Reklama

Niedziela Łódzka

Pomnik bł. Jana Pawła II poświęcony

W pierwszą niedzielę czerwca w łódzkim sanktuarium Miłosierdzia Bożego o godz. 21.37 rozpoczęła się Msza św., po zakończeniu której został odsłonięty i poświęcony pomnik bł. Jana Pawła II. Koncelebrze z udziałem wielu kapłanów diecezjalnych i zakonnych przewodniczył arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski, który dokonał również aktu odsłonięcia i poświęcenia monumentu.

Świątynię wypełniła ogromna rzesza wiernych, a wśród nich: wykonawcy pomnika, sponsorzy, darczyńcy, młodzież z Katolickiego Gimnazjum i Liceum im. Jana Pawła II i innych szkół, dzieci, liczni goście z zaprzyjaźnionych wspólnot parafialnych, kapłani pochodzący z miejscowej parafii, klerycy, siostry zakonne. Obecny był projektant pomnika. Modlono się w intencji rychłej kanonizacji bł. Jana Pawła II. Opiece Bożej Opatrzności polecano abp. Marka Jędraszewskiego z racji 40. rocznicy jego święceń kapłańskich. Wypraszano dla Księdza Arcybiskupa łaski potrzebne do owocnej służby w Kościele łódzkim.

Reklama

Metropolitę łódzkiego oraz wszystkich zgromadzonych powitał proboszcz i kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego ks. prał Tadeusz Bednarek. Wyraził pragnienie, aby Eucharystia była wspólną modlitwą dziękczynną całego zgromadzenia do Boga w Trójcy Jedynego.

W homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że Jan Paweł II budował całe swoje życie na Chrystusie. Rozważając to, powinniśmy dziękować za tego niezwykłego świadka Bożego Miłosierdzia, ucznia św. Faustyny Kowalskiej, a jednocześnie pochylić się nad tym wyrazem pamięci, jakim jest pomnik mówiący o pobycie Jana Pawła II w Łodzi, który ujmuje ten pobyt niezwykle głęboko i trafnie przez pryzmat Eucharystii. W Eucharystii bowiem urzeczywistnia się w sposób najpełniejszy tajemnica Bożego Miłosierdzia. W niej skupia się cała Pascha Chrystusa, czyli Jego przejście z tego świata do Ojca. Eucharystia jest przecież pokarmem dającym życie wieczne. Bł. Jan Paweł II obdarowywał tym życiem wszystkich, którzy się do niego garnęli, zwłaszcza podczas Eucharystii. W sposób szczególny obdarował dzieci, które przed dwudziesty sześciu laty miały to szczęście i łaskę daną od Boga, by z jego rąk na łódzkim Lublinku przyjąć Pierwszą Komunię św.

Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że pomnik, który stanął przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego, bardzo trafnie wyraża to, czym jest Ewangelia Miłosierdzia oraz to, jak wiernym jej sługą i jednocześnie świadkiem był bł. Jan Paweł II. Ten znak jego obecności pośród nas powinien ożywiać nadzieję, że nic w ludzkim życiu nie jest stracone, nawet jeśli jest ono najbardziej powikłane tak długo, jak długo to życie trwa i jest czas, by zwrócić się do Chrystusa z wołaniem: „Jezu, ufam Tobie!”. Ufam Tobie, bo mnie do końca umiłowałeś, bo za mnie oddałeś swoje życie, bo dałeś nam tu na łódzkiej ziemi szczególnych świadków Twego miłosierdzia: św. Faustynę Kowalską, bł. Jana Pawła II. Ufam Tobie i dlatego bądź miłościw mojej grzesznej duszy.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. abp Marek Jędraszewski złożył podpis pod aktem erekcyjnym pomnika. Wcześniej ks. prał. Tadeusz Bednarek zapoznał zgromadzonych z treścią tego ważnego dokumentu. Pomnik zaprojektował Kazimierz Karpiński, a wykonały go firmy: „Brązart S.C.” z Pleszewa i „Kaprot” z Krzywca. Jest wyrazem hołdu dla bł. Jana Pawła II oraz wotum wdzięczności za pielgrzymkę Ojca Świętego do Łodzi - 13 czerwca 1987 r., a w szczególności za Eucharystię sprawowaną na lotnisku Lublinek, podczas której 1500 dzieci z archidiecezji łódzkiej przystąpiło do Pierwszej Komunii św.

Po błogosławieństwie końcowym uczestnicy liturgii przeszli w procesji pod pomnik bł. Jana Pawła II. Tu odśpiewano „Barkę”, po czym Ksiądz Arcybiskup odsłonił, a następnie poświęcił pomnik. Przedstawiciele duchowieństwa, osoby świeckie, delegacje parafialne, młodzież, dzieci, wszyscy uczestnicy tej historycznej uroczystości składali przy pomniku zapalone znicze.

2013-06-20 10:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W hołdzie tysiącom Pomorzan

Niedziela toruńska 42/2018, str. IV

[ TEMATY ]

pomnik

Aleksandra Wojdyło

Warta honorowa przy pomniku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939

Warta honorowa przy pomniku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939

Po agresji III Rzeszy na Polskę we wrześniu 1939 r. Pomorze Gdańskie, w tym województwo pomorskie ze stolicą w Toruniu, zostało włączone do III Rzeszy. Niemcy rozpoczęli akcję depolonizacji tych ziem według przygotowanych list poprzez masowe rozstrzeliwania ludności cywilnej. Ofiarami była głównie inteligencja i ludność patriotyczna. Szacuje się, że w ponad 400 miejscach masowych egzekucji miejscowi Niemcy (zrzeszeni w organizacji Selbstschutz Westpreussen, nadzorowani przez SS) zamordowali od 30 do 50 tys. Polaków.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Młoda Polska Husaria

2021-09-28 20:27

[ TEMATY ]

ślubowanie

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Henrykowie

Magdalena Lewandowska

28 uczniów włączonych zostało do społeczności Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie, gdzie dziś odbyło się ślubowanie klas pierwszych – jednej o profilu mundurowym, drugiej o profilu ratowniczym. Na uroczystości obecny był m.in. abp Józef Kupny, który przewodniczył Eucharystii.

W homilii ks. Marcin Werczyński, wychowawca i kierownik internatu KLO, przypomniał o sile i wyjątkowości polskiej husarii. I właśnie do nowych hufców husarskich przyrównał młodzież składającą ślubowanie: – Dzisiaj stanęliście po raz pierwszy w tej świątyni w nowych, czyściutkich mundurach. To wasze husarskie skrzydła, które mają wam przypominać, że jesteście dumą naszej ojczyzny, kwiatem naszego narodu, że jesteście tymi, którzy mają kształtować swoje serca, sumienia i umysły tak, aby Polska mogła cieszyć się lepszym jutrem. Bo to właśnie w waszych sercach jest zamknięta nasza nadzieja na lepsze jutro Polski i Kościoła!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję