncelebrowało 6 biskupów i kilkuset kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Nowe sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021-09-18 20:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia - mówił abp Jan Pawłowski podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kobylance. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej w kościele koło Stargardu.

Tu Prymas lubił zatrzymywać się podczas wizyt w Szczecinie i Stargardzie, przyjaźnił się też z pierwszym proboszczem i założycielem tej parafii ks. Piotrem Głogowskim. Od lat parafianie modlili się o beatyfikację Prymasa. Od 2017 roku po domach parafii pielgrzymował obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Prymasa. Wtedy też powstała myśl, żeby tu było sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję