Reklama

Niedziela Legnicka

Biskupie jubileusze

W bieżącym roku przypadają szczególne rocznice związane z życiem pierwszego oraz obecnego biskupa diecezjalnego. Pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak obchodzi bowiem 60. rocznicę święceń prezbiteratu, a obecny biskup legnicki Stefan Cichy - 50. rocznicę

Niedziela legnicka 25/2013, str. 1

[ TEMATY ]

rocznica

jubileusz

Ks. Piotr Nowosielski

Bp Tadeusz Rybak

Ksiądz Biskup urodził się w 1929 r. w Milanówku k. Warszawy. Po ukończeniu szkoły podstawowej, liceum i maturze w rodzinnej miejscowości, idąc za głosem powołania, zgłosił się w 1948 r. jako kandydat do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. We wspomnieniach zmarłego już ks. inf. Stanisława Turkowskiego, który w tym czasie był prefektem w seminarium, znajdujemy taki zapis: „W zachowanym wśród dawnych archiwaliów własnych niewielkich rozmiarów notatniku, zawierającym nazwiska alumnów poszczególnych roczników, w roku 1951/52 odczytuję ołówkiem zrobiony zapis: «Rybak Tadeusz - Warszawa - Milanówek, dziekan kleryków, zdolny, dobrze wychowany, do święceń dopuszczony jednomyślnie, wikariusz Bielawa Dolna»”. (Vox Pastoris - Legnicka Kuria Biskupia 2003 r., s. 7). Ks. Turkowski wyjaśnia, że czas formacji kleryków tamtego okresu był zarazem okresem ciężkich i dramatycznych zmagań z systemem totalitarnym, stalinowskim przeżywającym swe apogeum, a ostrze terroru kierowane było przede wszystkim przeciw Kościołowi, jego pasterzom i wiernym. Towarzyszyła mu atmosfera lęku i niepewności jutra, zagrożeń egzystencji i tożsamości nie tylko chrześcijańskiej, narodowej, ale i tej zwyczajnej - ludzkiej.

W takim okresie Ksiądz Biskup przygotowywał się do święceń prezbiteratu, które przyjął w odbudowanej (poświęcono wykonane prace w lipcu 1951 r.) wrocławskiej katedrze z rąk bp. Franciszka Sonika z Kielc 2 sierpnia 1953 r. Święceń udzielał biskup spoza diecezji, gdyż archidiecezja wrocławska w tym czasie nie miała jeszcze swojego biskupa diecezjalnego. Po święceniach pracował w duszpasterstwie, pełniąc obowiązki wikariusza. W 1957 r. rozpoczął studia na KUL-u, które ukończył w roku 1962, uzyskawszy tytuł doktora teologii. Był też wicerektorem Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu (1962-77) oraz wykładowcą teologii dogmatycznej i liturgiki, a także pełnił różne funkcje w strukturach Episkopatu Polski. W 1977 r. przez Papieża Pawła VI został powołany i ustanowiony wrocławskim biskupem pomocniczym. Przed rokiem Ksiądz Biskup obchodził 35. rocznicę sakry biskupiej, którą otrzymał 24 czerwca 1977 r. w katedrze wrocławskiej z rąk abp. Henryka Gulbinowicza. 25 marca 1992 r. Ojciec Święty Jan Paweł II ustanowił go pierwszym biskupem diecezji legnickiej. Urząd biskupa legnickiego pełnił do 30 kwietnia 2005 r.

Bp Stefan Cichy

Reklama

Obecny biskup legnicki swoimi rodzinnymi korzeniami sięga Górnego Śląska. Urodził się w 1939 r. w Przyszowicach k. Gliwic. Szkołę Podstawową ukończył w swojej rodzinnej miejscowości, a liceum, które zakończył maturą, w Gliwicach. W czerwcu 1957 r. został przyjęty do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, które miało wtedy swoją siedzibę w Krakowie. Po rocznym kursie w Tarnowskich Górach kontynuował naukę w Krakowie. W seminarium pełnił m.in. funkcję dziekana alumnów. Święceń prezbiteratu udzielił mu bp Herbert Bednorz w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach 23 czerwca 1963 r. Po święceniach został skierowany do pracy duszpasterskiej w diecezji, a także poza jej granicami (1971-75 w parafii św. Gertrudy w Wiedniu). W latach 1967-71 podjął studia na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie, a następnie (1971-74) na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Wiedeńskiego z uzyskaniem doktoratu z teologii (liturgika). Od 1975 r. był wykładowcą liturgiki w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie (od 1980 r. - w Katowicach). Pełnił też funkcje wicerektora i rektora seminarium. 26 sierpnia 1998 r. został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej. Święcenia biskupie przyjął 12 września1998 r. w katedrze katowickiej z rąk abp. Damiana Zimonia.

19 marca 2005 r. został powołany przez papieża Jana Pawła II do posługi biskupa legnickiego, obejmując urząd w dzień ingresu - 30 kwietnia 2005 r. i sprawuje go do dziś.

W wydarzeniach duszpasterskich datę 29 czerwca br. (uroczystość Świętych Piotra i Pawła obchodzony jako dzień Świętych Patronów Diecezji) zaplanowano jako dzień uroczystości jubileuszowych obu Księży Biskupów. Jednak z racji ostatnich hospitalizacji bp. Stefana Cichego, konieczności operacji oraz czasu potrzebnego na rehabilitację, zostały one przeniesione na sobotę 14 września. Odbędą się one w legnickiej katedrze o godz. 11.

Jednak już dziś zachęcamy wszystkich do pamięci modlitewnej o naszych Księżach Biskupach, a im samym życzmy obfitości Bożych łask, dużo zdrowia i opieki świętych patronów na dalsze lata życia.

2013-06-20 10:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: 75. rocznica śmierci bp. Antoniego Jacka Zimniaka

[ TEMATY ]

biskup

rocznica

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Bp Antoni Jacek Zimniak

Bp Antoni Jacek Zimniak

75 lat temu, 26 stycznia 1943 r. zmarł Antoni Jacek Zimniak, pierwszy ówczesny biskup sufragan (pomocniczy) diecezji częstochowskiej, który był biskupem w latach 1936-43.

Antoni Jacek Zimniak urodził się 3 stycznia 1878 r. we wsi Niekłań Mały w par. Niekłań Wielki niedaleko Końskich. Rodzicami jego byli Jacek i Józefa z Widulińskich. Do szkoły elementarnej uczęszczał w rodzinnej miejscowości, a potem do seminarium nauczycielskiego w Solcu. Z seminarium nauczycielskiego przeniósł się do męskiego progimnazjum w Pińczowie, które ukończył w 1899 r. Przez jeden rok pracował jako nauczyciel w szkole w Kozłowie w pow. Radom. W 1900 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Kielcach. Niższe i wyższe święcenia otrzymał z rąk biskupa kieleckiego Tomasza Teofila Kulińskiego - święcenia kapłańskie w dniu 24 września 1905 r.

CZYTAJ DALEJ

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher na Szczycie ONZ: nakarmienie głodnych to za mało

2021-09-25 15:35

Adobe Stock

W trwającym Szczycie Systemów Żywnościowych ONZ uczestniczą przedstawiciele Stolicy Apostolskiej. Abp Paul Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami, podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba zintensyfikowania międzynarodowych działań na rzecz przekształcania systemów żywnościowych oraz zwalczania braku bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienia. „Głód jest powodem do wstydu” – powiedział duchowny.

Watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych przypomniał słowa Papieża Franciszka, że głód w XXI wieku jest nie tylko tragedią ludzkości, ale także prawdziwym powodem do wstydu. Konieczne jest podjęcie skutecznych działań, zamiast nieustannego formułowania deklaracji i strategii. Według Ojca Świętego, należy dążyć m.in. do wzmocnienia lokalnych gospodarek i zapewnienia ogólnodostępnej zdrowej diety, przy jednoczenym ograniczeniu marnotrawienia żywności, zrównoważeniu środowiska i poszanowaniu lokalnych kultur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję